Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (10/09/2021) / Conformation Saturday Show 2

October 9, 2021

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Daystar's Out Of The Blue, Tamara Estes
Open Female RBF Daystar's Magically Delicious, Tamara Estes

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Camelot's Duchess Of Gentry, Paige Graumann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Standard Schnauzer, Camelot's Duchess Of Gentry
3rd) Doberman Pinscher, CH Daystar's Out Of The Blue

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM Bur Grad Mozart Great Winner, Gavon Hutchison
Open Male RBM CH Bar H Frodo Ivy Bean, Gavon Hutchison
Female Puppy BF BOW BOB CH Bur Grad My Victory, Gavon Hutchison

Beagle, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Male BM BOW BOB CH'PR'By Faith Razor Ridge Tough, Ryleigh Loveland
Adult Female BF CH'PR'Uchtmans Blue Magnum Beth, Cole Loveland

Scenthound Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Basset Hound, CH Bur Grad My Victory
3rd) Bluetick Coonhound, CH'PR'By Faith Razor Ridge Tough

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Azawakh, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH River Run's Tallulah, Dawn Rogers

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM Kristull Maximum Overdrive, Vickie Bratcher
CH GRCH Kristulls Icon Of Royal Sooner, Brenda R Young
RCH CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
GRCH BOB RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Azawakh, PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
4th) Rhodesian Ridgeback, CH River Run's Tallulah

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
Open Male BM Paladen's Right As Rain, Penny Garrison-garvin, Karen Detterich
CH CH Vomharts Odyssey Logans Run, Audrey Reed
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBM Vomhartsodyssey Lockstock N Ruger Jane Simmons
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Vomhartsodyssey Lockstock N Ru, Jane Simmons

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM BOB True Graces' Isn't He A Dandy, Traci Anderson, Scott Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Mvi Baltos Silver Quest By Aah, Morgan Ibanez
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female CH Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
BHF BF BOW Spotlights Foundation, Michelle Smith
CH BOB GRCH Charmeds Aaron Hotchner Spotlight, Michelle Smith

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Unfading Grace Of Independence, Stephanie Hart, Emily Stein
Jr. Female RBF URO1 4-ward's Fleeting Affair, Christina Howard
Open Female Birchcreek's Jolie @ Independence, Stephanie Hart, Emily Stein
BHF Listed Entry
CH CH So Fetchs Poodle Evangalista, Brett Bunch
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch, Jennifer Casse

Gun Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
3rd) Standard Poodle, GRCH Charmeds Aaron Hotchner Spotlight
4th) Golden Retriever, True Graces' Isn't He A Dandy

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
BHM BMV BM BOW Listed Entry
Open Female BFV BF Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Listed Entry
STANDARD
BHM BMV RBM 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
CH CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen
RCH CH'PR'True Graces' Winner Takes All, Traci Anderson, Scott Anderson, Lu Ann Boanhofman
GRCH BOB NI RACEA ROM EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
RGRCH GRCH'PR'Trinity's Simply Amazing, Linda Wheatley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) American Eskimo, NI RACEA ROM EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Lori Sargent
BHM BM BOB Western Hills Brite Day Blk Night, Heidi Mobley
CH CH Broadway's Angelina, Irene Haefner, Maggie Pryor
RCH CH Western Hills It Girl, Sheri Bacon

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Lori Sargent
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB CH UCD AN SE URO3 SI EHD MC PTE Duet's The Longest Time, Janet Cairns

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Male BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Pl I Can Do This All Day Captain, Brenda Walker

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Female Puppy BF Straight Faith Silken Blue Skye, Tamara Morrison
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 12 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy RBM Stonehart You Light Up My Life, Pam Miller
BHM BM BOW CH Lookinback Hot Buttered Rum, Glenda Sears, Lora Sears
Female Puppy RBF Rustic's It's A Ginger Thing @ 7x, Kristen Moore
Jr. Female CH Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
Open Female BF CH Stonehart True Grit, Pam Miller
CH BOB CH Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
RCH CH I Walk The Line, Kurt Rose
GRCH RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Valacara Poetry In Motion, Delania Mc Natt

White Shepherd, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
2nd) Pembroke Welsh Corgi, CH Triple H Saturday Knight Live
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH UCD AN SE URO3 SI EHD MC PTE Duet's The Longest Time
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Male BM Listed Entry
CH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
RCH URO1 CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
GRCH BOB RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho, Barbara Trammell, Felicity Trammell
RGRCH GRCH Timberlane Tazer, Beth Ann Amico, Stacy Mcwilliams

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB CH Toddot One Good Reason, Jane M Engemann

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Female BF 'PR'Tmt's Fast & Furious Gal Of Ahk, Max Robertson, Jenifer Robertson
Open Female RBF 'PR'Tmt's Gamer Gurl - Gg, Jenifer Robertson, Max Robertson
GRCH BOB GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Toy Fox Terrier, 10 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM 'PR'Foxlairs Sirius Prince Zephyr, Teresa Watson, Jerry Watson
Female Puppy Fritzfox El Tango De Roxanne, Lea Ann Boles, Tracy Boles
Jr. Female BF BOW 'PR'Sharpfox Gold Dust Woman, Lea Ann Boles, Tracy Boles
CH BOB GRCH Fritzfox Que Sera, Sera, Lea Ann Boles
RCH CH'PR'Fritzfox Gimme Three Steps, Lea Ann Boles, Tracy Boles
GRCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) American Pit Bull Terrier, RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH Fritzfox Que Sera, Sera
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Toddot One Good Reason
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Coton De Tulear, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF First State Divine Providence, Tiffany Laitner
Open Female RBF Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner
CH BOB CH Legacy's Blaze Of Glory, Tiffany Laitner
RCH CH Virginia Lanes Captivated My, Linda Spaeth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

French Bulldog, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH URO1 Goldsierra Xmaspromis@swallowtail SPOT, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RBF CH Alszegi-jarvi Dalma @swallowtail Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB CH Zephyr Charmed One At Lookinback, Glenda Sears

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited
2nd) Coton De Tulear, CH Legacy's Blaze Of Glory
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) Poodle M/C, Listed Entry

BIS La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RBIS American Eskimo, NI RACEA ROM EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch

View Event >