Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Virginia Classic (12/03/2021) / Conformation - Friday Show 1

December 3, 2021

Location: Virginia Beach, Virginia

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge David Arthur
CH GRCH Jf's Lets Guac&roll Winn Creek, Kimberly Haynes
RCH CH Julian Farm & Pure Prides Charmed, Cherish Julian
GRCH BOB GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF Garjan's Just Give Me A Minute, Janet Oppedal, Kala Brown
CH BOB GRCH Garjan's If Minutes Were Money, Justin Hummer, Ashley Hummer, Janet Oppedal
RCH UCD CH URO2 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOB CH J&r Rancho's Hollywood Godfather, Janese Crawford-chriscoe

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB AN MC URO2 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh
RCH CH Hidden De Cabeza Grande, Kelly Mcintosh

Rottweiler, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark, Kelly Garrett
RCH CH Quarterwoods Stryke It Rich, Rachel Brown

South African Boerboel, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB CH UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) South African Boerboel, CH UWP Silverthorne's Worth The Wait
2nd) Great Pyrenees, CH J&r Rancho's Hollywood Godfather
3rd) Perro De Presa Canario, AN MC URO2 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON
4th) Boxer, GRCH Kps A Girl Like You At Bb

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Open Female BF BOB Southwinds Shooting Star, Theresa Pistilli

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CCH CH'PR'Dark Knight Rising At Trek, Candace Gartland

Hamiltonstovare, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB CH Flixtonia Cracklin Rosie, Ashley Hammock

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB 'PR'Scearce's Sip Of Supernatural, Rebecca Mcnulty Shaffer

Scenthound Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Hamiltonstovare, CH Flixtonia Cracklin Rosie
2nd) American B & T Coonhound, Southwinds Shooting Star
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Scearce's Sip Of Supernatural
4th) American Leopard Hound, CCH CH'PR'Dark Knight Rising At Trek

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Listed Entry

Carolina Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel, Ashlie Kennicott

Silken Windhound, 3 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF 'PR'Windnsatin Jewel In The Nite, Mary Childs
GRCH BOB RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
RGRCH URO1 GRCH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT-ON, Stephanie Balser

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Carolina Dog, GRCH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel
2nd) Afghan Hound, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
GRCH BOB EGCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RGRCH RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
CH BOB GRCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Adult Male BM CH Cady Falls Eros, Samantha Geis
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF CH Carova Skye Jellicle Cat Kacie, Nancy Spangler
GRCH BOB UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Irish Setter, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Felicity Trammell
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH GRCH Redbirch Magnoliasunmerited Favor, Kathryn Chromy
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH All The Kings Horses Trakehner, Steven Chromy
RGRCH USJCH EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
GRCH BOB USJCH RGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH URO1 CH Winterswind Moonbeams Adventure SPOT, Emily Carabello
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWPCH EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH GRCH Jewels Mtn Windswept Sky, Mary Holbrook

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy RBM CH URO1 Windswepts On The Rocks SPOT-ON, Cearra Barker
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Cosmic Calibers Casanova, Jordan Burns
GRCH CA RACEA URO1 DGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH UWP EGCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield

Gun Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) English Springer Spaniel, GRCH Cerise Justify
2nd) Golden Retriever, UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, USJCH RGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
4th) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Japanese Akitainu, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
CH BOB CH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli
RCH CH Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli

Shiba, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
BHF BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Shiba, Listed Entry
2nd) Japanese Akitainu, CH Jiro No Kitsunebi Kensha

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
MALINOIS
BHF BFV BF BOB Lynnhaven's Encore, Lynn Daniel, Phil Daniel

Border Collie, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Hot Shot Twist Of Fate, Diana Smith

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Mudi, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF UJJ Bonum Et Malum Chance, Yvette Piantadosi

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Border Collie, CH Hot Shot Twist Of Fate
2nd) Mudi, Listed Entry
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Belgian Shepherd Dog, Lynnhaven's Encore

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOB CH Ohanas Written In The Stars, Jacqueline Combs, Veronica Lopez

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Female BF BOB Weller's I Love His Mercy, Janet Weller

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Lynn Martin
GRCH BOB RGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Terrier Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Norwich Terrier, RGCH Fishback It's Miller Time
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Ohanas Written In The Stars
3rd) Miniature Schnauzer, Weller's I Love His Mercy
4th) Miniature Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM Genghis Khan, Michael Harris, Kerry Achatz
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH King Ezekiel, Michael Harris

Chihuahua, 1 Entry
Judge Lynn Martin
CH BOB CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall

French Bulldog, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOB CH Chris White Maximus Prime Of Sogv, Nestor Baez

Poodle, 1 Entry
Judge Lynn Martin
GRCH BOB EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Schipperke, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Female BF CH Crosswinds Journey To Serendipity, Mariah Jeon
GRCH BOB URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Jr. Female BF BOB Eagle Crest Warrior's Princess, Joline Finke, David Finke, Jill Wright

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Tibetan Spaniel, Eagle Crest Warrior's Princess
2nd) Poodle, EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn
3rd) Schipperke, URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON
4th) Chihuahua, CH Zeleys Majical Mini Godzilla

BIS Norwich Terrier, RGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos
RBIS South African Boerboel, CH UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood

View Event >