Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (09/03/2021) / Conformation - Sunday Show 2

September 5, 2021

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB URO1 UWP Shepelsky's Uno, Flora Shepelsky

Boxer, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Jf's Lets Guac&roll Winn Creek, Kimberly Haynes
CH RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring, Payton Burns
GRCH GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Firelite's Spirit Of The Storm, Melvin Sullivan
Jr. Female RBF Kansa's The Fairy Queen, Susan Gresham
GRCH BOB DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM CH Danemarks Holding The Heavens, Hannah Fick
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham
Adult Female RBF Listed Entry
BHF Listed Entry

Olde English Bulldogge, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Ersoy's Sbk Tobias, Wendy Smith, Diane B Ersoy
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Bella Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
GRCH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
3rd) Boxer, Listed Entry
4th) Great Dane, CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Xavaughn D'aahroo, Cindy Hartman, Cindi Chilbert, Michael Childbert
BHF RBF Rouquine D'aahroo, Cindy M Hartman

Basset Hound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Zen's Sherlock Bones, David Jacob Shampine Ii

Dachshund, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Winmors Keep Yo Hands 2 Yourself, Jennifer Casse

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB 'PR'Miss Lena House, Ashley Marie Fowler, Tyson Page

Scenthound Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Basset Hound, CH Zen's Sherlock Bones
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Listed Entry
3rd) American Leopard Hound, RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
4th) Dachshund, CH Winmors Keep Yo Hands 2 Yourself

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 10 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM CH Kristull Shadowfox Of Legend, Lynn Wall
Open Male RBM Satsuma Kristul I Remember, Francie Stull
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Kristull Satin Tassels, Francie Stull
Adult Female BF BOW BOB CH'PR'Avalon Beyond Compare, Paula Moore
BHF Kristull Hell On Wheels, Francie Stull
CH GRCH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
RCH CH Avalon Electric Horseman, Sandra Moore, Paula Moore
GRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Silken Windhound, CH'PR'Avalon Beyond Compare

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB CH Altamaha's Bigg Azz Margarita, Jordan Studstill
Open Female RBF Bawlistic's Shakin Not Stirred, Jordan Studstill

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB URO1 Wright Stuff Boone, Warren Wright, Sherry Wright

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHM Invalid Entry
GRCH GRCH Keryer's A Walk In The Park, Jennifer Gustafson

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOW BOB CH Kan-point Seugenhof Hero Ofasgard, Cynthia Chilbert
Open Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Seugenhof Lockedonpoint Blackopal, Cynthia Chilbert
Adult Female BF North Creek's Fish Out Of Water, Victoria Blackburn, Donnie Blackburn
CH CH Gracie Jolene Hunter, Fawn Kovach

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Hbs Glitter In The Air, Julia Holmes

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH Invalid Entry
GRCH BOB SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
RGRCH Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Geronimo A Perfect Season, Hillare Lafond, Wesley Parfait
Jr. Female BF BOW BOB CH Aquaholics Stream Of Fire, Hillare Lafond, Wesley Parfait

Standard Poodle, 11 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM CH Sonshine Retreat K Is 4 Koby, Amanda Bingham
Adult Male Pearsonias Blue, Kimberly Zech
BHM RBM Canoecreeks Amaretto Whiskeyriver, Deborah Bowman
Female Puppy RBF Piccolo's She's Got Magic, Evelyn Comer
Open Female Snowy Mts Diamond In The Rough, Amy Coble
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Calisun Hot Summer Night, Barbara Andreassen, Beverly Crosby

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM So Fetchs Fatal Attraction, Amy Coble
CH BOB URO1 RACEN GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns
RCH CH Bowmans Remington Ghostrider, Deborah Bowman
GRCH GRCH Thrutheeyesof Toddiusvongriseo, Krystal Cliver
RGRCH CA RACEA URO1 SGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Cocker Spaniel, Invalid Entry
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Boykin Spaniel, CH Altamaha's Bigg Azz Margarita
4th) Standard Poodle M/C, URO1 RACEN GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON

Northern Breeds

American Eskimo, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Adult Female BFV BF BOW BOB 'PR'Firefly Sr Miss Hazel Byrd, Barbara Byrd
BHF RBFV RBF 'PR'Firefly's Time Bandit, Heather Schuneman
CH CH'PR'Firefly Sr Indiana Rumor, Barbara Byrd

German Spitz, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
MITTEL 12-15
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Patrea Pabst, Terry Woods
Open Female BFV BF Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Open Male BM BOB Taja's Swing Of The Pendulum, Victoria Tesh

