▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Michigan American Pit Bull Terrier Club (02/25/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

February 25, 2017

Hosted By: Michigan American Pit Bull Terrier Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB CH Schmidts-gc Walking In Memphis, Tammy Davison
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Bullmastiff, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy Invalid Entry
Jr. Female BF Safety Of Flatland Galadriel, Nance Darrow, Kimberly Stefanik, Webb Boyles
Adult Female RBF Gridiron's Elit Playmaker, Terry Blount
CH BOB CH Aspire's Awakened One, Lauren Angheld, Nance Darrow, Webb Boyles

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF CH Dixie's Your Killing Me Smallz, Lisa Walling, Pamela Dixon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB CH Casa Di Fera Gods Gift, Gina Ellsworth, Maryann Ellsworth
Adult Male RBM Keystone's Legacy Thorn, Kim Davis, Janice Brown
Jr. Female BF CH Ashtrick N Kcove Irish Royalty, Heather Mc Kinnon
Adult Female RBF Catoms Taste The Rainbow Vwolf, Holly Peterson
CH Listed Entry
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Dogue De Bordeaux, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Gentleheart Mistress Of Mischief, Kimberly Theobald, Terese Worful
GRCH BOB GRCH Grand Master's Leap Of Faith, Kimberly Theobald

Great Dane, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB PTM PTE GRCH Haus Gutfreund Diamond In Buff, Julie Hatlas-pepper

Rottweiler, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Wildhaven's Eyes Of The Night, Trisha Higgerson

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Leonberger, PTM PTE GRCH Haus Gutfreund Diamond In Buff
2nd) Doberman Pinscher, CH Casa Di Fera Gods Gift
3rd) Bullmastiff, CH Aspire's Awakened One
4th) Boxer, CH Schmidts-gc Walking In Memphis

Scenthounds

Beagle, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB NV NE NI CGRCH Till's Balancing Act, Rebecca Vander Weele
GRCH CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CGRCH Till's Summer Sunshine At Mesa, Tricia Till Or Lawrence Till

Scenthound Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Beagle, NV NE NI CGRCH Till's Balancing Act

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB UWP PTA URO1 GRCH Kiroja Hockeytown Hero, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran PTA URO1 CCB UWPS UGWPC1 GRCH Kiroja Hart N Soul, Kelli Harmon

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM BOB CH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Apollinaire Hallam Carpe Viam, Kendra Williams

Whippet, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM A&t Devil's Cut At Woods Run, Barbara Timm
CH BOB CH Starline&wyndham Hard Not To Like, Kelly M Hart
RCH Listed Entry
RBM Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Whippet, CH Starline&wyndham Hard Not To Like
2nd) Basenji, UWP PTA URO1 GRCH Kiroja Hockeytown Hero
3rd) Irish Wolfhound, CH Darom Mc De's Lord Larkin
4th) Pharaoh Hound, CH Apollinaire Hallam Carpe Viam

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin

English Pointer
Judge John F Davidson
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URO1 CH Mi-ti's Image Is Everything, Liz Mc Leod

German Shorthaired Pntr, 7 Entries
Judge John F Davidson
Adult Male BM BOW CH Shotgun's Miracle Max, Karen Bentley
Female Puppy BF Flyn M Lover Of The Dark Knight, Beth De Vries, Jayden De Vries, Jeff De Vries
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Hotwired's Tip The Balance, Cassaundra L Frabutt
RCH CH Bnj Gone To The Dark Side, Beth Devries, Jeff Devries
GRCH BOB UJJCH URO1 GRCH Legacyk Flwrcrk The Old Pueblo, Beth Devries And Nancibeth Koustaal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM BOW CH Veritys Taxi To Mccarran Airport, Cindy Collins
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Windmere's Play It Again, Jennifer Boucher

Irish Red & White Setter, 2 Entries
Judge John F Davidson
Female Puppy BF BOB Ehrman's Redwood Song Of Time, James C Ehrman, Rachelle Ehrman, Amanda Mowery, Logan Shackelford
Jr. Female RBF Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM BOW CH PTA Kelrobin Shoshone Black Magic, Alison Weber
Jr. Female BF Whistler Farms' Rainey Daysice, Marc G Hettig
CH CH Walker Tucker Texas Ranger, Melissa Anne Walker
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Hunter's Ready To Walk On Water, Elaine Suter

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge John F Davidson
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Angel's So Sweet And Sassy, Rhonda Rysztak

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Golden Retriever, GRCH Windmere's Play It Again
2nd) German Shorthaired Pntr, UJJCH URO1 GRCH Legacyk Flwrcrk The Old Pueblo
3rd) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye
4th) Irish Red & White Setter, Ehrman's Redwood Song Of Time

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai
Judge Richard Klatt
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Kurscha's Mikka Night Journey, Donna Sager

Samoyed, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Kolinka's Dancing Trouble Kara, Nancy Gray
RCH CH Oro Blanco Llamaradaporlanieve, Jeffrey Liddicoat Or Margarita Liddicoat
GRCH BOB GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

