Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (11/12/2021) / Conformation Sunday Show 1

November 14, 2021

Hosted By: Upstate Kennel Club

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Moonlights Spirit Fire Of Cinbar, Michelle Chevrier, Sharyn Chevrier

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Open Male Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Renee Strong
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Saratoga Turn Me Loose, Christy Jordan, Gary Jordan

Great Dane, 2 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Chanoz N Ranson Caught My Eye, Lori Beilke

Rottweiler, 2 Entries
Judge Renee Strong
Open Male RBM Deerwoods Stingray Love Machi, Kim Galbo
Adult Male BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Rottweiler, Listed Entry
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Boxer, CH Moonlights Spirit Fire Of Cinbar
4th) Doberman Pinscher, CH Saratoga Turn Me Loose

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Beagle, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB EGCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran EGCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Bloodhound, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Female BF BOB Wychway's Teal Me About It, Betsy Copeland

Dachshund, 1 Entry
Judge Renee Strong
MINIATURE
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Renee Strong
Open Male RBM CCH GRCH'PR'Rimfire's Helena Big Sky Tonka, Stephen D Hatch, Danielle Madore, Katrina Henderson
BHM BM CCH WCH GRFCH GRNITECH GRCH'PR'Dry Hill's Copper Still, Christopher Sweet
Female Puppy BF BOW CCH'PR'Rimfire N Tnt Dont Tread On Me, Tammy Rogers
GRCH BOB RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT, Tammy Rogers, Danielle Madore

Scenthound Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Redbone Coonhound, RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT
3rd) Beagle, EGCH Angelwick Living On A Prayer
4th) Basset Hound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Charsada Freedom and Whiskey, Kathleen O Brien, Carol Jones, Paul Petrie

Irish Wolfhound, 3 Entries
Judge Renee Strong
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Hops-n-hounds Anam Cara Fiya, Pat Hersch, Julie Schaeffer
CH CH Hops-n-hounds Destroyer Of Worlds, Julie Schaeffer

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB RACEN URO1 GRCH Kristull Loyalty To The Creed, Terri Lewis, Kaitlyn Johnson

Whippet, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Windsong Walks Like A Lady SPOT-ON, Lynn Mitchell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Silken Windhound, RACEN URO1 GRCH Kristull Loyalty To The Creed
2nd) Whippet, CH Windsong Walks Like A Lady SPOT-ON
3rd) Afghan Hound, CH Charsada Freedom and Whiskey
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOB Listed Entry

English Setter, 1 Entry
Judge Renee Strong
Open Male BM BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Renee Strong
CH BOB CH Schutzen's Stay On Target, Theresa Novoa
RCH CH Birdago V Redgate Hey Schoolgirl, Krysta Them

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Fairway Legend Of Goose Hollow, Myranda Klein
Female Puppy BF BOW BOB CH Chestnut Buckle Up Buttercup, Brenda Young, Robert Johnson
CH CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Opk's Gimmie Some Finn, Samantha Snyder
CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Rimfire's Are You A Minnow?, Danielle Madore
Adult Male RBM Earthsea Severus, Samantha Burton
CH CH Rimfire's What The Duck, Anne M Allison
GRCH BOB RACEA CA RGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Renee Strong
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB URO1 GRCH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Renee Strong
Open Female BF CH V Brantz Black Cherry SPOT-ON, Michelle Hamilton
CH BOB URO2 GRCH Piccolo's Masterpiece In Progress, Tyler Mikels
RCH CH Propert's Way Spice Of Life, Marriah Propert
RBF Propert's Way Celtic Shores Marriah Propert

Weimaraner, 1 Entry
Judge Renee Strong
Open Female BF BOB Venus St. Claire Davis, Stacey Davis

Gun Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Standard Poodle, URO2 GRCH Piccolo's Masterpiece In Progress
3rd) English Springer Spaniel, CH Cerise Justify
4th) Golden Retriever, CH Chestnut Buckle Up Buttercup

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Prospect Ridges Walk This Way, Jamie Goodrich

Eurasian, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Pacific Coast's Victra Au Barka, Christy Chak

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM Sakutarou Go Fuen No Oka, Kevin Izard-carroll
CH BOB GRCH Jinsei Go You Djenima, Kevin Izard-carroll

Kishu, 2 Entries
Judge Renee Strong
Open Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Eurasian, CH Pacific Coast's Victra Au Barka
2nd) Japanese Akita, GRCH Jinsei Go You Djenima
3rd) Akita, CH Prospect Ridges Walk This Way
4th) Kishu, Listed Entry

Herding Dogs

Bergamasco, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Alp Angel's Nuvolo, Stephen Carden

Border Collie, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB Listed Entry

Collie, 2 Entries
Judge Renee Strong
SMOOTH
BHF BFV BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy Dernhelms Cease and Desist SPOT-ON, Angelica Carrero
Jr. Male RBM CH Heavenly' S Soars Like An Eagle, Joyce Ainsworth
Open Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Erdberrehaus Midnight Sun, Arlene Drewniak
CH BOB CH Kennelwood Unchained Melody, Victoria Jensen
RCH URO1 CH Encore Von Den Sturmfalken, Laurie Ucasz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Heavenly's Crazy Bout U, Joyce Ainsworth

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Renee Strong
CH CH Zen's Juju, Joanne Martone
RCH BN CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King, Suzanne White, Steve Blair
GRCH BOB IA UCD CA URO1 GRCH Tumbling Run's Indabelle, Suzanne White, Steve Blair

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Renee Strong
Open Male BM Golden W Silvr Legacy Of Endsley, Bonnie Warner
GRCH BOB GRCH Darkstars Tom Terrific Of Myne, Carol Gefell

Swedish Vallhund, 3 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOW Alkemi Desperado Lt, Amanda Lowery, Melanie Russ, Richard Lewandowski
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt, Amanda Lowery, Ruth Carini Travers

White Shepherd, 5 Entries
Judge Renee Strong
CH GRCH Slava White Star Iz Beloy Brigady SPOT-ON, Allison Delang, Cynthia L Goss
RCH CH Whitestar's From Russia With Love SPOT-ON, Cynthia L Goss
GRCH BOB URO1 NBOB DGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RGRCH GRCH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Swedish Vallhund, CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt
2nd) White Shepherd, URO1 NBOB DGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Darkstars Tom Terrific Of Myne
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Renee Strong
GRCH BOB URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner
RGRCH UWPS AP6 VPE UGWPCH SGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Renee Strong
Open Female BF BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH Invalid Entry

Terrier Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Miniature Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Toy Fox Terrier, Invalid Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Renee Strong
Adult Male BM BOB Rodriguez' Ares, Jose Rodriguez

French Bulldog, 2 Entries
Judge Renee Strong
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Sagehill's Blue Mateo, Ada Rodriguez

Lowchen, 1 Entry
Judge Renee Strong
Adult Male BM BOB Roseland Scarborough Fair V Ashfo, Kris Fletcher, Gini Denninger

Papillon, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Spotlight Bloom An Way Maker Ph, Katherine Schimenti, Kim Barbolini

Poodle, 1 Entry
Judge Renee Strong
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB CH Arabesque's Maruelous Marvin, Elizabeth C Kossler

Companion Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Lowchen, Roseland Scarborough Fair V Ashfo
2nd) French Bulldog, CH Sagehill's Blue Mateo
3rd) Poodle, CH Arabesque's Maruelous Marvin
4th) Papillon, Spotlight Bloom An Way Maker Ph

BIS Dachshund, Listed Entry
RBIS Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

View Event >