Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Texas Classic (11/19/2021) / Conformation Saturday Show 2

November 20, 2021

Guardian Dogs

Akbash Dog, 5 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy Patteran Jest's Beyaz Kopek, Kristal Spenrath
Open Male RBM Hosmer's Best Thor, Nadine Massarelli, Bess M Long, Michael Massarelli
Adult Male BM BOW BOB CH Sam Ii Of Campbell Hansmire, Kristal Spenrath
Jr. Female RBF Kg Ranch Sam Ii's Yakut, Kristal Spenrath
Open Female BF Kg Ranch Sam Ii's Safir, Kristal Spenrath

Boxer, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks
RCH CH Samuelson's Oginalii's An Outlaw, Billie Samuelson
GRCH BOB RACEA EGCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Caucasian Ovcharka, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Arsenal Ermaka Egoza, Jillian Casey
RCH Listed Entry
GRCH BOB NBIS SGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Pamela A Moore
Open Male BM URO2 Stellar's Fantom, Solange Adams
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Open Female Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon
RBM Listed Entry

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOW BOB CH Mecham's Justice For All, Angela Smith
Female Puppy BF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Caucasian Ovcharka, NBIS SGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
2nd) Boxer, RACEA EGCH La Diva Box Von Sanchez
3rd) Doberman Pinscher, URO1 GRCH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise
4th) Rottweiler, CH Mecham's Justice For All

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Hilwinz Oh Henry, Kellie Whipple

Beagle, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Dachshund, 4 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
BHM BMV BM BOW Listed Entry
BHF RBFV RBF Listed Entry
BFV Listed Entry
CH BOB Listed Entry
BF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Basset Fauve De Bretagne, Hilwinz Oh Henry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 5 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Cayblu Suni Kazette, Lynda Hicks
RCH CH Polo's Chanson Noire A' Bakura, Toni D King
GRCH BOB URO1 GRCH Suni Sir Viveur, Lynda Hicks, James Hicks

Borzoi, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Listed Entry

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Thats Rough Puppy, Kristin Neel, Caitlyn Riesman

Greyhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female BF Oquirrh Sunfleet Blue Iris, Hannah Burnham
CH BOB CH Inphenite Oz SPOT, Adam Burke

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH River Run's Tallulah, Dawn Rogers

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Rafael Heals At Secrethaven, Anne D Powers

Silken Windhound, 38 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM CH'PR'Satsuma Gryffyn Personal Jesusdna, Sherita Tabner, R. Lynn Shell
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Kristull Pixie Dust Princess, Victoria Lichtman
Open Female BF BOW 'PR'Tangaloor A Million Dream, Gwen Muir, Alison Brendel
Adult Female Listed Entry
BHF 'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
CH CH Avalon Electric Horseman, Sandra Moore, Paula Moore
RCH CH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey
GRCH BOB SGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH RACEN URO1 GRCH Kristull Loyalty To The Creed, Terri Lewis, Kaitlyn Johnson

Thai Ridgeback, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Luna Thai Holly Collie, Cristina Angelelli
Jr. Female BF BOB CH Petra Pearl Ivey, Denise Ivey
CH CH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey
RCH CH Prince Clements Of Queenopolis, Jeanine Jones

Whippet, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Jomyr Dedici Say My Name, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Afghan Hound, URO1 GRCH Suni Sir Viveur
3rd) Silken Windhound, SGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
4th) Thai Ridgeback, CH Petra Pearl Ivey

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Bar Lo's Celtic Weave SPOT, Michelle Lingan

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
BHF BF BOB Malvada's Perfectly Wicked, Linda Miller

English Pointer, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB CH Promise Z Karczewskiej Zagrody, Dennis Picchi, Karen Picchi
CH CH Tarmigan's Diva, Karen Picchi

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
BHM BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB NI CH Braerwood Secret Autumn Breeze, Matthew Proctor

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Open Male BM Wahkeen's Take It To The Bank, Leon Beaty, Leon C Beaty Jr, Mary K Beaty
CH PN URO1 CH Aurelia Magnolia Bell Of The Ball SPOT-ON, Joanna Lindy Beeson
GRCH BOB NV NI ACD NTD URO3 NC SHR AP3 VPU PTE NHD Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Irish Setter, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOB CH Beaubriarn Wicklow Topshelf, Sarah Schroeder

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Newlander's Whiskey River, Ashlyn Lane

