Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Great Smoky Mountain Dog Club (10/08/2021) / Conformation Saturday Show 1

October 9, 2021

Hosted By: Great Smoky Mountain Dog Club

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM Sir Bohden Von Bohnen Bach, Jennifer Storer
CH BOB RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring, Payton Burns
GRCH GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOW Casey's Onur, Jillian Casey
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB NBIS RGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB Benchmark's Fantasia, Jennifer Beattie

Great Dane, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF RBF CH Diamond Ridge-you Are My Vision, Kailah Mcrae
GRCH URO2 RACEN GRCH Kl Sambuca Black V Gallantree, Elizabeth Irvine

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB Dancing Cloud's Diamond, Robin Couldry

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF Banya Vom Langenshof, Quinn Webb
CH CH Bella Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
GRCH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Boxer, RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring
3rd) Great Pyrenees, Dancing Cloud's Diamond
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW CCH GRCH(2)'PR'Code Blue Elijah's Pursuit, Jeffery Johnson Jr, Kirstie Harmon
Open Female BF CH'PR'Johnsons Dirty Little Secret, Jeffery Johnson Jr, Kirstie Harmon
GRCH BOB RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Dachshund, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Open Female BF 'PR'County Line Keepin' It Real, Christina M Officer, Chelsea Bailey
CH BOB CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little
RCH CH CCH'PR'Diggy's Devil In Disguise, Dee B Little, Alan B Little

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Open Female BF BOB NITECH CH WCH FCH'PR'Warrior River's Rh Red Reign, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer
2nd) American Leopard Hound, RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Redbone Coonhound, NITECH CH WCH FCH'PR'Warrior River's Rh Red Reign

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Borzoi, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Open Female BF BOB CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB Listed Entry

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF BOB Secrethaven Revery Of Belozor, Suzanne Liggett

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW 'PR'Entourage Rocket Man Dna, Jan Decker
Female Puppy 'PR'Broadway Castle In The Sky, Mary Childs
Jr. Female RBF 'PR'Avalon Dragonsong Dna, Kirbie Allen
BHF BF Belozor Secret Haven Ursula Major, Suzanne Liggett
CH CH'PR'Entourage Lets Dance, Mary Child
RCH CH Avalon Electric Horseman, Sandra Moore, Paula Moore
GRCH BOB RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
RBM Listed Entry

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Thai Ridgeback, Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Basenji, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon
RGRCH EGCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Halestorm-suma Thisisunbelievable, Christy Hale

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Valor's Phoenix Rising At Meirzah, Stormy Washington
Adult Female RBF Listed Entry

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB Listed Entry
RCH CH Seadog's Sparkling Emmeline, Amanda Cowles
GRCH SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
RGRCH GRCH American Pie Peter's Gang, Lee M Shuler

Standard Poodle, 18 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM CH Canoecreeks Amaretto Whiskeyriver, Deborah Bowman
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
CH CH Alue's Smoldering Pirate, Kelsey Dixon
RCH Listed Entry
GRCH BOB RACEA GRCH Bearcove's Life's A Dance, Aleana Yocum
RGRCH UWP EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHM BM 1fc Fun Times Ahead, Ray Jones, Kristy Jones
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH GRCH Sapphires Hard To Get SPOT-ON, Wendy Coffey
RCH CH Pearsonias Pintsized Prettyboy, Danielle Howard
GRCH BOB URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones
RGRCH UWP GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) German Shorthaired Pntr, CH Halestorm-suma Thisisunbelievable
2nd) Standard Poodle, RACEA GRCH Bearcove's Life's A Dance
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT
4th) Labrador Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Arctic Rose Lucky In Love, Krista Lucken

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Northstars Don't Tell Mewhat Todo, Amanda Skinner
CH CH Vibe's Dream On, Amanda Shuler

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Siberian Husky, Northstars Don't Tell Mewhat Todo
2nd) American Eskimo, 'PR'Arctic Rose Lucky In Love

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF BOB Dreamweaver Roller Derby Queen, Patricia Weaver, Michael Weaver
CH CH Dreamweaver Jac Of Trades Shada, Shannon Parker, Patricia Weaver, Michael Weaver

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
GROENENDAEL
Open Female BFV RBF Zeta SPOT-ON, Maria Link
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB Iris Rose Roberson, Huhyun Lee

Border Collie, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Open Male BM BOB Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHM BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Hammersmith Y So Serious V Lewis SPOT-ON, Emily Lewis, Bryan Lewis
RCH CH Lecter Von Wilde Hauswolfe, Heidi Farmer
GRCH BOB RACEN RATN EGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer
RGRCH NN URO1 RACEN AI AC GRCH Izzara Vom Royale, Alyssa Mannon, Gail Bauer

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF Stargazer's Annabelle, Stephanie Stefanic
CH BOB CH Peace River's Negative Ghostrider, Carl Bullock, Cassidy Jackson
RCH CH Stargazer's Twist Of Fate, Stephanie Stefanic

Mudi, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Adult Female BF CH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall
CH BOB CH White Dream Team Viking Liv, Susan Hartley, Alicia Hood
GRCH URO1 GRCH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden SPOT-ON, Alicia Hood, Jewell Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) German Shepherd Dog, RACEN RATN EGCH Rommel Vom Royale
2nd) Border Collie, URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON
3rd) Australian Cattle Dog, Dreamweaver Roller Derby Queen
4th) Cardigan Welsh Corgi, Glasshouse Fantasy N Delusion

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Raganraht Chip Off The Ole Block, Darice Ragan, Jennifer Gilliam

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM Esoteric's Carolina Reaper, Christen Jones, Sonia Bincarousky, Al Bincarousky
Female Puppy RBF CH Mythos' Out Of This World, Christina Gonzalez
BHF BF BOW Mythos' Idratherseeurstarexplode, Christina Gonzalez
CH Listed Entry
RCH AP VPN UWPO CH RACEA CA UWPCH Smalltown's Red Warrior, Crystal M Muller, Jason Cross
GRCH BOB RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RGRCH RACES GRCH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino

Cairn Terrier, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW BOB CH Runrig Masked Marvel, Floyd J Joffrion
Adult Female BF CH Bodock Ridge Blessing Of Faith, Mary Joffrion

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Raganrat's Flair 4finer Things, Darice Ragan
Jr. Female RBFV RBF Kb & Evanlees Black Velvet, Donna Mcmahan, Shannon Parker
CH CH'PR'Evanlees Take It Outside, Donna Mc Mahan, Naomi Furnald
GRCH BOB GRCH Raganrat Yamada Feel The Burn, Michelle Blackmore

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Cairn Terrier, CH Runrig Masked Marvel
3rd) American Hairless Terrier, CH Raganraht Chip Off The Ole Block
4th) Rat Terrier, GRCH Raganrat Yamada Feel The Burn

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Sb Clever Endevor, Brittany Holcomb
GRCH URO1 GRCH Sb Conceige Of Crime, Brittany Holcomb
RBF CH Sb A Cut Above The Rest Brittany Holcomb

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Open Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Bigstar Yamada Feel The Impact, Rene Stover

Poodle, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
Min. Adult Female BFV BF Tintlet My Fair Lady, Jeri Kelsey Wolf, Gloria Ogdahl
CH CH Tintlet Wild Card, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
GRCH BOB EGCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders
RGRCH RGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders

Schipperke, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Schipperke, URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON
3rd) Poodle, EGCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax
4th) French Bulldog, CH Bigstar Yamada Feel The Impact

BIS Thai Ridgeback, Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey
RBIS Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

View Event >