We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Great Smoky Mountain Dog Club (10/08/2021) / Conformation Saturday Show 2

October 9, 2021

Hosted By: Great Smoky Mountain Dog Club

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM Sir Bohden Von Bohnen Bach, Jennifer Storer
CH RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring, Payton Burns
GRCH BOB GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Casey's Onur, Jillian Casey
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB NBIS RGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Benchmark's Fantasia, Jennifer Beattie

Great Dane, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Open Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Diamond Ridge-you Are My Vision, Kailah Mcrae
RBF CH Lady Sansa Of Dynamic Danes Jennifer Fulfer

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Dancing Cloud's Diamond, Robin Couldry

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF Banya Vom Langenshof, Quinn Webb
CH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Bella Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
GRCH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Great Dane, CH Diamond Ridge-you Are My Vision
3rd) Caucasian Ovcharka, NBIS RGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
4th) Boxer, GRCH Kps A Girl Like You At Bb

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOW BOB CCH GRCH(2)'PR'Code Blue Elijah's Pursuit, Jeffery Johnson Jr, Kirstie Harmon
Open Female BF CH'PR'Johnsons Dirty Little Secret, Jeffery Johnson Jr, Kirstie Harmon

Dachshund, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Open Female BF 'PR'County Line Keepin' It Real, Christina M Officer, Chelsea Bailey
CH BOB CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little
RCH CH CCH'PR'Diggy's Devil In Disguise, Dee B Little, Alan B Little

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Female BF BOB NITECH CH WCH FCH'PR'Warrior River's Rh Red Reign, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Leopard Hound, CCH GRCH(2)'PR'Code Blue Elijah's Pursuit
2nd) Plott Hound, CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer
3rd) Redbone Coonhound, NITECH CH WCH FCH'PR'Warrior River's Rh Red Reign
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Borzoi, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Female BF BOB CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB Listed Entry

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Secrethaven Revery Of Belozor, Suzanne Liggett

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOW 'PR'Entourage Rocket Man Dna, Jan Decker
Female Puppy BF 'PR'Broadway Castle In The Sky, Mary Childs
Jr. Female RBF 'PR'Avalon Dragonsong Dna, Kirbie Allen
BHF Belozor Secret Haven Ursula Major, Suzanne Liggett
CH CH Kristull Lion King, Spears L Mc Allester
RCH CH Avalon Electric Horseman, Sandra Moore, Paula Moore
GRCH BOB RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
RBM Listed Entry

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Thai Ridgeback, Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Basenji, Listed Entry
3rd) Borzoi, CH Orion's Little Arrow
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB EGCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RGRCH RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Halestorm-suma Thisisunbelievable, Christy Hale

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Valor's Phoenix Rising At Meirzah, Stormy Washington
Adult Female RBF Listed Entry

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB Listed Entry
RCH CH Seadog's Sparkling Emmeline, Amanda Cowles
GRCH SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
RGRCH GRCH American Pie Peter's Gang, Lee M Shuler

Standard Poodle, 17 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM CH Canoecreeks Amaretto Whiskeyriver, Deborah Bowman
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female Ksp Champagne On Ice, Kelsey Dixon
CH CH Mount Bethel Renesmeeswanastyanax, Darcy Kallus, Jennifer Anders
RCH CH Calisun Hot Summer Night, Barbara Andreassen, Beverly Crosby
GRCH BOB UWP EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH RACEA GRCH Bearcove's Life's A Dance, Aleana Yocum

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Paul G Bruneau
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH GRCH Sapphires Hard To Get SPOT-ON, Wendy Coffey
RCH CH Pearsonias Pintsized Prettyboy, Danielle Howard
GRCH BOB URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones
RGRCH UWP GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield
RBM 1fc Fun Times Ahead Ray Jones, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Standard Poodle M/C, URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT
2nd) Standard Poodle, UWP EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON
3rd) Brittany, EGCH K Star Hope Pour Shooting Star
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Arctic Rose Lucky In Love, Krista Lucken

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Northstars Don't Tell Mewhat Todo, Amanda Skinner
CH CH Vibe's Dream On, Amanda Shuler

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Eskimo, 'PR'Arctic Rose Lucky In Love
2nd) Siberian Husky, Northstars Don't Tell Mewhat Todo

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF Dreamweaver Roller Derby Queen, Patricia Weaver, Michael Weaver
CH BOB CH Dreamweaver Jac Of Trades Shada, Shannon Parker, Patricia Weaver, Michael Weaver

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
GROENENDAEL
Open Female BFV RBF Zeta SPOT-ON, Maria Link
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB Iris Rose Roberson, Huhyun Lee

Border Collie, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Male BM BOB Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Paul G Bruneau
BHM BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray
RCH URO1 CH Hendon's Final Verdict SPOT, Susan Ray
GRCH RACEN RATN EGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer
RGRCH RACEA GRCH Sky Wachterin Von Weaver, Christina Weaver

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF Stargazer's Annabelle, Stephanie Stefanic
CH BOB CH Peace River's Negative Ghostrider, Carl Bullock, Cassidy Jackson
RCH CH Stargazer's Twist Of Fate, Stephanie Stefanic

Mudi, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW CH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall
CH CH White Dream Team Viking Liv, Susan Hartley, Alicia Hood
GRCH BOB URO1 GRCH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden SPOT-ON, Alicia Hood, Jewell Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Australian Cattle Dog, CH Dreamweaver Jac Of Trades Shada
2nd) La Catahoula Leopard Dog, CH Peace River's Negative Ghostrider
3rd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT
4th) Belgian Shepherd Dog, Iris Rose Roberson

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Raganraht Chip Off The Ole Block, Darice Ragan, Jennifer Gilliam

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Esoteric's Carolina Reaper, Christen Jones, Sonia Bincarousky, Al Bincarousky
Female Puppy BF BOW CH Mythos' Out Of This World, Christina Gonzalez
CH AP VPN UWPO CH RACEA CA UWPCH Smalltown's Red Warrior, Crystal M Muller, Jason Cross
RCH Listed Entry
GRCH BOB RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RGRCH RACES GRCH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino

Cairn Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM CH Runrig Masked Marvel, Floyd J Joffrion
Adult Female BF BOW BOB CH Bodock Ridge Blessing Of Faith, Mary Joffrion

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Raganrat's Flair 4finer Things, Darice Ragan
Jr. Female RBFV RBF Kb & Evanlees Black Velvet, Donna Mcmahan, Shannon Parker
CH CH'PR'Evanlees Take It Outside, Donna Mc Mahan, Naomi Furnald
GRCH GRCH Raganrat Yamada Feel The Burn, Michelle Blackmore

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Rat Terrier, 'PR'Raganrat's Flair 4finer Things
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT
3rd) Cairn Terrier, CH Bodock Ridge Blessing Of Faith
4th) American Hairless Terrier, CH Raganraht Chip Off The Ole Block

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF CH Sb A Cut Above The Rest, Brittany Holcomb
RBF Sb Clever Endevor Brittany Holcomb

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Bigstar Yamada Feel The Impact, Rene Stover

Poodle, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
MINIATURE
Adult Female BFV BF Tintlet My Fair Lady, Jeri Kelsey Wolf, Gloria Ogdahl
CH BOB CH Tintlet Wild Card, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
GRCH RGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders
RGRCH EGCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders

Schipperke, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Companion Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Schipperke, URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON
2nd) Poodle, CH Tintlet Wild Card
3rd) Boston Terrier, Listed Entry
4th) French Bulldog, CH Bigstar Yamada Feel The Impact

BIS Thai Ridgeback, Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey
RBIS Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

View Event >