Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (10/02/2021) / Conformation Sunday Show 2

October 3, 2021

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Kelview's A Cry For Victory, Caitlin Berg, Colleen Nicholson, Cindy Kelso

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB CH Pyradigm Truth or Dare, Catherine Straiton
Female Puppy BF Listed Entry

Saint Bernard, 2 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Saint Bernard, GRCH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Doberman Pinscher, CH Kelview's A Cry For Victory
3rd) Great Pyrenees, CH Pyradigm Truth or Dare

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB Solo's Hot To Trot, Pam Kilby

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Silken Windhound, Solo's Hot To Trot

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Anamchara Nuview Atticus Finch, Michele De Tour, Mary Mc Eneany, Leslie Woodward, Lynn Vogt Kinsey

Brittany, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Crk On The Double, Margaret C Farone

Golden Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Desert Reef's Haute Couture, Karen Green, Mary Ellen O'brien
RCH CH Applelane Queen Victoria, Joan Janssen

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) German Shorthaired Pntr, CH Crk On The Double
2nd) Barbet, CH Anamchara Nuview Atticus Finch
3rd) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Karyn Colman
MINIATURE
Adult Male RBMV Listed Entry
BHM BMV RBM CH'PR'Miracle Misty Mornin Stranger, Carol J Innerst, Amanda E Innerst
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Miracle's I Believe, Amanda E Innerst

Kishu, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Katsuichime Go Tomoe, Christine Hammond, Brittany Wall

Samoyed, 6 Entries
Judge Karyn Colman
BHF BF Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry
CH CH Polar Mist Fire Heart Of Gold, Darlene James
RCH CH Pearl-sanorka Dawn Of A New Era, Diana L Dupont, Douglas Walther
GRCH BOB EGCH White Magic's Little Wing, Darlene James
RBF Pearl-sanorka Back In Time Diana L Dupont, Douglas Walther

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Barynuks One N Only Diamond Girl, Rebecca Green

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Siberian Husky, CH Barynuks One N Only Diamond Girl
2nd) Kishu, CH Katsuichime Go Tomoe
3rd) American Eskimo, 'PR'Miracle's I Believe
4th) Samoyed, EGCH White Magic's Little Wing

Herding Dogs

Border Collie, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube, Marsha Clamp, Elizabeth Larue

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid

Collie, 1 Entry
Judge Karyn Colman
ROUGH
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB Fiadh Von Cluskey, Mellanie Cas Hannon

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB NN AP VPA RACEN AHD UWPCH AI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH CH URO2 Carmylie Autumn haze, Lisa Klinkowski
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
RGRCH GRCH Irish Hill The Big Bang, Linda Loring

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) La Catahoula Leopard Dog, NN AP VPA RACEN AHD UWPCH AI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT
2nd) Briard, CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube
3rd) Collie, Listed Entry
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Winddancer wishing n hoping

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Wilsongbellridge Hooked On You, Mary F Carroll, Garoleen Wilson

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF UWP Michl R Talk Southern To Me Y'all, Dalana Bewley Huss
GRCH BOB URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Rat Terrier, CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden
3rd) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
4th) American Hairless Terrier, 'PR'Wilsongbellridge Hooked On You

Companion Dogs

Boston Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Tibetan Spaniel, Listed Entry
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Boston Terrier, Listed Entry

BIS German Shorthaired Pntr, CH Crk On The Double, Margaret C Farone
RBIS Siberian Husky, CH Barynuks One N Only Diamond Girl, Rebecca Green

View Event >