Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (09/03/2021) / Conformation - Friday Show 1

September 3, 2021

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Adult Male BM BOB URO1 UWP Shepelsky's Uno, Flora Shepelsky

Boxer, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Jf's Lets Guac&roll Winn Creek, Kimberly Haynes
CH RACEN CH Bluegrass Brawns King Of The Ring, Payton Burns
GRCH BOB GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH Listed Entry
GRCH BOB DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Olde English Bulldogge, 6 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH CH Ersoy's Sbk Tobias, Wendy Smith, Diane B Ersoy
RCH CH Ersoy's Sbk Hilda, Wendy Smith, Diane B Ersoy
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
GRCH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
2nd) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
3rd) Boxer, GRCH Kps A Girl Like You At Bb
4th) Giant Schnauzer, UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Xavaughn D'aahroo, Cindy Hartman, Cindi Chilbert, Michael Childbert

Basset Hound, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM BOB CH Zen's Sherlock Bones, David Jacob Shampine Ii

Dachshund, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Winmors Keep Yo Hands 2 Yourself, Jennifer Casse

Scenthound Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Basset Hound, CH Zen's Sherlock Bones
2nd) American Leopard Hound, RACEN CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
3rd) Basset Fauve De Bretagne, Listed Entry
4th) Dachshund, CH Winmors Keep Yo Hands 2 Yourself

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW CH Kristull Shadowfox Of Legend, Lynn Wall
Open Male RBM Satsuma Kristul I Remember, Francie Stull
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Kristull Satin Tassels, Francie Stull
BHF Kristull Hell On Wheels, Francie Stull
CH GRCH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
GRCH BOB RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Silken Windhound, RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Female Puppy BF BOB CH Altamaha's Bigg Azz Margarita, Jordan Studstill
Open Female RBF Bawlistic's Shakin Not Stirred, Jordan Studstill

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM BOB URO1 Wright Stuff Boone, Warren Wright, Sherry Wright

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
CH BOB GRCH Keryer's A Walk In The Park, Jennifer Gustafson

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
ORANGE & WHITE
Adult Male BMV BM BOB Orwell Dela Source D'hannahatchee TAN WRT, Amanda Mc Nett

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM BOW BOB CH Kan-point Seugenhof Hero Ofasgard, Cynthia Chilbert
Open Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Seugenhof Lockedonpoint Blackopal, Cynthia Chilbert
Adult Female BF CH Gracie Jolene Hunter, Fawn Kovach

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Adult Female RBF URO1 North Star's Mama Mia Of Sgr, Colleen Goularte
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
RGRCH Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM Geronimo A Perfect Season, Hillare Lafond, Wesley Parfait
Jr. Female BF BOW BOB CH Aquaholics Stream Of Fire, Hillare Lafond, Wesley Parfait

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy RBM Canoecreeks Amaretto Whiskeyriver, Deborah Bowman
Open Male BM CH Sonshine Retreat K Is 4 Koby, Amanda Bingham
Female Puppy RBF Piccolo's She's Got Magic, Evelyn Comer
Open Female Jewels Mtn Windswept Sky, Mary Holbrook
Adult Female Bowmans Kodii Raynn, Deborah Bowman
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH GRCH Delovelys Sweet Home Alabama, Danielle Howard

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge Sheree Sanchez
CH URO1 RACEN GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns
RCH URO1 CH Rose City's Texas Rolling Stone SPOT-ON, Martha J Hartley
GRCH BOB EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch, Jennifer Casse
RGRCH URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Cocker Spaniel, GRCH Keryer's A Walk In The Park
2nd) Standard Poodle M/C, EGCH So Fetchs Fair Is Fair
3rd) Boykin Spaniel, CH Altamaha's Bigg Azz Margarita
4th) Labrador Retriever, SGCH Seadog's Snowy Angel Calais

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
Min. BHF BFV BF BOB 'PR'Firefly's Time Bandit, Heather Schuneman
STANDARD

German Spitz, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
MITTEL 12-15
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Patrea Pabst, Terry Woods
Open Female BFV BF Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) American Eskimo, 'PR'Firefly's Time Bandit
2nd) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy RBM Skybornes Tropical Storm Serenade, Lauren Serrano
Adult Male BM CH Slydrock's Hakuna Matata, Shari Sprague
BHF BF BOW CH Thornapple Natural High, Shari Sprague
CH BOB BN BA PN RMX URX UROG RACEN RMC GRCH Bamboo Run's Benny & The Jets SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

