Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Paul Bunyan Dog Training Association - RQE (09/10/2021) / Conformation - Sunday Show 1

September 12, 2021

Hosted By: Paul Bunyan Dog Training Association

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB UWP URO2 GRCH Shepherds Rest Night Fire SPOT-ON, Alison Critchfield
RCH URO1 GRCH Sunny Lees Battle Song, Alison Critchfield

Boxer, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

STANDARD SCHNAUZER Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Asgard Viktor Legacy, Pamela J Wible

Guardian Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Anatolian Shepherd, UWP URO2 GRCH Shepherds Rest Night Fire SPOT-ON
2nd) Boxer, Listed Entry

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Dakota Foxrun To Birchwood, Linda Lindberg

Basset Bleu De Gascogne, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW BOB CH Maplecorners' Razor Bleu Metal, Megan Cogswell
Female Puppy BF Maplecorners' Ready 4 Anything, Ann Mickow

Bloodhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Peggy's Sweet Abigail Rose, Peggy Carroll

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry
GRCH CGRCH CH'PR'Ransom Ranch Ironbawl Boozer, Doug Ransom, Megan O'connor

Dachshund, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH URO1 Proof I Want To Believe V Ruger, Kelly Mc Duff, Dawn Watters

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge Donna Beadle
CH CCH'PR'Skylines Stay In Your Lane, Megan O Connor, Beth Jenkins
RCH NITECH CCH CH'PR'Skyline's Something Royal, Beth Jenkins
GRCH BOB EGCH'PR'Skyline's Code Of Ethics, Beth Jenkins, Megan O'connor
RGRCH CH CGRCH'PR'Skyline's Hef Hugh, Beth Jenkins, Megan O'connor

Scenthound Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Dachshund, CH URO1 Proof I Want To Believe V Ruger
2nd) Bloodhound, CH Peggy's Sweet Abigail Rose
3rd) American Foxhound, CH Dakota Foxrun To Birchwood
4th) Treeing Walker Coonhound, EGCH'PR'Skyline's Code Of Ethics

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW BOB CH Sandbar's War Machine, Teresa Toikka-jensen
Open Male URO1 Sir Grand Crawfish SPOT-ON, Tiffiney Bartz
Adult Male RBM CH URO1 Ngds Here For A Good Time, Shelby Roering
Open Female BF Listed Entry

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOB Daybreak Haberdasher, Lyndsey Durkin

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Female BF BOB Brenaba Angels' Blessing, Susan B Feeney
RBF Brenaba Good Day Sunshine Susan B Feeney

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH URO2 Bramas Whisper In The Shadows, Lori Brama

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Donna Beadle
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB Smith's Petra Du Perry Creek, Steve Krueger, Mary Krueger

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW BOB CH Ijustb's Letssettheringonfire, Spike Salisbury
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF CH Chrishelle's Little Red Corvette, Spike Salisbury
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Risk

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW CH Northwoods Why Should I Worry, Cathy Twistol
Female Puppy BF CH Northwoods Pink Moscato, Katherine Mistic
Jr. Female RBF CH Northwoods Live Like Betty White, Cathy Twistol
CH BOB CH Zumbros Baileys Irish Cream, Cathy Twistol
RCH CH Forever Random Acts Of Kindness, Cathy Twistol
RBM Anatypia A Chuisle Mo Chroi Jessica Anlauf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Cheyenne

GORDON SETTER Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Red Birch's Professor Higgins, Barbara Christman
Jr. Male RBM Drakehaven's Crackin' Cold Ones, Bree Moderow
Female Puppy RBF Red Birch's My Fair Lady, Barbara Christman
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB EGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
RGRCH URO1 GRCH Tonka Truck Of Maple Ridge Labs, Ricky Lewis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Covee

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB Pink Begonia's Bonny Valentine, Lynelle Mellecker
CH CH Thunderrun Sky At Pink Begonia, Lynelle Mellecker, Christin Carothers

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Begonia's Bluebird In My Heart, Lynelle Mellecker

Vizsla, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Open Female RBF Cedar Belle Of Skoglundfarm, Paul Skoglund
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Cedar Belle Of Skoglundfarm, Paul Skoglund
WEIMARANER Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) German Shorthaired Pntr, CH Ijustb's Letssettheringonfire
2nd) Vizsla, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, CH Zumbros Baileys Irish Cream
4th) Labrador Retriever, EGCH Balewater Rb Masters Legend

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Open Female BF BOB URO1 Delphi's Beloved Of Cupid, Julia Berquist
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 Delphi's Beloved Of Cupid, Julia Berquist

American Eskimo, 2 Entries
Judge Donna Beadle
GRCH BOB USA URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
RGRCH UFA URO3 EGCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT, Lorraine Uthke, David Distel

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Kioko Go Hokkyokusei, Amber Eisfeld

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) American Eskimo, USA URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Japanese Akita, Invalid Entry
4th) Alaskan Malamute, URO1 Delphi's Beloved Of Cupid

Herding Dogs

Beauceron, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB UCD URO2 USJ CH Proper Gent Du Chateau Rocher, Stephanie Smith

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM CH Coppermoons Strange Magic, William A Best
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville
RBF Bb'skarmasgunagetyavcoppermoon Lisa Anderson
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville
CH RACEN URO1 Jaydee's Shui Tian Long Men, Jen Proud, Kayla Summerville

Icelandic Sheepdog, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB URO3 CH Stokk-sels Perla, Maxibillion Thompson

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM CH Shooting Stars Saucysburntgravy W, Filly Wilkins
Female Puppy RBF CH Shooting Stars Biscuits No Idea, Filly Willkins
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
GRCH BOB RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Schapendoes, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

White Shepherd, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB BN RACEA PN PTN CH URO1 Moro Shylo's Kuma SPOT-ON, Arleen Ravanelli

Herding Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Icelandic Sheepdog, URO3 CH Stokk-sels Perla
2nd) Beauceron, UCD URO2 USJ CH Proper Gent Du Chateau Rocher
3rd) Schapendoes, CH Schapannro's Q Quasi-stellar
4th) German Shepherd Dog, URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc

Terriers
WIRE FOX TERRIER Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Doc

Companion Dogs

CAVALIER KNG.CHAS.SPANIEL Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Thelma

CHIHUAHUA Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Star Hero, Ethan Larson

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Denoli

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM Ems Bad Wolf, Todd Crego
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Pomeranian, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Rone's Bjorn This Magic Moment, Jayne Hoemke

Russkiy Toy, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM BOW BOB Erae's Kashmir Adventure, Eloise Raymond
Adult Male RBM Vivabossa Jan Lui, Eloise Raymond
Jr. Female BF Erae's The Force Be With You, Eloise Raymond
Open Female RBF CH Erae's Stormy Katrina, Eloise Raymond

Companion Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Pomeranian, CH Rone's Bjorn This Magic Moment
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Miniature Pinscher, Listed Entry
4th) Russkiy Toy, Erae's Kashmir Adventure

BIS Icelandic Sheepdog, URO3 CH Stokk-sels Perla, Maxibillion Thompson
RBIS Anatolian Shepherd, UWP URO2 GRCH Shepherds Rest Night Fire SPOT-ON, Alison Critchfield

View Event >