Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/18/2021) / Conformation Sunday Show 1

September 19, 2021

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
BHM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Sin's Beauty Out Of Ashes, Deborah Gil

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Protea's Bewilderbeast, Samantha Mitchell
GRCH BOB MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Leonberger, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Winding Roads Abracadazzle, Jessica Ricker

Newfoundland, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Goldcups Bestkept Secret@nitestar, Perri Graf

Rottweiler, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
BHF BF CH Tikvah My Heart's Fire Of Hope, Judy B Boyer
CH BOB CH Loral's License To Chill, Jacki Karnap

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM Mann's Ghost Inthe Moonlight, Mary nevaeh mann
CH CH Mann's Royaltys Shes Nobodys Fool, Mary Mann
GRCH BOB GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Newfoundland, CH Goldcups Bestkept Secret@nitestar
2nd) Doberman Pinscher, MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON
3rd) Saint Bernard, GRCH Mann's Shining Star
4th) Boxer, Sin's Beauty Out Of Ashes

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy BM BOW County Line The Fire Inside, Jackie Carpenter
Jr. Female BF Mac'cee Shoot For The Stars Fw, Valerie Barabas
CH BOB CCH Top Shelfs Belle Of The Ball, Ruth Matheos, Natalie Rice, Claire Rice

Dachshund, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Plott Hound, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB RACEA CCH CH'PR'Midnight Brindle Bombshell, Katie Swales, Chris Swales

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy BF 'PR'Rimfire N Tnt Dont Tread On Me, Tammy Rogers
GRCH BOB RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT, Tammy Rogers, Danielle Madore

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy BF BOB 'PR'Bell's Wild Nite Money Order, Laura Bell

Scenthound Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Bell's Wild Nite Money Order
2nd) Beagle, CCH Top Shelfs Belle Of The Ball
3rd) Redbone Coonhound, RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT
4th) Plott Hound, RACEA CCH CH'PR'Midnight Brindle Bombshell

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Patrick O'donnell
Open Male BM CH'PR'Clayborn's Jiminy Cricket, Kayla Mishler, Seth Mishler
Female Puppy RBF 'PR'Attaway Dancing On The Ceiling, Kirsten Ulrich
Jr. Female 'PR'Oak Creek's Phase One, Emily Buerger, Leah Aleshire
Open Female BF BOW 'PR'Oak Creek's First Physic, Emily Buerger, Kayla Mishler
Adult Female 'PR'Springlane's Ava, Theresa M Timm-miller, Jennifer R Miller
BHF 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller or Jennifer R Miller
CH CH'PR'Csb Agent Rosa Klebb #3, Steven Beckerman
RCH CH'PR'Summersspirit Secretariat Dna, Emily T Buerger
GRCH BOB URO1 GRCH'PR'Windnsatin Breath Of Fresh Air SPOT, Maryjane Childs

Whippet, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Female Puppy BF Kj's Captian Marvel, Kelly Grubaugh
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB GRCH Almawhip Black Diamond, Marina Kazantseva

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama
2nd) Silken Windhound, URO1 GRCH'PR'Windnsatin Breath Of Fresh Air SPOT
3rd) Whippet, GRCH Almawhip Black Diamond

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB CH Lady Lace Of The Realm, Kevin Wilson

Brittany, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH RACEN GRCH K Star Sparkle De Rosebud B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RGRCH GRCH K Star Sparkle De Ray, Kathy Shannon

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH CH Downonda Farm's Look No Further, Christine B Allen
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Pointer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Diadem's Hazy Shade Of Winter, Michelle Piccirilli

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Open Female BF Listed Entry
CH CH Broomfield's Moon Dance, Colleen Broomfield
GRCH BOB UCD BN URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Setter, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB Claret Follow Your Dream, Donald Lawrence, Deborah Lawrence

