Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (10/09/2021) / Conformation Saturday Show 1

October 9, 2021

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Opal's Heza Smokin Gun, Pam R Key

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Female RBF CH Daystar's Out Of The Blue, Tamara Estes
Open Female BF BOB Daystar's Magically Delicious, Tamara Estes

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF Camelot's Duchess Of Gentry, Paige Graumann
CH BOB CH Korppret's Just Midnight's Shadow, Judy Houskeeper, Dick Houskeeper
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Doberman Pinscher, Daystar's Magically Delicious
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Standard Schnauzer, CH Korppret's Just Midnight's Shadow

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM Bur Grad Mozart Great Winner, Gavon Hutchison
Open Male RBM CH Bar H Frodo Ivy Bean, Gavon Hutchison
Female Puppy BF BOW BOB CH Bur Grad My Victory, Gavon Hutchison

Beagle, 3 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Male BM BOW BOB CH'PR'By Faith Razor Ridge Tough, Ryleigh Loveland
Adult Female BF CH'PR'Uchtmans Blue Magnum Beth, Cole Loveland

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Basset Hound, CH Bur Grad My Victory
3rd) Bluetick Coonhound, CH'PR'By Faith Razor Ridge Tough

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Azawakh, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Northstar's A Chain Reaction, Sage Johnson

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH River Run's Tallulah, Dawn Rogers

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Kristull Maximum Overdrive, Vickie Bratcher
CH CH Kristulls Idol Of Royal Sooner, Brenda R Young
RCH CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
GRCH BOB RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kinobis Lemon Up
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Whippet, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Karasar's Exceed, Megan Cox

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Azawakh, Listed Entry
2nd) Carolina Dog, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
4th) Whippet, CH Karasar's Exceed

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Vomhartsodyssey Lockstock N Ruger, Jane Simmons
CH CH Vomharts Odyssey Logans Run, Audrey Reed
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBM Paladen's Right As Rain Penny Garrison-garvin, Karen Detterich
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Vomhartsodyssey Lockstock N Ru, Jane Simmons

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB True Graces' Isn't He A Dandy, Traci Anderson, Scott Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM Mvi Baltos Silver Quest By Aah, Morgan Ibanez
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female Listed Entry
Adult Female CH Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
BHF BF BOW Spotlights Foundation, Michelle Smith
CH BOB CH Morley's Plur But Where Is Molly, Jessica James
RCH CH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Unfading Grace Of Independence, Stephanie Hart, Emily Stein
Jr. Female URO1 4-ward's Fleeting Affair, Christina Howard
Open Female Birchcreek's Jolie @ Independence, Stephanie Hart, Emily Stein
BHF BF Listed Entry
CH CH Trademarks Snapback, Brett Bunch
RCH RACEN CH URO1 Goodelifes Thislittlelightofmine SPOT-ON, Eleanor Moffett
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch, Jennifer Casse

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle, CH Morley's Plur But Where Is Molly
2nd) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
4th) Golden Retriever, True Graces' Isn't He A Dandy

Northern Breeds

American Eskimo, 8 Entries
Judge Lori Sargent
MINIATURE
Male Puppy RBMV Listed Entry
BHM BMV BM BOW Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
STANDARD
BHM BMV BM 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
CH BOB Listed Entry
RCH CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen
GRCH NI RACEA ROM EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
RGRCH GRCH'PR'Wintersun's Rockstar At Trinity, Linda Wheatley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: 'PR'Perfect Graces' Black Magic, Tammy Larsen
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen

Northern Breed Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) American Eskimo, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
BHM BM Western Hills Brite Day Blk Night, Heidi Mobley
CH BOB CH Western Hills It Girl, Sheri Bacon
RCH CH Broadway's Angelina, Irene Haefner, Maggie Pryor

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB CH UCD AN SE URO3 SI EHD MC PTE Duet's The Longest Time, Janet Cairns

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Male BM BOW Listed Entry
Adult Female RBF A Drop Of Jupiter V Seelenfeuer, Kaitlin Williams
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Pl I Can Do This All Day Captain, Brenda Walker

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Female Puppy BF Straight Faith Silken Blue Skye, Tamara Morrison
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 12 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHM RBM CH Lookinback Hot Buttered Rum, Glenda Sears, Lora Sears
Female Puppy Rustic's It's A Ginger Thing @ 7x, Kristen Moore
Jr. Female BF CH Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
Open Female RBF CH Stonehart True Grit, Pam Miller
CH CH I Walk The Line, Kurt Rose
RCH CH Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
GRCH BOB RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Valacara Poetry In Motion, Delania Mc Natt

White Shepherd, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
2nd) Bouvier Des Flandres, Listed Entry
3rd) Australian Shepherd, CH Western Hills It Girl
4th) Pembroke Welsh Corgi, RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
RCH URO1 CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
GRCH RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Lori Sargent
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
GRCH GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho, Barbara Trammell, Felicity Trammell
RGRCH GRCH Timberlane Tazer, Beth Ann Amico, Stacy Mcwilliams

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Toddot One Good Reason, Jane M Engemann

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Female RBF 'PR'Tmt's Fast & Furious Gal Of Ahk, Max Robertson, Jenifer Robertson
Open Female BF 'PR'Tmt's Gamer Gurl - Gg, Jenifer Robertson, Max Robertson
GRCH BOB GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Toy Fox Terrier, 10 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM 'PR'Foxlairs Sirius Prince Zephyr, Teresa Watson, Jerry Watson
Female Puppy RBF Fritzfox El Tango De Roxanne, Lea Ann Boles, Tracy Boles
Jr. Female BF BOW CH'PR'Maldonfox Sirius Lily, Teresa Watson, Jerry Watson
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Toy Fox Terrier, Listed Entry
3rd) Rat Terrier, Listed Entry
4th) Smooth Fox Terrier, CH Toddot One Good Reason

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
Female Puppy Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Coton De Tulear, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM BOW CH Legacy's Blaze Of Glory, Tiffany Laitner
Jr. Female RBF First State Divine Providence, Tiffany Laitner
Open Female BF Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner
CH BOB CH Virginia Lanes Captivated My, Linda Spaeth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

French Bulldog, 7 Entries
Judge Roland L Pelland
Open Male BM BOW CH URO1 Goldsierra Xmaspromis@swallowtail SPOT, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
Female Puppy BF CH Alszegi-jarvi Dalma @swallowtail, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
CH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RCH URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RBF Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Open Female BF BOB CH Zephyr Charmed One At Lookinback, Glenda Sears

Companion Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited
2nd) Coton De Tulear, CH Virginia Lanes Captivated My
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) Poodle M/C, Listed Entry

BIS American Eskimo, Listed Entry
RBIS American Pit Bull Terrier, Listed Entry

View Event >