We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (10/29/2021) / Conformation Sunday Show 1

October 31, 2021

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URO1 CH Skylyn's Xtreme Velocity At Sochi SPOT, Kimberly Cordier

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge David Arthur
Open Female BF BOB Black Pearl Kissed By An Angel, Sean Cole, Lihi Ruvio
CH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras
RCH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB NBIS RGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM Jaroe Derby Star Studded, Deb Black
Female Puppy BF BOW CH Lynmark's Diamonds Are Forever SPOT-ON, Lynn Swager
GRCH BOB MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Great Dane, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Something Wicked This Way Comes, Jen Nicholson

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lona

Rottweiler, 2 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM Quarterwoods Rakin It N Vhgrizzly, Chad Merz, Stephanie Lubbers
Jr. Female BF BOW BOB Fiammetta My Heart's Fiery Flame, Judy B Boyer

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Cane Corso Italiano, Black Pearl Kissed By An Angel
2nd) Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow
3rd) Caucasian Ovcharka, NBIS RGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
4th) Bernese Mountain Dog, URO1 CH Skylyn's Xtreme Velocity At Sochi SPOT

Scenthounds

English Coonhound, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB GRCH(2)'PR'North Star Rocketman, Cyndi Osenbaugh

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) English Coonhound, GRCH(2)'PR'North Star Rocketman

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Darom's Power Of Three, Bruce Watkins

Silken Windhound, 6 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF CH'PR'Broadway Castle In The Sky, Mary Childs
CH BOB CH'PR'Jdf Sho-me Pride, Michelle A Witt
RCH CH'PR'Windspirit Wdance Nova, Susan Sears
GRCH URO1 GRCH'PR'Windnsatin Breath Of Fresh Air SPOT, Maryjane Childs

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB CH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Xoloitzcuintli, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Coolballow Unsung Promises, Amanda Watkins
RCH CH Coolballow's Beat Of Her Own Drum, Amanda Watkins

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Thai Ridgeback, CH Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Jdf Sho-me Pride
3rd) Xoloitzcuintli, CH Coolballow Unsung Promises
4th) Irish Wolfhound, CH Darom's Power Of Three

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Lady Lace Of The Realm, Kevin Wilson

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Female BF BOB CH SHR Pond Hollow Sweet Victory, Jennifer Martin, Thomas Martin

English Pointer, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chance

Field Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge David Arthur
CH MC NHD UCD CH MI SN PTE Grousemoor Wintersong, Kate Barton, Cheryl Kistner
GRCH BOB USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight SPOT, Darleen Knapp, John Knapp
RGRCH GRCH Butterblac's Sudden Impact SPOT-ON, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Hearts On Fire Mystical Electra, Bethany Carter, Ryan Lambert

Golden Retriever, 7 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW CH Treasures' Dancin' In The Rain, Susan Bechtel, Cindy Laws
Jr. Female RBF Pennys Bedford Babe In Autumn, Penny Dreps
Open Female Listed Entry
Adult Female BF CH Journey To Miracle Court SPOT-ON, Lora L Sapp
CH BOB CH Burchwoodsgolden Samsonthewarrior, Robert West, Eugene Burchi
GRCH UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth
RGRCH GRCH Myjoy Superhero At Wrigley, Beverly West, Robert R West

Standard Poodle, 13 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW Ghibli's Relic Forest Keepsake, Tasha Grieser
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF Pp's Tranquility Of Forest Lake, Michele L Harvey, Rebekah Undersander
CH BOB CH Mount Bethel Renesmeeswanastyanax, Darcy Kallus, Jennifer Anders
RCH GRCH Db-price's She's The One, Becky Price
GRCH URO1 RACEN GRCH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff
RGRCH GRCH Jacknic's Foreign Trade Winds, Kathleen Esio-king

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Listed Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH CH Sapphires Tiger Lily At Chp, Elaine Bolbach
RCH Listed Entry
GRCH CA RACEA URO1 DGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH GRCH Sapphire's Dulce N'co, Pamela Litz, Michael Litz

