Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (09/03/2021) / Conformation - Monday Show 1

September 6, 2021

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM BOB URO1 UWP Shepelsky's Uno, Flora Shepelsky

Boxer, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF CH Jf's Lets Guac&roll Winn Creek, Kimberly Haynes
CH BOB RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring, Payton Burns
GRCH GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Open Female BF Listed Entry
GRCH BOB UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum
RGRCH DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 6 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOW BOB CH Danemarks Holding The Heavens, Hannah Fick
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
RBM Listed Entry

Olde English Bulldogge, 6 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOW CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Ersoy's Sbk Tobias, Wendy Smith, Diane B Ersoy
RCH CH Ersoy's Sbk Hilda, Wendy Smith, Diane B Ersoy
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Bella Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
GRCH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Giant Schnauzer, UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, UWP RGCH Coruscates Remember The Buster
4th) Boxer, RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB CH Xavaughn D'aahroo, Cindy Hartman, Cindi Chilbert, Michael Childbert

Basset Hound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Zen's Sherlock Bones, David Jacob Shampine Ii

Dachshund, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Open Female BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Basset Hound, CH Zen's Sherlock Bones
3rd) Basset Fauve De Bretagne, CH Xavaughn D'aahroo
4th) American Leopard Hound, RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 10 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW CH Kristull Shadowfox Of Legend, Lynn Wall
Open Male RBM Satsuma Kristul I Remember, Francie Stull
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF Kristull Satin Tassels, Francie Stull
BHF RBF Kristull Hell On Wheels, Francie Stull
CH GRCH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
RCH CH Kristull Q'lover, Francie Stull
GRCH BOB RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Silken Windhound, RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB CH Altamaha's Bigg Azz Margarita, Jordan Studstill
Open Female RBF Bawlistic's Shakin Not Stirred, Jordan Studstill

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB URO1 Wright Stuff Boone, Warren Wright, Sherry Wright

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Alan Krenek
BHM BM BOB Listed Entry
GRCH GRCH Keryer's A Walk In The Park, Jennifer Gustafson

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Seugenhof Lockedonpoint Blackopal, Cynthia Chilbert
CH BOB CH Kan-point Seugenhof Hero Ofasgard, Cynthia Chilbert

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB Listed Entry
RGRCH SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB Geronimo A Perfect Season, Hillare Lafond, Wesley Parfait
Jr. Female BF CH Aquaholics Stream Of Fire, Hillare Lafond, Wesley Parfait

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Alan Krenek
Open Male BM CH Sonshine Retreat K Is 4 Koby, Amanda Bingham
BHM RBM Canoecreeks Amaretto Whiskeyriver, Deborah Bowman
Female Puppy RBF Piccolo's She's Got Magic, Evelyn Comer
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Delovelys Sweet Home Alabama, Danielle Howard
RCH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 11 Entries
Judge Alan Krenek
CH CH Bowmans Remington Ghostrider, Deborah Bowman
RCH RACEN URO1 CH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON, Paula L Cearley, Kennedy May
GRCH BOB GRCH Thrutheeyesof Toddiusvongriseo, Krystal Cliver
RGRCH URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Thrutheeyesof Toddiusvongriseo
2nd) Labrador Retriever, Listed Entry
3rd) Boykin Spaniel, CH Altamaha's Bigg Azz Margarita
4th) Cocker Spaniel, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
MINIATURE
Adult Female BFV BF 'PR'Firefly Sr Miss Hazel Byrd, Barbara Byrd
STANDARD
CH BOB 'PR'Firefly's Time Bandit, Heather Schuneman
RCH CH'PR'Firefly Sr Indiana Rumor, Barbara Byrd

German Spitz, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
MITTEL 12-15
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Patrea Pabst, Terry Woods
Open Female BFV BF Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods

Northern Breed Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke
2nd) American Eskimo, 'PR'Firefly's Time Bandit

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF CH Northbay I Like It Like That, Julia Holmes
GRCH BOB BN BA PN RMX URX UROG RACEN RMC GRCH Bamboo Run's Benny & The Jets SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
MALINOIS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Open Female BFV BF BOW BOB URO2 CH Thundering Echo Of A Widow Maker SPOT-ON, Megan Spear

Border Collie, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Open Male BM BOB Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB CH Trmik Iii Od Uhoste, Joy Clemens

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male RBM URO1 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female Afrodita Vom Plantanshof, Susan Ray
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Cross Timbers Candia Lewis SPOT-ON, Emily Lewis, Bryan Lewis
RCH URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
RCH GRCH Twin Cedar's Corona, Christina Blankenship
GRCH BOB UWP RACEN UNJ GRCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Ashley, Our Fantasy Girl, Cathie Skoog

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
2nd) German Shepherd Dog, CH Cross Timbers Candia Lewis SPOT-ON
3rd) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEN UNJ GRCH Warrior River's Cato SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, URO2 CH Thundering Echo Of A Widow Maker SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 15 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Open Male RBM CH URO1'PR'Plk's Intro Into The Woo, Nigel Hambrick, Carly Kramer, Luis Mordes
Female Puppy BF Mythos' Out Of This World, Christina Gonzalez
BHF RBF Mythos' Idratherseeurstarexplode, Christina Gonzalez
CH AP2 VPN UWPV UJJ CH UWPCHX Plk's Carbonado Knight Blade SPOT-ON, Nigel Hambrick
RCH UWP CH Kayo's Dare To Defy, Christina Gonzalez, Kristina Browne
GRCH BOB Listed Entry
RGRCH AP VPN UWPV UWPCH EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross, Jason Cross, Apryl Hall

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB CH Bullyhill Revitup Devils Eye, Teena Troy

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM CH B-c Stylin & Profilin At Sgr, Colleen Goularte
CH BOB URO1 CH Francesca Raye Of Sgr, Colleen Goularte

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Female Puppy BFV RBFV BF RBF BOB 'PR'Coldwater Flower Child O'sands, Lisa Sands

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Jack Russell Terrier, URO1 CH Francesca Raye Of Sgr
3rd) American Hairless Terrier, CH Sundial Danclikenobodywatch Poise
4th) Rat Terrier, 'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Pejas Big Papi On First, Patricia Kenney

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB CH Miniaturea Club Glamour Boy, Greta Diguglielmo
CH CH Nothing Is Impossiblee Heybett, Greta S Diguglielmo

Dalmatian, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Open Female RBF Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield
Adult Female BF BOB Folklore's Francesca Featured At, Nanette Dittrick

English Bulldog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Acks Frozone, Petra Mccandless

French Bulldog, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
CH CH Vonstarr The Truth Measurer, Yvonne Aitken
RCH CH Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
GRCH BOB GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Schipperke, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW CH Schipitude's Extra Cream Please, Jody Kinney
Jr. Female BF CH Ebbtide Cleopatra, Jody Kinney
CH BOB CH Skydancn Ducky Under Mistletoe, Lori O'neill

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Dalmatian, Folklore's Francesca Featured At
2nd) Boston Terrier, CH Pejas Big Papi On First
3rd) Chinese Crested, CH Miniaturea Club Glamour Boy
4th) English Bulldog, CH Acks Frozone

BIS Dachshund, Listed Entry
RBIS Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

View Event >