Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/20/2021) / Conformation - Saturday Show 2

August 21, 2021

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: Laporte, Indiana

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Nks Pennywise The Clown, Kathleen Mc Grail
Jr. Female BF BOW BOB CH Nobilis Jump In The Line, Kathleen Mc Grail

Boxer, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB Listed Entry
RCH NI NC CH Rambo's Coyote 5.0, Laura Rambo, Amy Mills, Jim Mills
GRCH RACEA AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 AN EC ME NHD MI GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RACEA AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo

Caucasian Ovcharka, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH Listed Entry
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Caucasian Ovcharka, NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
2nd) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
3rd) Great Dane, PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON
4th) Boxer, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel, Ashlie Kennicott

Whippet, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM CH Castamere Coming To America, Beth Borgman
Adult Male RBM Collooney Earth Wind N'fire, Jean Schroeder
BHF BF BOW BOB Dunesview's Moon Beams, Beth Borgman
RBF Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Whippet, Dunesview's Moon Beams
2nd) Carolina Dog, CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel

Gun Dogs

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
ORANGE & WHITE
Adult Male BMV BM BOB Smith's Olympus Sur Fergus TAN, Wesley Galloway, Margaret Galloway

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB EGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Higgins

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH Listed Entry
RCH CH Fleetwood's Winter Lady, Chelsa Brandsen
GRCH BOB RACEN RGCH Canen Gossamer Stardust Of For SPOT-ON, Michele Harvey

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Sapphire's Dulce N'co, Pamela Litz, Michael Litz
GRCH RACEN DGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz
RBF Sapphires Tiger Lily At Chp Elaine Bolbach

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle M/C, CH Sapphire's Dulce N'co
2nd) Labrador Retriever, EGCH Balewater Rb Masters Legend
3rd) Standard Poodle, RACEN RGCH Canen Gossamer Stardust Of For SPOT-ON
4th) Epagneul Breton, Smith's Olympus Sur Fergus TAN

Northern Breeds

Samoyed, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH VPA AP UWPCH GRCH Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
RCH UWP CH AN Sweet Chronicle Of Kohlrabi SPOT, Mary R Wolf
GRCH BOB RGCH Sfx Articcross French Kiss, Lori Chapek-carleton, Kendra Williams
RGRCH UWP GRCH Snobiz N Dblhlx Got My Game On, Robin Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Trifle

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Kabu's Now Thats Some Magic, Danette Clayton, Karen A Webber
RCH CH Ziemabora's Itonlytakes Aspark, Heather Piniak

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Siberian Husky, GRCH Kabu's Now Thats Some Magic
2nd) Samoyed, RGCH Sfx Articcross French Kiss

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Autumn Wind Hey Dave, Carolyn Zernick
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Goldcrest Cruisin In My Bikini, Mary L Hammerberg

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Bmw Yippee Ki Yay, Kim Stanton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 UAGI GRCH Wildfire's Painting The Black, Kimberly Stanton

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB DASH RACEN URO3 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB NE NI URO1 CA GRCH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Kobe

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO1 CH Wintercreek I Am The Storm, Deborah Jones
RCH CH Kandu Somegirlsdo @ Wheatcroft, Kim Smith
GRCH BOB RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH UAGI GRCH URO2 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT-ON, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UWP UCD UACHX UROC GRCH Mariahs Dream Chaser SPOT-ON, Suzanne L Crider

White Shepherd, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH RACEA CH Starfyre's Aged To Perfection, Sharyl Sadowski
RCH CH Royal Nova Ride Offk, Jean Reeves, Nicholas S Foreman
GRCH BOB URO1 RGCH Royal Classic Momento SPOT-ON, Jean Reeves
RGRCH RACEA UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Australian Shepherd, GRCH Goldcrest Cruisin In My Bikini
2nd) White Shepherd, URO1 RGCH Royal Classic Momento SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight
4th) Bouvier Des Flandres, DASH RACEN URO3 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT

Terriers

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Miniature Schnauzer, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOW BOB CH Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Little Angels Echos Of Heaven, Susan Versmesse
RCH CH Little Angels Livia's Halo, Susan Versmesse

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Biewer Terrier, CH Pure Delight's Grand Design
2nd) Mi-Ki, CH Little Angels Echos Of Heaven

BIS Australian Shepherd, GRCH Goldcrest Cruisin In My Bikini, Mary L Hammerberg
RBIS Caucasian Ovcharka, NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

View Event >