Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/19/2021) / Conformation - Friday Show

November 19, 2021

Hosted By: High Plains Kennel Club

Guardian Dogs

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Open Male BM BOW BOB 'PR'Maxomagic's Boogeyman Of Ascent, Rachel Eken
Open Female BF Maxomagic's 5th Element Of Ascent, Rachel Eken

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Wirri Wirri Walk All Over You, Erica K Tate, Nick G Tate
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gallants Society Chic V Ciden, Erica Tate, Nick Tate
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Paradigm's Pistol Packin' Mama, Erica Kaye Tate or Nick G Tate

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF BOB Nourishing Nura Vd Telgthoeve, Ruthann Stricker

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Skills Red Bull, Stacey Preston

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Doberman Pinscher, Wirri Wirri Walk All Over You
2nd) Perro De Presa Canario, Skills Red Bull
3rd) Central Asian Shepherddog, 'PR'Maxomagic's Boogeyman Of Ascent
4th) Giant Schnauzer, Nourishing Nura Vd Telgthoeve

Scenthounds

Bloodhound, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Female BF BOB Nzenear Faithful Trinity Ofgroves, Marlene Karissa Groves

Scenthound Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Bloodhound, Nzenear Faithful Trinity Ofgroves

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Sonbar's Justa Grand Torino, Angela Binns
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Male BM Lochlann The Wicked Warrior, Melissa C Scofield
Jr. Female BF BOW BOB Nevanthi The Wicked Princess, Melissa C Scofield
Whippet, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
BHM BM BOB Amberwind's Champagne Night, Susan Mallonee

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Basenji, CH Sonbar's Justa Grand Torino
2nd) Irish Wolfhound, Nevanthi The Wicked Princess
3rd) Whippet, Amberwind's Champagne Night

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Diamond Creek's Bandit Queen, Sarah Hemphill

Field Spaniel, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy RBM Blue Sky's Top Gun, Anita Eley
Open Male BM BOW BOB CH Upland's Blue Sky Aviator, Anita Eley
Female Puppy BF Blue Sky's Candle In The Wind, Anita Eley

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP True Graces' Best Of Luck, Amanda Kolibu, Traci Anderson

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB CH Beaver Creek's Wynter Storm, Erin Bonwell

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female RBF CH Arteaga's Do You Know Who I Am, Marily Arteaga
CH BOB CH Ixchel Top Of The World, Meagan Townsend
RCH CH Windswepts' Lady Taika, Meagan Townsend

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW Filthy Gorgeous I Need A Hero @ F, Christina Howard, Catherine Nelson
Jr. Male Listed Entry
Open Male RBM Windwepts' Omg I Have Stripes, Meagan Townsend
Female Puppy BF Black Magic Of Independence, Liz Hoover
Jr. Female Listed Entry
CH CH Omg I's Raining Fire, Meagan Townsend
RCH CH Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
GRCH BOB EGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Standard Poodle M/C, EGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta
2nd) Field Spaniel, CH Upland's Blue Sky Aviator
3rd) Brittany, Listed Entry
4th) Standard Poodle, CH Ixchel Top Of The World

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM CH Daydream'sborn To Be Wild Tikaani, Fred Shanks
Female Puppy BF BOW BOB CH Everyone'sdreambeautifulblpassion, Fred M Shanks

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Deb Beean
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Ice's She's So Prim & Proper, Sarah Proper
CH CH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper

American Eskimo, 2 Entries
Judge Deb Beean
CH CH'PR'True Graces' Winner Takes All, Traci Anderson, Scott Anderson, Lu Ann Boanhofman
GRCH BOB GRCH'PR'True Graces' Reminiscence, Traci Anderson

Keeshond, 3 Entries
Judge Deb Beean
BHM BM CH Swankee's One Night Stand, Donna Powell
Adult Female BF BOW BOB Yara Sumbarsky Pramen, Sharon Miller
RBF CH Beowulf-swankee Saison Rue Lee Wunsch, Donna Powell

Samoyed, 2 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Gold Charm Jerilyn Britz, Denice Norby

Northern Breed Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Akita, CH Everyone'sdreambeautifulblpassion
2nd) Alaskan Klee Kai, 'PR'Ice's She's So Prim & Proper
3rd) Samoyed, Listed Entry
4th) American Eskimo, GRCH'PR'True Graces' Reminiscence

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 7 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female Turnabout Blueain'tyourcolor, Amy Turner
BHF Listed Entry
CH CH Turnabout Dulce De Leche, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Turnabout Dulce De Leche, Amy Turner

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOW BOB Iron Rose Reach For The Sky, Jennifer Cartmell
Open Male CH Milliron R Bonanza, Jennifer Cartmell
Adult Male RBM CH Vrs Grand Teton's Guiding Star, Alison Gocke
Jr. Female BF Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB URO1 CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke

Berger Picard, 1 Entry
Judge Deb Beean
Adult Male BM BOB Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB CH Ghostwind Etched In Stone, Sherry Holt

Collie, 2 Entries
Judge Deb Beean
ROUGH
Open Male BMV RBM High Altitude Mountain Angus, Lauren Maggart
SMOOTH
Open Male BMV BM Midknights Raise A Glass High Alt, Lauren Maggart
GRCH BOB URO3 GRCH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHF BF BOB CH Denwolf's Endora, Denese Wolfson

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Mudi, 2 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOB Porgeloci Marcal Remek Beau, Judy Lancaster
Jr. Male RBM Wodan & Graves Szep Beau, Judy Lancaster

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Deb Beean
Open Male BM BOB CH Aspenleaf's Reservation Romance, Jennifer Cartmell
CH CH Aspenleaf's Mayhem, Jennifer Cartmell

Herding Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Shetland Sheepdog, CH Aspenleaf's Reservation Romance
2nd) Belgian Shepherd Dog, URO1 CH Beowulf's Card Shark
3rd) Australian Shepherd, Iron Rose Reach For The Sky
4th) Australian Cattle Dog, Listed Entry

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott or Bryon L Scott

Jagdterrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB The Jubilant Mini Junebug, Kim Allyn

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHF BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Deb Beean
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW Stick To Your Guns Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF 'PR'K2's Golden Rule, Tracey A Kallas
CH CH'PR'K2's Total Package @ Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Alder

Terrier Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2
2nd) Norwich Terrier, Listed Entry
3rd) Border Terrier, Listed Entry
4th) Jagdterrier, The Jubilant Mini Junebug

Companion Dogs

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Deb Beean
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Royal T's Cocoa Chanel Couture, Mary Parker

POODLE Entries
Judge Deb Beean
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entries
Listed Entry

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Deb Beean
Adult Male BM BOB Merrymaker Premium Joe, Martha Krenek
BHM RBM Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Yorkshire Terrier, Merrymaker Premium Joe
2nd) Mi-Ki, Listed Entry

BIS Bloodhound, Nzenear Faithful Trinity Ofgroves, Marlene Karissa Groves
RBIS Shetland Sheepdog, CH Aspenleaf's Reservation Romance, Jennifer Cartmell

View Event >