We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (10/02/2021) / Conformation Saturday Show 1

October 2, 2021

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Leonberger, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Mastiff, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHF BF Listed Entry
CH BOB UWP CH Mississippi Psycho Hound Dog, Buddy Whitaker, Christina Houghton
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
2nd) Leonberger, GRCH Tsavo's I'll Stand By You
3rd) Mastiff, UWP CH Mississippi Psycho Hound Dog

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB RACEA CCH Coldwater Hooked On A Feeling, Branda Landers
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till

DACHSHUND Entries
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jewel

Scenthound Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Beagle, RACEA CCH Coldwater Hooked On A Feeling

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Open Female BF BOB Listed Entry

Borzoi, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB EGCH Aria's Man On Fire, Brenda Bruinekool

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Lyonnese That's One For The Books, Roxanne Repaal

Xoloitzcuintli, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
TOY
Female Puppy BFV BF CH Coolballow's Beat Of Her Own Drum, Amanda Watkins

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Afghan Hound, Listed Entry
2nd) Borzoi, EGCH Aria's Man On Fire
3rd) Xoloitzcuintli, Listed Entry
4th) Rhodesian Ridgeback, CH Lyonnese That's One For The Books

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Open Male BM BOB Sugar Creek Basil Of Baker St, Emma Tinklenberg

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB High Cal's Pandemic Of Huck Finn, Joshua Shettler, Kelly Braden

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Grapevine Born On The Fourth, Kenneth J Forfinski, Kerri L Forfinski

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM Listed Entry
Open Female BF BOW CH Rivers Edge Royally Stormin, Gina Wainiola
CH BOB RACEN CH Stardust Over Forest Lakes, Michele Harvey, Kasey Schmidt

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sapphire's Dulce N'co, Pamela Litz, Michael Litz

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Sapphire's Dulce N'co
2nd) English Cocker Spaniel, Sugar Creek Basil Of Baker St
3rd) Lagotto Romagnolo, Listed Entry
4th) Golden Retriever, CH Grapevine Born On The Fourth

Northern Breeds

Hokkaido, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Female BF Arashi Go Hokusei Kashinoki, Marsha Short
CH BOB CH Junmi Go Kaijusou, Marsha Short
RCH CH Bian Yuka, Lex Blanton, Stephanie Abel, Kiran Blanton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Brinley

Kai, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM Shoga's Harvest Heartbeat, Marsha Short
CH CH Hello Barako, Marsha Short
RCH CH Mijikai No Yuko Iwa, Marsha Short
GRCH BOB RACES CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go, Marsha Short
RGRCH GRCH Sai No Reiwa Go, Marsha Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Mayumi

Kishu, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP Mine

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Tisla-syndattir Av Fjeldvidda, Ted Kenyon, Christa Kenyon, Micaela Kenyon, Shane Kenyon

Samoyed, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB SGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RGRCH GRCH Oro Blanco's Angel De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

West Siberian Laika, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Open Female BF BOB CA Spark A Wildfire SPOT, Pamela Spink

Northern Breed Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Hokkaido, CH Junmi Go Kaijusou
2nd) Norwegian Buhund, GRCH Tisla-syndattir Av Fjeldvidda
3rd) Samoyed, SGCH Oro Blanco Reina Del Universo
4th) Kai, RACES CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM RACEN CH Timberline Jesse James @ Rr, Kim Ross
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MALINOIS
BHF BFV BF BOB CH Dbeljunz Dancing With The Moon, Elizabeth Antos

Border Collie, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB RACES CH Anadune Journey To Infinity, John Lewis
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool and Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB NN URO1 AI AC Chercar No Knife To A Gunfight, Kristina Jordan

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB RACEN RATN GRCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB RACEM UWP GRCH Warrior River's Baldr, Amanda Tikkanen
RGRCH RACEN UWPO AP4 VPE UWPCHX GRCH Sisu's Trekker SPOT-ON, Amanda Tikkanen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran VPA UWPO AP5 RATO URO1 UWPCHX GRCH J Cross' Halo SPOT-ON, Amanda Tikkanen

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB CH Wingenium Zeus, Jessica Nielsen
CH CH Dreamwinds Safe Keeping, Eran Stoutmeyer
RCH CH Gentlemens Girl Loves Daisies, Eran Stoutmeyer, Paige Stoutmeyer

White Shepherd, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH GRCH Slava White Star Iz Beloy Brigady SPOT-ON, Allison Delang, Cynthia L Goss
RCH CH Vantasiasdoublingdownwithbraehead, Susan Ewart, Shannon Seeger
GRCH BOB URO1 NBOB DGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) German Shepherd Dog, RACEN RATN GRCH Rommel Vom Royale
2nd) La Catahoula Leopard Dog, RACEM UWP GRCH Warrior River's Baldr
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Wingenium Zeus
4th) White Shepherd, URO1 NBOB DGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB RACEN AI PTS AC CH Lyrical's Stake and Shake, Ann M Toman, Amy Moore
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RACEN AI PTS AC CH Lyrical's Stake and Shake, Ann M Toman, Amy Moore

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Open Female BF BOB Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit, Kristina Phillips

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Teresa L Kocher
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Ratitatt Alfie Ur Steel The One, Valerie Schiefer, Robyn Baden
Jr. Female BFV BF CH'PR'Ratitatt Spinit Vana, Valerie Schiefer
CH BOB CH'PR'Ratitatt Knight Blitz, Valerie Schiefer
RCH CH'PR'Ratitatt Rubicon Buzz, Valerie Schiefer

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Jack Russell Terrier, Listed Entry
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Ratitatt Knight Blitz
3rd) Border Terrier, RACEN AI PTS AC CH Lyrical's Stake and Shake
4th) Cairn Terrier, Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
BHM BM BOB CH Fairyhale Legit Heir SPOT, Jennifer Chamberlain

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH C and D's Dotties Che Bella, Pat Kurth
GRCH BOB GRCH C and D's Watch Me Wing It Mick, Pat Kurth

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Female BF BOB Dancyn Tequila Sunrise D'volo, Marilyn A Lomashewich

Pug, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB Wynhavens Goodgolly Miss Molly, Barbara Schultz, Clarisse Fitzpatrick, Jane Ward
CH CH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
GRCH EGCH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade

Schipperke, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB RACEA EGCH Raffinee Armani, Virginia Larioza, Joyce Larioza

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend, Anna T Romness

Companion Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Yorkshire Terrier, CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves
2nd) Pug, Wynhavens Goodgolly Miss Molly
3rd) Schipperke, RACEA EGCH Raffinee Armani
4th) French Bulldog, GRCH C and D's Watch Me Wing It Mick

BIS Jack Russell Terrier, Listed Entry
RBIS Hokkaido, CH Junmi Go Kaijusou, Marsha Short

View Event >