Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/18/2021) / Conformation Saturday Show 1

September 18, 2021

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 6 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
BHM Listed Entry
Open Female RBF Defying Limits De Alfabox, Noel Rhoades
BHF BF BOW BOB Sin's Beauty Out Of Ashes, Deborah Gil

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Female BF Atlantean's Sentinella Barriss, Brandon Mc Cluney
CH BOB CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Protea's Bewilderbeast, Samantha Mitchell
GRCH BOB MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Leonberger, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Female BF BOB CH Winding Roads Abracadazzle, Jessica Ricker

Newfoundland, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Goldcups Bestkept Secret@nitestar, Perri Graf

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy BM Mann's Ghost Inthe Moonlight, Mary nevaeh mann
CH CH Mann's Royaltys Shes Nobodys Fool, Mary Mann
GRCH BOB GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Doberman Pinscher, MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON
2nd) Boxer, Sin's Beauty Out Of Ashes
3rd) Newfoundland, CH Goldcups Bestkept Secret@nitestar
4th) Leonberger, CH Winding Roads Abracadazzle

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB 'PR'Weinstocks Beautiful Crazy Bo, Rachel Weinstock

Beagle, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM County Line The Fire Inside, Jackie Carpenter
Jr. Female BF BOW Mac'cee Shoot For The Stars Fw, Valerie Barabas
CH BOB CCH Top Shelfs Belle Of The Ball, Ruth Matheos, Natalie Rice, Claire Rice

Dachshund, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
Female Puppy BF 'PR'Rimfire N Tnt Dont Tread On Me, Tammy Rogers
GRCH BOB RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT, Tammy Rogers, Danielle Madore

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Female Puppy BF BOB 'PR'Bell's Wild Nite Money Order, Laura Bell

Scenthound Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Redbone Coonhound, RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT
2nd) Beagle, CCH Top Shelfs Belle Of The Ball
3rd) American B & T Coonhound, 'PR'Weinstocks Beautiful Crazy Bo
4th) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Bell's Wild Nite Money Order

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Male BM 'PR'Oak Creek's Moonstruck, Emily Buerger
Adult Male RBM CH'PR'Summersspirit Secretariat Dna, Emily T Buerger
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Attaway Dancing On The Ceiling, Kirsten Ulrich
Jr. Female RBF 'PR'Oak Creek's Ick In Magic, Emily Buerger
CH CH'PR'Csb Agent Rosa Klebb #3, Steven Beckerman
GRCH URO1 GRCH'PR'Windnsatin Breath Of Fresh Air SPOT, Maryjane Childs

Whippet, 4 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy Kj's Squirrel Girl At Woodsia, Kelly Grubaugh
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB GRCH Almawhip Black Diamond, Marina Kazantseva

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Silken Windhound, 'PR'Attaway Dancing On The Ceiling
2nd) Whippet, GRCH Almawhip Black Diamond
3rd) Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Open Female BF BOB CH Lady Lace Of The Realm, Kevin Wilson

Brittany, 3 Entries
Judge Linda L Reece
CH BOB RACEN GRCH K Star Sparkle De Rosebud B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon
RGRCH GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Female Puppy BF BOB Listed Entry

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Linda L Reece
CH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Pointer, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Open Male BM BOB Perryglen Solivia Frostbite, Kelly Grace, Jason Grace

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Diadem's Hazy Shade Of Winter, Michelle Piccirilli