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Eskimo, 'PR'Firefly Sr Miss Hazel Byrd
2nd) Siberian Husky, Taja's Swing Of The Pendulum
3rd) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB CH URO1 Hiredhand Right On Target, Patty King, Connie Hayes

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
BHM BM Canon's I'm Your Hucklebery, Larinda Wilken
Jr. Female RBF CH Northbay I Like It Like That, Julia Holmes
Adult Female BF BOW CH Thornapple Natural High, Shari Sprague
RCH Invalid Entry
GRCH BOB BN BA PN RMX URX UROG RACEN RMC GRCH Bamboo Run's Benny & The Jets SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
MALINOIS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Open Female BFV RBF URO2 CH Thundering Echo Of A Widow Maker SPOT-ON, Megan Spear
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOW BOB Iris Rose Roberson, Huhyun Lee

Border Collie, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Open Male BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Open Male BM BOB Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB CH Trmik Iii Od Uhoste, Joy Clemens

English Shepherd, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Open Male BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 13 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male RBM URO1 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
BHM BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female Afrodita Vom Plantanshof, Susan Ray
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB URO2 CH Xio Z Weberhaus SPOT-ON, Tiffany Smith
RCH URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB GRCH Twin Cedar's Corona, Christina Blankenship
RCH CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH UWP RACEN UNJ GRCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Ashley, Our Fantasy Girl, Cathie Skoog

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Australian Shepherd, BN BA PN RMX URX UROG RACEN RMC GRCH Bamboo Run's Benny & The Jets SPOT-ON
2nd) English Shepherd, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Twin Cedar's Corona
4th) Czechoslovakian Vlcak, CH Trmik Iii Od Uhoste

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 16 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Open Male RBM CH URO1'PR'Plk's Intro Into The Woo, Nigel Hambrick, Carly Kramer, Luis Mordes
BHM 'PR'Magnolia's Lil Bit Of Contrvrsy, Morgan Barrick, Marcus Middleton
Female Puppy RBF Mythos' Out Of This World, Christina Gonzalez
BHF BF Mythos' Idratherseeurstarexplode, Christina Gonzalez
CH RACES GRCH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino
RCH CH RACEA CA UWPCH Smalltown's Red Warrior, Crystal M Muller, Jason Cross
GRCH NN UJJ AP2 VPA SC RATN UWPCH URO1 GRCH Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-ON, Lisa Pixley
RGRCH AP VPN UWPV UWPCH EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross, Jason Cross, Apryl Hall

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHM BM BOB CH Bullyhill Revitup Devils Eye, Teena Troy

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB CH B-c Stylin & Profilin At Sgr, Colleen Goularte
CH URO1 CH Francesca Raye Of Sgr, Colleen Goularte

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Alan Krenek
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Coldwater Flower Child O'sands, Lisa Sands
RBFV 'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands Lisa Sands
RBF 'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands Lisa Sands

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Rat Terrier, 'PR'Coldwater Flower Child O'sands
2nd) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
3rd) American Hairless Terrier, CH Sundial Danclikenobodywatch Poise
4th) Bull Terrier, CH Bullyhill Revitup Devils Eye

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Hbk's Pandemic Of Bolt Action, Stacey Criswell
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Misty's Scary Lil Green Man, Cheri Caudill
RCH CH Bolt Action Shady Lady, Stacey Criswell
RBF Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Pejas Big Papi On First, Patricia Kenney

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB CH Miniaturea Club Glamour Boy, Greta Diguglielmo
CH CH Nothing Is Impossiblee Heybett, Greta S Diguglielmo

Dalmatian, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Knanfolklore Horizon Antares Star, Nanette Dittrick
Open Female BF BOW BOB Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield
CH CH Stellartbgo Britelites By Mapleaf, Lynette Rutz
RCH CH Chelsea Hollytree Study N Scarlet, Christina Blankenship

English Bulldog, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Acks Frozone, Petra Mccandless

French Bulldog, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM RBM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH CH Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
RCH CH Showcases Dancing On The Moon, Lou Ann Martin
GRCH BOB GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
MINIATURE
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Schipperke, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM CH Schipitude's Extra Cream Please, Jody Kinney
Jr. Female BF BOW CH Ebbtide Cleopatra, Jody Kinney
CH BOB CH Skydancn Ducky Under Mistletoe, Lori O'neill

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Poodle, GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn
2nd) Boston Terrier, CH Pejas Big Papi On First
3rd) Schipperke, CH Skydancn Ducky Under Mistletoe
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Basset Hound, CH Zen's Sherlock Bones, David Jacob Shampine Ii
RBIS Rat Terrier, 'PR'Coldwater Flower Child O'sands, Lisa Sands

View Event >