We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (10/01/2021) / Conformation Sunday Show 2

October 3, 2021

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Adult Male BM BOB Larchwood Temira's Tigrato Art, Colleen Assell-carra

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Open Male BM BOB J&r Rancho's Hollywood Godfather, Janese Crawford-chriscoe

Olde English Bulldogge, 4 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Ersoy's Sbk Hilda, Wendy Smith, Diane B Ersoy
RCH CH Ersoy's Sbk Tobias, Wendy Smith, Diane B Ersoy

Rottweiler, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOB CH Quarterwoods Stryke It Rich, Rachel Brown

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Open Male BM BOB UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) South African Boerboel, UWP Silverthorne's Worth The Wait
2nd) Boxer, Listed Entry
3rd) Great Dane, Larchwood Temira's Tigrato Art
4th) Rottweiler, CH Quarterwoods Stryke It Rich

Scenthounds

American Leopard Hound, 3 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOW BOB CH'PR'Dark Knight Rising At Trek, Candace Gartland
Jr. Female BF 'PR'Sycamore Tree Twix Mini, Ashley Swords
RBM 'PR'Sycamore Tree Dark Java Ashley Swards

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Male Puppy BM Salomon Du Domaine D'asguard, Cindy M Hartman
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Beagle, 4 Entries
Judge Kim Rowley
Open Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
BHF BF BOW CCH Shenanigans Steele Magnolia, Colleen Gallagher
CH BOB CCH Shenanigans Petite Jinglebelle, Colleen Gallagher

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH CCH GRCH'PR'Robs Code Red Luck Of The Draw, Beth Jenkins
RCH CCH GRCH'PR'Skyline's Cry Me A River, Beth Jenkins
GRCH BOB CH EGCH'PR'Skyline's Push My Luck, Beth Jenkins

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CCH CH'PR'Red Eagle All American Skyline, Lisa Hunziker, Megan Perez, Beth Jenkins

Scenthound Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Redbone Coonhound, CH EGCH'PR'Skyline's Push My Luck
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Red Eagle All American Skyline
3rd) Beagle, CCH Shenanigans Petite Jinglebelle
4th) American Leopard Hound, CH'PR'Dark Knight Rising At Trek

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Adult Male BM BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Kim Rowley
GRCH BOB EGCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Whippet, EGCH Sandsprite Androscoggin
2nd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Kim Rowley
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RGRCH RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Carova Skye Jellicle Cat Kacie, Nancy Spangler
CH CH Golden Rose The Sun King, Julie Cooke

Irish Setter, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Starlight's Buckeye Zeke, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH BOB URO2 EGCH Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
RGRCH SGCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Kim Rowley
GRCH BOB USJCH EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Kim Rowley
Female Puppy BF Winterswind Moonbeams Adventure SPOT, Emily Carabello
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff
GRCH UWP EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH GRCH Jewels Mtn Impress Me @ Magrdg, Ryan Mercadovelezherrod

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOW CH Starry Nights Wellington, Shana Lansberg
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Sapphires Hard To Get SPOT-ON, Wendy Coffey
GRCH BOB UWP GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield

Gun Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Standard Poodle M/C, UWP GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited
2nd) Labrador Retriever, URO2 EGCH Starlight's Buckeye Jessie
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, USJCH EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Shikoku, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Berkana Pride Good Bear SPOT, Kelsea Staffordlouisiana
RCH CH Katsumi Go Tairinrousou, Kelsea Stafford-louisiana

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Adult Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Shikoku, CH Berkana Pride Good Bear SPOT
2nd) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Beauceron, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB URO2 CH Dhalia Black Heart Boyard, Kailee Bright

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Troubadour Phoebe @ Grangefield, Gayle Petrick

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Female BF Reaction Des Crocs De Camargue, Amanda Janicki
GRCH BOB RATM USJ UWPCH GRCH Vrijheid's Twist Of Fate, Amanda Janicki

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Open Male BM BOB CH Dynastys Not Throwin Away My Shot, Ella Mortimer

SHETLAND SHEEPDOG Entries
Judge Kim Rowley
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran RACEN ALCH Will O'wisp Winter Vacation, Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Min American Shepherd, CH Dynastys Not Throwin Away My Shot
2nd) Dutch Shepherd, RATM USJ UWPCH GRCH Vrijheid's Twist Of Fate
3rd) Beauceron, URO2 CH Dhalia Black Heart Boyard
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Troubadour Phoebe @ Grangefield

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Kim Rowley
Female Puppy BF CH'PR'Ba Shaw's Brandy Ur A Fine Grl, Warren Shaw
CH CH'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer
RCH UWP RACEN CH'PR'Gorhams Shaws Sterling Archer, Warren Shaw, Britney Billingsley
GRCH BOB UWPS AP6 VPE UGWPCH SGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RGRCH AP VPA UWPO UWPCHX GRCH Smalltown Classic Revolver, Crystal M Muller, Danielle Cyr

Cairn Terrier, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH URO1 Lincolnshires Diamonds & Pearls, Shannon Bright
RCH CH Lincolnshire's Man O War, Kailee Bright

Terrier Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) American Pit Bull Terrier, UWPS AP6 VPE UGWPCH SGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Cairn Terrier, CH URO1 Lincolnshires Diamonds & Pearls

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Open Male BM BOB CH King Ezekiel, Michael Harris
Adult Male RBM Onk's Drax, Rachel Whitaker

Chihuahua, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Female BF Zeleys Midnight Rose, Shirley Myall
CH BOB CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Loretta Lynn Lolly Of Point Harbo, Kathleen Carter

French Bulldog, 3 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Benfic Mon Vintage Armani, Margaret Moore

Havanese, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Kim Rowley
GRCH BOB EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Schipperke, 1 Entry
Judge Kim Rowley
GRCH BOB URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Female Puppy BF BOB Eagle Crest Warrior's Princess, Joline Finke, David Finke, Jill Wright
CH CH Eagle Crest Whiskey River, Anna Holck, Joline Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Poodle, EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn
2nd) Schipperke, URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON
3rd) Havanese, Listed Entry
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIS South African Boerboel, UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood
RBIS Poodle, EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

View Event >