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Linda L Reece
Open Male BM BOW Bittersweet Let History Repeat, Megan Mac Intyre
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Broomfield's Moon Dance, Colleen Broomfield
GRCH UCD BN URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Adult Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 12 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM Harmonygrove's Circle Of Life, Akemi Hoffman
Open Female BF BOW CH Starlightsbuckeye Athena Crown, Patricia Finch, Aidan Crown, Melinda Crown, Bill Finch
CH CH Mccabe Creek&rimfire On A Whim, Danielle Madore
RCH CH Starlightbuckeye Cooper Gibbs, Sara Gibbs, Charles Gibbs, Patty Finch
GRCH BOB SGCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
RGRCH RACEA CA RGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM CH Piccolo's Out Of Blue Clear Sky, Alexandra Houck
Female Puppy BF BOW BOB Fireside's Ever-lovin Adelaide, Kathryn Wilt, Lindsey Gobin
BHF RBF Perigueux Western Belle, Frances Bluhm
RBM Apaw Dancing In The Moonlight Tasha Grieser

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM CH Mytymes All The Right Stuff, Kim Huling
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) German Shorthaired Pntr, Diadem's Hazy Shade Of Winter
2nd) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) Curly-Coated Retriever, Listed Entry
4th) Boykin Spaniel, CH Lady Lace Of The Realm

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB RATN CH'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT, C Kay Miller

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Midnightisle Sugarok Spacerace, Laura Malkowski, Jacquelyn Barbour

Keeshond, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Eskimo, RATN CH'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT
2nd) Keeshond, Listed Entry
3rd) Siberian Husky, Listed Entry
4th) Finnish Lapphund, Midnightisle Sugarok Spacerace

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Swa China Doll, Brenda Mohr, Kathleen M Hopkins

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM CH Images Fortunato Di Diamante Nero, Thomas Iona
CH BOB CH Chantryile Just Push Play, Laura Pettit Rusick, Jeff Rusick

Border Collie, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB CH Out Run Storm Warning In Effekt, Lisa J Mc Williams

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Lecter Von Wilde Hauswolfe, Heidi Farmer
GRCH BOB RACEA GRCH Sky Wachterin Von Weaver, Christina Weaver
RGRCH RACEA HOP DASH USJ PTM UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Fhf Over The Moon SPOT-ON, Tessa Tewksbury
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Open Male BM BOB Listed Entry
CH CH Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
GRCH GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHF BF Gypsy's Turn The Page, Barbara Westerman
CH BOB CH Gypsy's Repeat After Me, Georgette Burritt
RCH CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Male BM CH Thornvalley Dogs Run On Diesel, Melanie A Fuellgraf, John Chamberlain Jr, Linda Chamberlain
Open Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB USJ UCD URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Chantryile Just Push Play
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
3rd) White Shepherd, USJ UCD URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON
4th) Shetland Sheepdog, CH Gypsy's Repeat After Me

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Esoteric's Gonna Start A Riot, Jessica Buehner

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
GRCH BOB GRCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
GRCH BOB RMC UCD URX4 UROG UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT, Carol Quinn
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RMC UCD URX4 UROG UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM CH Cornerstone Gusto At Neverland, Jennifer Rice, Natalie Rice, Claire Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) Norwich Terrier, GRCH Fishback It's Miller Time
3rd) Rat Terrier, RMC UCD URX4 UROG UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT
4th) American Pit Bull Terrier, CH Esoteric's Gonna Start A Riot

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
RCH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Open Male BM BOB Vittoriano De Delalini, Noel Rhoades

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

Dalmatian, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM Chalets Just Wanted At Citadel, Kelly Grace
BHF BF BOW BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
BHF BF BOB CH Hartshires mesmerizing madame ly, Tricia Barstow
CH CH Hartshire's Fly Little Starling, Tricia Barstow

Havanese, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Sir Jesse Of Maple Del Manor, Diane Louise Wilson, Kevin Wilson, Randal Wilson

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Sun Reh Firehawk, Martha Wojtaszek
GRCH BOB GRCH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Schipperke, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Emmoo Tell No Tails, Jenn Kirchhofer
BHF BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) Schipperke, Listed Entry
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Marshelle Waylon Jennings Firth
4th) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Forever Love

BIS Redbone Coonhound, RACEA CGRCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT, Tammy Rogers, Danielle Madore
RBIS Doberman Pinscher, MN URO2 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

View Event >