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
BHF RBF URO1 Figz Milano, Kerry Hogle
CH BOB Listed Entry
RCH CH Morley's Plur But Where Is Molly, Jessica James

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Unfading Grace Of Independence SPOT, Stephanie Hart, Emily Stein
Adult Female RBF Rockstar Lollipop Rs Cici, Bryan Resh
BHF Listed Entry
CH GRCH Crystal Creeks Reign At Artista, Kimberly Smith
RCH RACEN CH URO1 Goodelifes Thislittlelightofmine SPOT-ON, Eleanor Moffett
GRCH BOB UCD IA RACEA ROM EGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens
RGRCH DGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) German Shorthaired Pntr, NI CH Braerwood Secret Autumn Breeze
2nd) Standard Poodle M/C, UCD IA RACEA ROM EGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Brittany, CH Bar Lo's Celtic Weave SPOT

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
BHF BF BOB Mayoke's Walkin' In High Cotton, Ilka Wagner

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Strongwaters Anofferyoucantrefuse, Amber Ross
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs, Shari L James

American Eskimo, 7 Entries
Judge Pamela A Moore
MINIATURE
Open Male BMV BM Sunfalls Smoke Signal, Joseph Washnesky
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOW 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
CH CH'PR'Sierra Shir Shalom, Susan De La Paz, Diana L Allen
RCH CH'PR'Sierra's A Moment In Time, Debra Mitchell, Diana Allen
GRCH BOB NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz
RGRCH GRCH'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon

Chow Chow, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB CH Pandora As The World Fallsdown, Danae Hogan

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB NI NV AC UWP CH Deikahime Go Kaijusou SPOT-ON, Stephanie Dill

Shiba, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Female BF BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Maskansasuponthis Rockatcopalli, Mayra Hart

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Eskimo, NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON
2nd) Shiba, Listed Entry
3rd) Alaskan Malamute, CH Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs
4th) Akita, Mayoke's Walkin' In High Cotton

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Adult Female BF NC NI Runamok Slewe Foot Sue, Lori Graham
CH BOB SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH CH Lost Mule Macdubh, Jo Lynne York

Australian Shepherd, 11 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM CH SC AHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
CH CH Lifetime's Born From Magma SPOT, Madison Reeves, Ashlyn Butler, Kara Butler
RCH UWP CH Poise Penny's From Heaven, Erin Cranfill
GRCH BOB GRCH Lorac Um Guys They Got A Tank!, Cherilynn Clark
RGRCH GRCH Broadway's Country Man's Dream, Andrea Gladden

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
TERVUEREN
Adult Male BMV BM Arrive Brightstar Nouvellelune, Michael Herrin, Cynthia Royal, Lisa La France, Mary Byrkit
Jr. Female BFV BF BOW CH Cachet Noir Outlander At Kanna, Joseph Baiocchi
RBMV Icon's August Rush De L'aurore Michael Herrin
CH BOB SC AI AE UCD CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley
RBM Icon's August Rush De L'aurore Michael Herrin

Border Collie, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
GRCH BOB RACEN BA GRCH Yoshi Felty, Phillip Felty

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy Listed Entry
Open Male RBM NC PN Xiv Karat Liberace SPOT-ON, Rebecca Voegtlin
Adult Male BM BOB Braeling Eager To Please, Rebecca Voegtlin

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Nancy J Eilks
Adult Female BF Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell
RGRCH EGCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Adult Male BM BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM NV Maynard's Running Amok, Jannifer Lanci
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RGRCH NC UEJ UACH URO3 USJ GRCH Tasso's Vegas Lights, Melba Wooldridge

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy RBM URO1 3katrustyrose Rockinmybestlook, Jessica Fuller
Jr. Male BM BOW CH URO1 Flagtree's Secret Recipe SPOT-ON, Teresa Macorke
Jr. Female BF PN CH URO2 Rusty Rose Dashing Dragon SPOT, Jessica Fuller
CH BOB CH Stellar's Little Salty Beach, Lauren Brown, Maggie Pryor
RCH CH Stellar's Here For A Good Time, Lauren Brown, Maggie Pryor

Pembroke Welsh Corgi, 12 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Open Male RBM Lovejoy If Its Remington, Lisa Cooper
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Ashbryn Moon Pie, Michelle Reeves, Pam Brannock, Ashlyn Butler, Madison Reeves
RCH CH Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
GRCH NC RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams
RBF Pnf Sheza Hot Item Lisa Cooper

