Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (10/09/2021) / Conformation Sunday Show 2

October 10, 2021

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Female BF BOB CH Daystar's Out Of The Blue, Tamara Estes

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF BOB Camelot's Duchess Of Gentry, Paige Graumann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CH Daystar's Out Of The Blue
3rd) Standard Schnauzer, Camelot's Duchess Of Gentry

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy RBM Bur Grad Mozart Great Winner, Gavon Hutchison
Open Male BM BOW BOB CH Bar H Frodo Ivy Bean, Gavon Hutchison
Female Puppy BF CH Bur Grad My Victory, Gavon Hutchison

Beagle, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Basset Hound, CH Bar H Frodo Ivy Bean

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Azawakh, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH River Run's Tallulah, Dawn Rogers

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Male BM Kristull Maximum Overdrive, Vickie Bratcher
CH BOB CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
RCH CH Kristulls Idol Of Royal Sooner, Brenda R Young
GRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Whippet, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Karasar's Exceed, Megan Cox

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Whippet, CH Karasar's Exceed
2nd) Azawakh, PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON
3rd) Silken Windhound, CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey
4th) Afghan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Lori Sargent
Open Male BM Paladen's Right As Rain, Penny Garrison-garvin, Karen Detterich
CH CH Vomharts Odyssey Logans Run, Audrey Reed
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBM Vomhartsodyssey Lockstock N Ruger Jane Simmons
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Vomhartsodyssey Lockstock N Ru, Jane Simmons

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Jr. Male BM BOB True Graces' Isn't He A Dandy, Traci Anderson, Scott Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM Mvi Baltos Silver Quest By Aah, Morgan Ibanez
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW Spotlights Foundation, Michelle Smith
CH BOB GRCH Charmeds Aaron Hotchner Spotlight, Michelle Smith
RCH CH Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Unfading Grace Of Independence, Stephanie Hart, Emily Stein
Jr. Female URO1 4-ward's Fleeting Affair, Christina Howard
Open Female BF BOW Listed Entry
BHF Listed Entry
CH CH So Fetchs Poodle Evangalista, Brett Bunch
RCH CH Trademarks Snapback, Brett Bunch
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson

Gun Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Standard Poodle, GRCH Charmeds Aaron Hotchner Spotlight
2nd) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
4th) Golden Retriever, True Graces' Isn't He A Dandy

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Open Female Listed Entry
Min. Adult Female Listed Entry
STANDARD
BHM BMV RBM 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
CH BOB Listed Entry
RCH CH'PR'True Graces' Winner Takes All, Traci Anderson, Scott Anderson, Lu Ann Boanhofman
GRCH GRCH'PR'Wintersun's Rockstar At Trinity, Linda Wheatley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 2 Entries
Brace: 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
NBOB NGRCH GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechos, Tiffanie E Coe, Denise Randall Miller, Robert A Miller
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Broadway's Country Man's Dream, Andrea Gladden
RCH CH Western Hills It Girl, Sheri Bacon

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Pl I Can Do This All Day Captain, Brenda Walker

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Female Puppy BF Straight Faith Silken Blue Skye, Tamara Morrison
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 10 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Rustic's It's A Ginger Thing @ 7x, Kristen Moore
Open Female BF BOW CH Stonehart True Grit, Pam Miller
CH CH Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
RCH CH I Walk The Line, Kurt Rose
GRCH BOB RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams
RBM Stonehart You Light Up My Life Pam Miller

White Shepherd, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, CH Broadway's Country Man's Dream
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Pembroke Welsh Corgi, RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
RCH URO1 CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
GRCH BOB RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'3bf Bumble Bee Whiskey, Electra Blair
GRCH GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho, Barbara Trammell, Felicity Trammell

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Toddot One Good Reason, Jane M Engemann

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB 'PR'Tmt's Fast & Furious Gal Of Ahk, Max Robertson, Jenifer Robertson
Open Female RBF 'PR'Tmt's Gamer Gurl - Gg, Jenifer Robertson, Max Robertson
GRCH GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Toy Fox Terrier, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM 'PR'Foxlairs Sirius Prince Zephyr, Teresa Watson, Jerry Watson
Female Puppy RBF Fritzfox El Tango De Roxanne, Lea Ann Boles, Tracy Boles
Jr. Female BF BOW 'PR'Sharpfox Gold Dust Woman, Lea Ann Boles, Tracy Boles
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB Listed Entry
RGRCH GRCH Fritzfox Que Sera, Sera, Lea Ann Boles

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Toy Fox Terrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
3rd) Rat Terrier, 'PR'3bf Bumble Bee Whiskey
4th) Jack Russell Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Male BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Female Puppy Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Coton De Tulear, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Female RBF First State Divine Providence, Tiffany Laitner
Open Female BF Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner
CH BOB CH Virginia Lanes Captivated My, Linda Spaeth
RCH CH Legacy's Blaze Of Glory, Tiffany Laitner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Listed Entry

French Bulldog, 7 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Female Puppy BF Listed Entry
CH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RCH URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RBF CH Alszegi-jarvi Dalma @swallowtail Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited
2nd) Coton De Tulear, CH Virginia Lanes Captivated My
3rd) Poodle M/C, Listed Entry
4th) Chinese Crested, Listed Entry

BIS American Eskimo, Listed Entry
RBIS La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

View Event >