Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association (09/30/2021) / Conformation Saturday Show 2

October 2, 2021

Hosted By: Illinois Toy Fox Terrier Association

Location: Peoria, Illinois

Guardian Dogs

Akbash Dog, 3 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Demir Akbas Kar Shadow Downs, Keith E Cooper
RCH CH Lost Creek Alican Shadow Mona, Keith E Cooper, Norma Cooper

Boxer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Aurora Vanguard Delta Dawn, Doddie Dennis

Bullmastiff, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gabby

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Havana Mahna Mahna, Medesta Pigg

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB Katon's Hats Off To The Tiger, Kathy Koehler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Katon's Eye Of The Tiger V Mor, Penny Duffee, Kathy Koehler, Connie Reidner

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Standard Schnauzer, Katon's Hats Off To The Tiger
3rd) Bullmastiff, Listed Entry
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dachshund, 1 Entry
Judge Alan Krenek
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH CH Wylie's Wah Watusi, Debra Borton
GRCH BOB GRCH Wylie's Tap Danc'n On My Heart, Debra Borton
RGRCH EGCH Cali's Razzle Dazzle At Wylie, Debra Borton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Teokalli

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Whippet, GRCH Wylie's Tap Danc'n On My Heart

Gun Dogs

Epagneul Breton, 2 Entries
Judge Alan Krenek
ALL OTHER COLORS
Jr. Male BMV RBMV BM RBM BOB Stephens Rebelle Royale TAN WRT, Timothy D Neuhauser

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Kingsbridge Sir Drake Of Jester, Beth Phelps, Kelly Phelps, Skylar Copeland
RCH URO1 CH SHR Wyndhams Sweet N' Sassy, Beth Phelps, Kelly Phelps

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB GRCH Myjoy Superhero At Wrigley, Beverly West, Robert R West
RCH CH Burchwoodsgolden Samsonthewarrior, Robert West, Eugene Burchi

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH CH Sapphires Tiger Lily At Chp, Elaine Bolbach
GRCH BOB RACEN DGCH Chapel Hill Matilda's Lamour SPOT-ON, Elaine Bolbach

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Flat-Coated Retriever, CH Kingsbridge Sir Drake Of Jester
2nd) Golden Retriever, GRCH Myjoy Superhero At Wrigley
3rd) Labrador Retriever, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Alan Krenek
STANDARD
Open Female BFV BF CH'PR'Anana's Hh Derby Girl, Denise Hutton
CH BOB CH'PR'Hh Praise Him In The Storm, Denise Hutton
RCH CH'PR'Stormrunner's Hh Lady Liberty, Denise Hutton
GRCH GRCH'PR'Wintersun's Rockstar At Trinity, Linda Wheatley
RGRCH GRCH'PR'Trinity's Simply Amazing, Linda Wheatley

Samoyed, 3 Entries
Judge Alan Krenek
CH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
RGRCH GRCH Snowchien Olympic Gold N Sochi, Mary Hancock

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Samoyed, EGCH Snowchiens Chasing The Dream 2
2nd) American Eskimo, CH'PR'Hh Praise Him In The Storm

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Czechmate Don't Stop Me Now, Linda Hinsman

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF Q'eeper Vom Gildaf, Melinda Clark
GRCH BOB UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RBF CH Lone Ridge's Remi Racheal Terven

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Pikattis Undraverdur Gaski, Mary Ondeck

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Shotgun Shel's Peacemaker, Joyce M. Tye
RCH CH Blueskys Jade SPOT, Joyce M Tye

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHM BM BOB CH Kazon Cajun Creole, Nayan Gluck

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Shetland Sheepdog, CH Kazon Cajun Creole
2nd) Border Collie, CH Czechmate Don't Stop Me Now
3rd) German Shepherd Dog, UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Shotgun Shel's Peacemaker

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB UFA GRCH Xo Xo Growing Wings, Kimberly Seegmiller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF 'PR'Aspen's Coat Of Many Colors, Deborah Botruff
Jr. Female RBF 'PR'Big Groves Kick A Little, Deborah Botruff
CH BOB GRCH'PR'Aspen's Rock Star, Deborah Botruff
RCH GRCH'PR'Aspen's Shine On, Deborah Botruff
GRCH UWP GRCH'PR'Ark-ahk Theadorable Pigg, Medesta D Pigg

Toy Fox Terrier, 10 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM 'PR'Foxlairs Sirius Prince Zephyr, Teresa Watson, Jerry Watson
Female Puppy BF BOW Maldonfox All Jazzed Up, Kelley Maldon
Jr. Female Foxlace Farms Warpaint's Run, Tamara Wallace
Open Female RBF CH'PR'Foxlair's Sirius Zena, Teresa A Watson, Jerry A Watson
CH BOB CH'PR'Maldonfox Dakota Da Nikova, Kelley Maldon, Alex Maldon
RCH CH'PR'Kincardene Trackside Ole Gypsy, Sharon Bruckschen
GRCH GRCH Meadowood's Ramblin' Rose, John F Davidson
RGRCH GRCH Trackside's Catch A Wave, Sharon Bruckschen, Lori King
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP 'PR'Trackside Venus In The Evening, Sharon Bruckschen, Lori King

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Toy Fox Terrier, CH'PR'Maldonfox Dakota Da Nikova
2nd) American Hairless Terrier, UFA GRCH Xo Xo Growing Wings
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Aspen's Rock Star

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB GRCH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams

Poodle, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Absolute Silver Travels To Floren, Wade Kammin

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Stars End's Keeling Me Softly, Judith Gullickson

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) French Bulldog, GRCH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy
2nd) Shih Tzu, Stars End's Keeling Me Softly
3rd) Tibetan Terrier, Listed Entry
4th) Chinese Crested, Listed Entry

BIS Toy Fox Terrier, CH'PR'Maldonfox Dakota Da Nikova, Kelley Maldon, Alex Maldon
RBIS French Bulldog, GRCH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams

View Event >