Pumi, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Jr. Female BF BOB Copper's Carolina To Texas, Kathi Linn

Stumpy Tail Cattle Dog, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy RBM CH Runamok The Road To Ensenada, Jo Lynne York
BHM BM BOW BOB Listed Entry

White Shepherd, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH White Dream Team Viking Liv, Susan Hartley, Alicia Hood
GRCH URO1 GRCH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden SPOT-ON, Alicia Hood, Jewell Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Border Collie, RACEN BA GRCH Yoshi Felty
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
3rd) White Shepherd, CH White Dream Team Viking Liv
4th) Belgian Shepherd Dog, SC AI AE UCD CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
HAIRLESS
Female Puppy RBFV RBF URO1 Prisonbreaks Royal Extraordinaire, Mia Federico, Robin Staples
Adult Female Listed Entry
BHF BFV BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
GRCH NBOB EGCH'PR'Bellridge's Chili Ancho, Kari L Jepson, Gary W Jepson
RGRCH NBOB UWP GRCH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF 'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
BHF RBF 'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
CH CH Sha-d Blue's Orion Of The Primes, Nikki Gonzales
GRCH BOB NC AP VPA UWPCH EGCH Dotcom-fraja Ec Party Princess, Cherilynn Clark
RGRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith
Jr. Male RBMV RBM 'PR'3bf Bumble Bee Whiskey, Electra Blair
CH Listed Entry
RCH URO1 CH Angel Flight's Amelia Pond, Mary Angel, Amanda Angel
GRCH UWP UNJ GRCH'PR'Timberlane Casino At Cohills, Amanda Hill, Lexi Jones
RGRCH UWPO AP VPA UJJ UWPCH URO1 GRCH'PR'Lmj's Dirty Deeds At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Sagasky Glam Amelia For Oskye, Holly Zimmers

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH'PR'Aspen's Southern Charm, Rosie Swanson

Toy Fox Terrier, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM CH URO1 Fritzfox Still Unwritten Nb, Kimberly Jo Egan, Dan Crutchfield
Adult Female RBF Snocrests Cyrians Song @ Foxview, Kathi Linn, Kathleen Chance
BHF BF BOW CH M L Twisted Sister, Michelle Liggett
CH BOB Listed Entry
RCH CH Snocrest's Tezzla At Foxview, Kathi Linn, Kathleen Chance

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aspen's Southern Charm
2nd) Toy Fox Terrier, Listed Entry
3rd) Skye Terrier, CH Sagasky Glam Amelia For Oskye
4th) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH RACEN URO1 AP VPN UWPV UWPCHX DGCH Ark9s Noschitt Sherlock SPOT-ON, Jonathon Foster, Sondra Peirson, Aaron Pelan

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 5 Entries
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOW CH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons, Snow Ruiz, Jose Ruiz, Snow Ruiz
BHF BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
GRCH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RGRCH GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Golden Infiniti Midnight Toker, Taylor Barnes

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM BOB Tacori Cin-don Daytripper, Janet Lockyer

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Imaj'n Uss Missouri By Accent, Jami Whitehead, Colin Highley, Colin Highley
Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY
Adult Male BMV RBM Listed Entry

Poodle M/C, 7 Entries
Judge Jennifer Landers
MINIATURE
Open Male BMV BM BOB Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith
TOY
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
CH GRCH Mnjs It's Martini Time, Jennifer Bills
RCH CH Mystique Kastle Leroy B@mnj, Douglas Matney, Jennifer Bills
GRCH GRCH Mystique Kastle Lil Bit Respect, Douglas Matney, Louann Smith

Russkiy Toy, 5 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy RBM History Star De Fer, Norma Madrid, Lory Anne Tannahill
Open Male BM BOW CH High Heelz and High Standardz, Lory Anne Tannahill
Female Puppy BF Pinnacles Diamond Catalina, Patricia Welzenbach, Patrecia Nelson
CH BOB Listed Entry
RCH CH Yarkiy Ogon Iz Doma Marbo, Lory Tannahill

Companion Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Japanese Chin, Tacori Cin-don Daytripper
2nd) Russkiy Toy, Listed Entry
3rd) Kromfohrlander, Listed Entry
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Caucasian Ovcharka, NBIS SGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey
RBIS American Eskimo, NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz

View Event >