Border Collie, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Open Male BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Open Male BM BOB Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOB CH Trmik Iii Od Uhoste, Joy Clemens

German Shepherd Dog, 9 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Male RBM URO1 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
Adult Male BM BOW CH Hammersmith Y So Serious V Lewis SPOT-ON, Emily Lewis, Bryan Lewis
Female Puppy Listed Entry
Adult Female BF CH Cross Timbers Candia Lewis SPOT-ON, Emily Lewis, Bryan Lewis
CH BOB URO1 CH Hendon's Final Verdict SPOT, Susan Ray
RCH URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge Felicity Trammell
CH RACEN UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret, Jean C Rothe
RCH CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH BOB UWP RACEN UNJ GRCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEN UNJ GRCH Warrior River's Cato SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, URO1 CH Hendon's Final Verdict SPOT
3rd) Australian Shepherd, BN BA PN RMX URX UROG RACEN RMC GRCH Bamboo Run's Benny & The Jets SPOT-ON
4th) Czechoslovakian Vlcak, CH Trmik Iii Od Uhoste

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
COATED
Adult Male BMV BM BOB CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 14 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOW 'PR'Southpaw's Honky Tonk Man, Keith Scott
Open Male RBM Esoteric's Carolina Reaper, Christen Jones, Sonia Bincarousky, Al Bincarousky
Female Puppy BF Mythos' Out Of This World, Christina Gonzalez
Adult Female RBF CH RACEA CA UWPCH Smalltown's Red Warrior, Crystal M Muller, Jason Cross
BHF Mythos' Idratherseeurstarexplode, Christina Gonzalez
CH Listed Entry
RCH UWP CH Kayo's Dare To Defy, Christina Gonzalez, Kristina Browne
GRCH BOB AP VPN UWPV UWPCH EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross, Jason Cross, Apryl Hall
RGRCH AP VPN EGCH UWPCH'PR'Onyxblue 6 Shot Ruger @ Rswd, Marcus Middleton

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
BHM BM BOB CH Bullyhill Revitup Devils Eye, Teena Troy

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOB CH B-c Stylin & Profilin At Sgr, Colleen Goularte

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands, Lisa Sands
RBFV 'PR'Coldwater Flower Child O'sands Lisa Sands
RBF 'PR'Coldwater Flower Child O'sands Lisa Sands

Terrier Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Bull Terrier, CH Bullyhill Revitup Devils Eye
2nd) American Pit Bull Terrier, AP VPN UWPV UWPCH EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross
3rd) Rat Terrier, 'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands
4th) American Hairless Terrier, CH Sundial Danclikenobodywatch Poise

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Misty's Scary Lil Green Man, Cheri Caudill

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Adult Male BM BOB CH Pejas Big Papi On First, Patricia Kenney

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOB CH Miniaturea Club Glamour Boy, Greta Diguglielmo
CH CH Nothing Is Impossiblee Heybett, Greta S Diguglielmo

Dalmatian, 3 Entries
Judge Sheree Sanchez
Adult Female BF BOB Folklore's Francesca Featured At, Nanette Dittrick
BHF CH Stellartbgo Britelites By Mapleaf, Lynette Rutz

English Bulldog, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Acks Frozone, Petra Mccandless

French Bulldog, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
BHF BFV BF CH Showcases Dancing On The Moon, Lou Ann Martin
GRCH BOB GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
MINIATURE
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Schipperke, 4 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOW CH Schipitude's Extra Cream Please, Jody Kinney
Jr. Female RBF CH Ebbtide Cleopatra, Jody Kinney
Adult Female BF BOB CH Skydancn Ducky Under Mistletoe, Lori O'neill

Companion Dog Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) English Bulldog, CH Acks Frozone
2nd) Dalmatian, Folklore's Francesca Featured At
3rd) Poodle, GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn
4th) Chinese Crested, CH Miniaturea Club Glamour Boy

BIS Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols
RBIS Bull Terrier, CH Bullyhill Revitup Devils Eye, Teena Troy

View Event >