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Golden Retriever, CH Burchwoodsgolden Samsonthewarrior
2nd) Flat-Coated Retriever, USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight SPOT
3rd) English Pointer, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH UWP Unmei's Memento Mori SPOT-ON, Taylor Jones
RCH UWP CH Sierra Mountain's Lit Honeysuckle SPOT, Taylor Jones

ALASKAN MALAMUTE Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tsuba

American Eskimo, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB NV CH Wintersun's Making Waves, Pamela Norman, Sophia Norman

JAPANESE AKITA Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chappie

Samoyed, 4 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB SGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RGRCH GRCH Oro Blanco's Angel De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Siberian Husky, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Rys N Hy Summer Breeze, Hannah Slyman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

West Siberian Laika, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Female BF CH CA Spark A Wildfire SPOT, Pamela Spink
CH BOB UWP CA CH Stoneage Firestarter SPOT, Pamela Spink

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Eskimo, NV CH Wintersun's Making Waves
2nd) West Siberian Laika, UWP CA CH Stoneage Firestarter SPOT
3rd) Samoyed, SGCH Oro Blanco Reina Del Universo
4th) Akita, CH UWP Unmei's Memento Mori SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB Listed Entry

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
BHM BM BOB NC Mondenkind Im The One Four Ewe, Pamela Norman

Collie, 2 Entries
Judge David Arthur
ROUGH
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Open Male BMV BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB CA WSD UCD AP UJJ ROM UWPCH EGCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 10 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB MC RACEA HOP DASH USJ UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
RGRCH NV RACEN RATN EGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge David Arthur
CH CH Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
GRCH BOB GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
RGRCH GRCH Otis Christafer Buckeye Mc Corgi, Hannah Rae Slyman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Emma

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Border Collie, NC Mondenkind Im The One Four Ewe
2nd) Dutch Shepherd, CA WSD UCD AP UJJ ROM UWPCH EGCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON
3rd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Buckeye's The Legend Lives On
4th) German Shepherd Dog, MC RACEA HOP DASH USJ UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Ratitatt Franibur O Romeo Romeo, Valerie Schiefer, Frances B Nasiatka
CH CH Ratitatt Mandy Eye Candy, Valerie Schiefer

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB UWP GRCH Fanta-c's Lil'ss Kicker @ Mmwd, Tonya Schrock

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB EGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Rat Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
CH CH'PR'Ratitatt Spinit Vana, Valerie Schiefer
RCH CH'PR'Ratitatt Alfie Ur Steel The One, Valerie Schiefer, Robyn Baden
GRCH BOB GRCH'PR'Ratitatt Knight Blitz, Valerie Schiefer
RGRCH GRCH'PR'Ratitatt Rubicon Buzz, Valerie Schiefer

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Norwich Terrier, EGCH Fishback It's Miller Time
2nd) American Hairless Terrier, Ratitatt Franibur O Romeo Romeo
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH Fanta-c's Lil'ss Kicker @ Mmwd
4th) Rat Terrier, GRCH'PR'Ratitatt Knight Blitz

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB Bdk's Roll On 18 Wheeler, David Witherspoon
Female Puppy BF Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Jemm's Show Me The Money, Jamie Robinson, Sandy Williams

Havanese, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Sir Jesse Of Maple Del Manor, Diane Louise Wilson, Kevin Wilson, Randal Wilson

MINIATURE PINSCHER Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Rhade
NFP BP Rommie

Poodle, 4 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
GRCH EGCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders
RGRCH Invalid Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
BHM BMV BM Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) French Bulldog, GRCH Jemm's Show Me The Money
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Boston Terrier, Listed Entry
4th) Pug, CH San-su's God Whispered Your Name

BIS Norwich Terrier, EGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos
RBIS American Eskimo, NV CH Wintersun's Making Waves, Pamela Norman, Sophia Norman

View Event >