Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/20/2021) / Conformation - Saturday Show 1

August 21, 2021

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: Laporte, Indiana

Guardian Dogs

American Bulldog, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM Nks Pennywise The Clown, Kathleen Mc Grail
Jr. Female BF BOW CH Nobilis Jump In The Line, Kathleen Mc Grail
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Eliana's Makin' It Reign SPOT-ON, Lora A Luce, Beth Robinson

Boxer, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH Listed Entry
RCH NI NC CH Rambo's Coyote 5.0, Laura Rambo, Amy Mills, Jim Mills
GRCH BOB RACEA AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: RACEA AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
URO1 AN EC ME NHD MI GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Caucasian Ovcharka, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Great Dane, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH Listed Entry
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) American Bulldog, URO1 UWP GRCH Eliana's Makin' It Reign SPOT-ON
3rd) Great Dane, PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON
4th) Caucasian Ovcharka, NBIS EGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel, Ashlie Kennicott

Whippet, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male RBM CH Castamere Coming To America, Beth Borgman
BHM BM BOW BOB CH Willabe Who's Broad Stripes, Dick Schroeder and Jean Schroeder
BHF BF Dunesview's Moon Beams, Beth Borgman
RBF Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Carolina Dog, CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel
2nd) Whippet, CH Willabe Who's Broad Stripes

Gun Dogs

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
ORANGE & WHITE
Adult Male BMV BM BOB Smith's Olympus Sur Fergus TAN, Wesley Galloway, Margaret Galloway

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB EGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Higgins

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH Listed Entry
RCH CH Fleetwood's Winter Lady, Chelsa Brandsen
GRCH BOB RACEN RGCH Canen Gossamer Stardust Of For SPOT-ON, Michele Harvey

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Sapphires Tiger Lily At Chp, Elaine Bolbach
GRCH BOB GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz
RGRCH RACEN DGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RBF CH Sapphire's Dulce N'co Pamela Litz, Michael Litz

Gun Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Standard Poodle, RACEN RGCH Canen Gossamer Stardust Of For SPOT-ON
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH El Silencio's Panache N'co.
3rd) Labrador Retriever, EGCH Balewater Rb Masters Legend
4th) Epagneul Breton, Smith's Olympus Sur Fergus TAN

Northern Breeds

Samoyed, 6 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH VPA AP UWPCH GRCH Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
RCH BA URO2 CH Snobiz Chase Every Dream SPOT-ON, Marcia A Martin, Robin Clark
GRCH BOB RGCH Sfx Articcross French Kiss, Lori Chapek-carleton, Kendra Williams
RGRCH UWP GRCH Snobiz N Dblhlx Got My Game On, Robin Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Trifle

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Ziemabora's Itonlytakes Aspark, Heather Piniak
RCH GRCH Kabu's Now Thats Some Magic, Danette Clayton, Karen A Webber

Northern Breed Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Samoyed, RGCH Sfx Articcross French Kiss
2nd) Siberian Husky, CH Ziemabora's Itonlytakes Aspark

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOW Autumn Wind Hey Dave, Carolyn Zernick
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Goldcrest Cruisin In My Bikini, Mary L Hammerberg

Border Collie, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Bmw Yippee Ki Yay, Kim Stanton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 UAGI GRCH Wildfire's Painting The Black, Kimberly Stanton

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB DASH RACEN URO3 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB NE NI URO1 CA GRCH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Kobe

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Wintercreek I Am The Storm, Deborah Jones
RCH CH Kandu Somegirlsdo @ Wheatcroft, Kim Smith
GRCH RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH UAGI GRCH URO2 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT-ON, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UWP UCD UACHX UROC GRCH Mariahs Dream Chaser SPOT-ON, Suzanne L Crider

White Shepherd, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH CH Royal Nova Ride Offk, Jean Reeves, Nicholas S Foreman
RCH RACEA CH Starfyre's Aged To Perfection, Sharyl Sadowski
GRCH BOB RACEA UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff
RGRCH URO1 RGCH Royal Classic Momento SPOT-ON, Jean Reeves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Bouvier Des Flandres, DASH RACEN URO3 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
2nd) Border Collie, CH Bmw Yippee Ki Yay
3rd) Shetland Sheepdog, URO1 CH Wintercreek I Am The Storm
4th) Australian Shepherd, GRCH Goldcrest Cruisin In My Bikini

Terriers

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
BHF BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Miniature Schnauzer, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
BHM BM BOW CH Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Little Angels Echos Of Heaven, Susan Versmesse
RCH CH Little Angels Livia's Halo, Susan Versmesse

Companion Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Biewer Terrier, Listed Entry
2nd) Mi-Ki, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
BOXER, RACEA AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
BOUVIER DES FLANDRES, DASH RACEN URO3 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen
SHETLAND SHEEPDOG, URO1 CH Wintercreek I Am The Storm, Deborah Jones

BIS Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy
RBIS Standard Poodle, RACEN RGCH Canen Gossamer Stardust Of For SPOT-ON, Michele Harvey

View Event >