Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: K9 Club of Fort Wayne (08/28/2021) / Conformation - Saturday Show 2

August 28, 2021

Hosted By: K9 Club of Fort Wayne

Location: Fort Wayne, Indiana

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy RBF Lynmar's Liv'n Let Die, Carolyn Sorg
Jr. Female BF BOW CH Alcher Tmac Witching Hour Vgentry, Carolyn Sorg
Open Female CH Pride Of Russia Chernaya Noch, Jeanetta Wilson
CH BOB RACEN CH Melraes Houston We Have A Problem, Amanda Schultz, Derek Schultz

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Doberman Pinscher, RACEN CH Melraes Houston We Have A Problem
2nd) Caucasian Ovcharka, NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
3rd) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM 'PR'Steffes Quiet George, George Steffes, Celeste Steffes
Adult Male RBM GRCH'PR'My Benson's Goodbye Earl, Peggi Benson, Danielle York, Jerry Benson, Monty York
CH BOB CCH CH'PR'Mona Lisa's Mystic Smile, Melesa Mc Nutt, Janet Emery

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Mona Lisa's Mystic Smile

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOB PN NN AI AC Del Sol Riju Keeper Of The Flame, June Mintchell

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Sweet Carolina Mine SPOT-ON, Kenton Williams
GRCH BOB RACEA GRCH Sweet Carolina Green Means Go SPOT-ON, Kenton Williams
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Sweet Carolina Good Bones, Raluca Williams

Whippet, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOW CH Collooney Game Of Fame, Jean Schroeder
Jr. Female BF Willabe Circle Of Life, Beth Borgman
Adult Female RBF Aeolus Secret Letters, Jean Schroeder
GRCH BOB EGCH Dunesview's Starry Night, Beth Borgman, Vern Borgman

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Whippet, EGCH Dunesview's Starry Night
2nd) Borzoi, PN NN AI AC Del Sol Riju Keeper Of The Flame
3rd) Carolina Dog, RACEA GRCH Sweet Carolina Green Means Go SPOT-ON

Gun Dogs

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB CH Smith's Pixie Pearl, Cindy Hultz Walker

FLAT-COATED RETRIEVER Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fireside You're So Vain, Cathy L Martin, Kate Barton

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Female BF Journey To Miracle Court, Lora L Sapp
CH BOB NN CH AC Beau Geste Grace Charm Winterset, Patrice D Reider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Isla
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX WSD UJJ GRCH UROC Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON, Kimberly Bachert, Sara Wilcox

LAGOTTO ROMAGNOLO Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Truffles

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB CH Mount Bethel Solar Mythos, Darcy Kallus, Anna-rose Wolff

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Pamela A Moore
BHM BM Mytymes All The Right Stuff, Kim Huling
Female Puppy BF BOW CH Sapphires Tiger Lily At Chp, Elaine Bolbach
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Sapphire's Dulce N'co, Pamela Litz, Michael Litz
RCH RACEN CH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns
GRCH GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz
RGRCH RACEN DGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Standard Poodle M/C, CH Sapphire's Dulce N'co
2nd) Standard Poodle, CH Mount Bethel Solar Mythos
3rd) Epagneul Breton, CH Smith's Pixie Pearl
4th) Golden Retriever, NN CH AC Beau Geste Grace Charm Winterset

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF BOB Tarnish's Cobra Gt 500, Darlene Bauman

Samoyed, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Snobiz Ignite The Light, Robin Clark
RCH BA URO2 CH Snobiz Chase Every Dream SPOT-ON, Marcia A Martin, Robin Clark
GRCH VPA AP UWPCH GRCH Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Diamonddrifts Elegant Trifle, Mary Wolf

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Samoyed, CH Snobiz Ignite The Light
2nd) Alaskan Malamute, Tarnish's Cobra Gt 500

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GROENENDAEL
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB RACEN BA GRCH Yoshi Felty, Phillip Felty

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy RBF Fhf Over The Moon SPOT-ON, Tessa Tewksbury
Adult Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Shetland Sheepdog, CH Kingsland My Boy Blue
2nd) Border Collie, RACEN BA GRCH Yoshi Felty
3rd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB GRCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Terrier Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Norwich Terrier, GRCH Fishback It's Miller Time

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
BHM BM BOB CH Stellar Tbgo Starlight Starbright, Philip Kroovand

MINIATURE PINSCHER Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Ryker

Schipperke, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Emmoo Tell No Tails, Jenn Kirchhofer

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Dalmatian, CH Stellar Tbgo Starlight Starbright
2nd) Schipperke, Emmoo Tell No Tails

BIS Standard Poodle, CH Sapphire's Dulce N'co, Pamela Litz, Michael Litz
RBIS Whippet, EGCH Dunesview's Starry Night, Beth Borgman, Vern Borgman

View Event >