Siberian Husky, 9 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Graffsiberians Timian Gold, Caitlin Flesher
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM Zorba's Ebon Verve At Shiver, Karen Street, Lisa Monge
Female Puppy BF BOW Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray
CH CH Tajas Ride The Wind Renaisance, Cheryl Locke
RCH GRCH Sally Touch Of Gray, Mary Jane Haan
GRCH BOB GRCH Gray's White Lily Of Lace, Cathy Gray And Sanford Gray
RBF Ruby Blu Page Theresa Page

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Samoyed, GRCH Oro Blanco Reina Del Universo
2nd) Siberian Husky, GRCH Gray's White Lily Of Lace

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 9 Entries
Judge John F Davidson
GROENENDAEL
Female Puppy BFV RBF Woodlawns Bliss At Bluemoon, Sherry Sanchez
LAEKENOIS
Male Puppy BMV RBM Pilote Prive D'eroudur, Barbara Arney
TERVUEREN
Int. Male BMV BM BOW Listed Entry
Adult Female BFV BF CH Domburg Give Me Some Sugar, Cynthia M Fellows, Nikki Swap
CH Listed Entry
RCH CH Icon's Sugar Rush De L'aurore, Karen Simchak, Jeffrey Simchak
GRCH BOB CH GRCH NBOB Domburg Moves Like Jagger, Cindy Fellows, Nikki Swap, Linda Collins

Berger Picard, 5 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM Allstars Leonardo Dicaprio, Stephen Lepper, Lexandra Creitz
BHF BF BOW CH Lambda Meant To Be, Laurie Marlow, Sharon Marlow
CH BOB CA GRCH Lambda Lets Stay Together, Shari A Fischer
RCH CH Lambda Laugh Out Loud, Laurie Marlow, Sharon Marlow

Bouvier Des Flandres, 3 Entries
Judge John F Davidson
Adult Female BF Cam's Princess Maxime, Mary Melissa Williams, Kris Williams
GRCH BOB GRCH Robbins Majestic Prince Charm, Rebecca Robbins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM Agape's Elementary, Patricia Gustafson
BHF BF BOW BOB CH Lira Vivace, Nancy Heinrich

White Shepherd, 5 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM Sayber King Of The Kassel, Eric Downing, Penny Downing
Female Puppy BF BOW CH Sayber Castleburnside Devils Diva, Jennifer Chamberlain
CH CH'PR'Von Tasz Classic Combo, Diana L Updike
GRCH BOB GRCH Child White Goddess, Linda Lipford, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP Worrywort Von Der Randfurt, Linda Lipford
NFP BP Invalid Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Bouvier Des Flandres, GRCH Robbins Majestic Prince Charm
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH GRCH NBOB Domburg Moves Like Jagger
3rd) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
4th) Berger Picard, CA GRCH Lambda Lets Stay Together

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOW CH Fanta-c's Eat Your Heart Out, Amanda Stevens, Eric Battle, Larry Stevens
Female Puppy RBF Gwlk Red Like Roses, Amanda Watkins, Bruce Watkins
Jr. Female BF Esoteric's Kiss My Ash, Amanda Watkins
CH CH Fanta-c's Forgotten Warrior, Amanda Stevens, Kendra Williams, Larry Stevens
GRCH BOB UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
RBM Listed Entry

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Viktor Kalifa Bohemica, Linda Brandt-comer, Robert J Comer

Kerry Blue Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Valeras Runs The Ring Of Kerry, Terese Worful
RCH CH Valtera's Mystical Queen O'liebe, Laurel Gottlieb, Curt Gottlieb, Terese Worful

Patterdale Terrier
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Kerry Blue Terrier, GRCH Valeras Runs The Ring Of Kerry
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT
3rd) Cesky Terrier, Viktor Kalifa Bohemica

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Thompson's Tommy Thunder Rocks, Robert Thompson

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF CH Great Lakes Motor City Flash, Elizabeth Martin
Int. Female BF BOB CH Glbf's Enchanting Elle, Elizabeth Martin

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Al Chiappetta, Heidi Chiappetta
CH BOB CH Todd Chiappetta, Heidi Chiappetta
RCH CH Rafina Self Portrait, Marian Campbell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Classy Portrait Of Heaven, Marian R Campbell

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Kountry Tyme Blessings At L'chaim, Lois M Gardner
CH BOB CH Valtera's I Stole The Bear, Terese Worful
RCH CH An Li's Love You To The Moon, Kimberly Stefanik, William Deller, Webb Boyles

Dalmatian, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Eh&jj Perfect Storm At Iontach, Shannon Dobbins

English Bulldog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB CH C And D's Why Knot The Teddy Bear, Pat Kurth
CH CH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth

Havanese, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH Invalid Entry

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Resounding Called Out Of Darkness, Lois M Gardner

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Keepsakes Dezigner Lace, Barbara May

Pug, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade
GRCH BOB GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Pug, GRCH Exquisite My Real Mc Coy
2nd) Chihuahua, CH Todd Chiappetta
3rd) Miniature Pinscher, Keepsakes Dezigner Lace
4th) American Bully, Thompson's Tommy Thunder Rocks

BIS Pug, GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna
RBIS Leonberger, PTM PTE GRCH Haus Gutfreund Diamond In Buff, Julie Hatlas-pepper

View Event >