Labrador Retriever, 15 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy Harmonygrove's Circle Of Life, Akemi Hoffman
Open Male RBM Listed Entry
Adult Male Mccabe Creek Double Shot Expresso, Susan Haller
BHM BM BOW Starlight's Buckeye Zeke, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
Female Puppy RBF Cptn Nick's Nautical Princess, Christopher Nickerson
Open Female BF CH Starlightsbuckeye Athena Crown, Patricia Finch, Aidan Crown, Melinda Crown, Bill Finch
CH CH Starlightbuckeye Cooper Gibbs, Sara Gibbs, Charles Gibbs, Patty Finch
RCH CH Mccabe Creek&rimfire On A Whim, Danielle Madore
GRCH BOB GRCH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
RGRCH RACEA CA RGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM CH Piccolo's Out Of Blue Clear Sky, Alexandra Houck
Female Puppy RBF Pp's Tranquility Of Forest Lake, Michele L Harvey, Rebekah Undersander
BHF BF BOW BOB Perigueux Western Belle, Frances Bluhm

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Mytymes All The Right Stuff, Kim Huling
Open Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) German Shorthaired Pntr, Diadem's Hazy Shade Of Winter
2nd) Standard Poodle M/C, CH Mytymes All The Right Stuff
3rd) Labrador Retriever, GRCH Captain Nick's Rogue Wave
4th) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Adult Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Adult Female BF BOB Swa China Doll, Brenda Mohr, Kathleen M Hopkins

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Linda L Reece
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM BOW CH Images Fortunato Di Diamante Nero, Thomas Iona
TERVUEREN
BHF BFV BF Devoue Love Of Camelot, Wende Steffey O'hara
CH BOB URO1 GRCH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RCH CH Boncoeurs Rollin On The River, Wende Steffey O'hara

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Linda L Reece
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Lecter Von Wilde Hauswolfe, Heidi Farmer
GRCH RACEA GRCH Sky Wachterin Von Weaver, Christina Weaver
RGRCH RACEA HOP DASH USJ PTM UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Linda L Reece
Open Male BM Listed Entry
CH CH Otis Christafer Buckeye Mc Corgi, Hannah Rae Slyman
RCH CH Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
GRCH BOB GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Adult Male BM CH Thornvalley Dogs Run On Diesel, Melanie A Fuellgraf, John Chamberlain Jr, Linda Chamberlain
Open Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB USJ UCD URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Belgian Shepherd Dog, URO1 GRCH Burr Oak The Hurricane
2nd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Buckeye's The Legend Lives On
3rd) White Shepherd, USJ UCD URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON
4th) Shetland Sheepdog, CH Kingsland My Boy Blue

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB CH Esoteric's Gonna Start A Riot, Jessica Buehner

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB GRCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB CH Cornerstone Gusto At Neverland, Jennifer Rice, Natalie Rice, Claire Rice
GRCH GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Cornerstone Gusto At Neverland
2nd) Norwich Terrier, GRCH Fishback It's Miller Time
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Esoteric's Gonna Start A Riot

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
RCH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Open Male BM BOB Vittoriano De Delalini, Noel Rhoades

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

Dalmatian, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy BM BOB Chalets Just Wanted At Citadel, Kelly Grace

French Bulldog, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
BHF BF BOB CH Hartshires mesmerizing madame ly, Tricia Barstow
CH CH Hartshire's Fly Little Starling, Tricia Barstow

Havanese, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Sir Jesse Of Maple Del Manor, Diane Louise Wilson, Kevin Wilson, Randal Wilson

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Open Female BF BOB Listed Entry
CH CH Sun Reh Firehawk, Martha Wojtaszek
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Sun Reh Daytona, Martha C Wojtaszek

Companion Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Brussels Griffon, Vittoriano De Delalini
2nd) Boston Terrier, CH Davane-trader Higher Ground
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Marshelle Waylon Jennings Firth
4th) Havanese, CH Sir Jesse Of Maple Del Manor

BIS Newfoundland, CH Goldcups Bestkept Secret@nitestar, Perri Graf
RBIS German Shorthaired Pntr, Diadem's Hazy Shade Of Winter, Michelle Piccirilli

View Event >