▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Michigan Toy Fox Terrier Association / Conformation Saturday Show 2

August 27, 2016

Location: Whitmore Lake, Michigan

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Ayhli Inspires Magic Swissmyth, Candace L Stauch And Frederick J Stauch
CANE CORSO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 5 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW BOB CH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
Female Puppy RBF Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
Jr. Female BF CH Bruda Party On Anji, Angela Leonard
CH CH Winmar's Rush N River V Arete, Vicki Hitzfield, Lisa Burroff
GRCH GRCH Bel-mar's Wanted, Marcy Nichols
GIANT SCHNAUZER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Kenro's Time You Hear Me Roar, Rita Yost
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Wildhaven's Eyes Of The Night, Trisha Higgerson
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Doberman Pinscher, CH Arete's Rocket Man
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Bernese Mountain Dog, GRCH Ayhli Inspires Magic Swissmyth
4th) Rottweiler, CH Wildhaven's Eyes Of The Night

SCENTHOUNDS
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB GRCH Burdachs Sharp Dressed Man Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
RCH CH Burdachs Heart's On Fire Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
GRCH GRCH Burdachsindyniteryder@kalaya Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
TREEING WALKER COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM 'PR'Bear Claw's Cc Blitz, Lynn Buzzell, Wyatt Connelly
Female Puppy BF BOW BOB CCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy, Gary Lee Bert, Amanda Bert
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Dachshund, GRCH Burdachs Sharp Dressed Man Ml
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI, 4 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon
PHARAOH HOUND, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Farao Anubis I'm All Ears, Laura Hughes-williams Or Kendra Williams
WHIPPET, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Starline&wyndham Hard Not To Like, Kelly M Hart
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Whippet, CH Starline&wyndham Hard Not To Like
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Basenji, UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Adult Female BF BOB CH Hidalgo's Nina Ricci At Da Grazia, Denise Hanna-nosko
ENGLISH COCKER SPANIEL
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Listed Entry
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Male BM BOB CH Tarmigan's Compass Point, Gail L Bloomer
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB CH Nelsons High Cals Duke Of Earl, Kim Nelson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Int. Female BF Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
GRCH BOB GRCH Windmere's Play It Again, Jennifer Boucher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry
IRISH RED & WHITE SETTER, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
GRCH BOB GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman
IRISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Adult Female BF BOB Kellyglen's I'm All In, Linda O'dell
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Male BM BOB CH Walker Tucker Texas Ranger, Melissa Anne Walker
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
STANDARD POODLE M/C, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
GRCH BOB GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT, Karen Gordon
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT
2nd) Golden Retriever, GRCH Windmere's Play It Again
3rd) Labrador Retriever, CH Walker Tucker Texas Ranger
4th) Standard Poodle, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Cassandra's Heidi, Cassandra Britt
SAMOYED, 4 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
CH GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RCH CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
GRCH BOB NI UWP NV PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz, Robin Clark
SIBERIAN HUSKY, 5 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Taja's 1.21 Gigawatts, Melissa Arab
Female Puppy BF Glenn's Lady Gabriella, Margie Glenn
CH CH Sally Touch Of Gray, Mary Jane Haan
RCH CH Ferguson's Lady In Gray Lace, Kelsey Ferguson
GRCH BOB GRCH Lexi's Magical Prancing Luka, Cathy Gray Or Sanford Gray
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Heavens Blue Taja Siwash Legen, Melissa A Arab
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Samoyed, NI UWP NV PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz
2nd) German Spitz, CH Cassandra's Heidi
3rd) Siberian Husky, GRCH Lexi's Magical Prancing Luka

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 6 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF Samilyns Admissible Evidence, Tracy Thielman, Michelle L Radloff
CH URO2 CH Starn Divine Passion @ Samilyn, Michelle Radloff, Lindsey Lund
RCH URO2 CH Samilyns Duplicitous, Michelle Radloff, Lindsey Lund, Courtney Lund
GRCH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BELGIAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Tim Parr
LAEKENOIS
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
TERVUEREN
Adult Male BMV BM CH CA Quartz V Moned, Barbara Arney
Int. Female BFV BF BOW Domburg Give Me Some Sugar, Cynthia M Fellows, Nikki Swap
CH GRCH NBOB Domburg Moves Like Jagger, Cindy Fellows, Nikki Swap, Linda Collins
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Domburg Don't Cha Wish, Nikki Swap
BERGER PICARD, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Beauvol's Salted Caramel, Lisa Naert, N J Royer
BOUVIER DES FLANDRES, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Int. Female BF BOB Cam's Princess Maxime, Mary Melissa Williams, Kris Williams
CZECHOSLOVAKIAN VLCAK, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Female Puppy BF Arimminum Aglaya Of True Heart, Corina Castillo
CH BOB CH Buddha Z Postupickeho Podlesi, Terri Lynn Wemigwans
DUTCH SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Female Puppy BF BOB Chercar's Larue Du Dragon Noir, Carole Field
GERMAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT, Jena Machala
PULI, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Adult Male BM BOB Szentmihalyi-szabo Miksa, Gail Schroth, Larry Schroth Sr
RBM Moonshadow Mind Games Stacy Gail Czekaj
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Male RBM CH Lil Blessing Celestial Sodapop, Jane Mc Manus, Linda S Chilson, Donald E Chilson
Int. Male BM Lil Blessings Steel'n My Heart, Catherine Fry, Stuart Fry, Linda Chilson, Donald E Chilson
CH CH Lil Blessings Take The Hi Road, Linda S Chilson, Donald E Chilson
RCH CH Lil Blessings Eagles Shadow, Linda Chilson Or Donald E Chilson
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore
WHITE SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB Listed Entry
RCH CH Worrywort Pass It Along, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Czechoslovakian Vlcak, CH Buddha Z Postupickeho Podlesi
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
3rd) Belgian Shepherd Dog, GRCH Domburg Don't Cha Wish
4th) Puli, Szentmihalyi-szabo Miksa

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 4 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF CH'PR'True Heart's She's A Gem, Corina Castillo
CH Listed Entry
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
RBF Listed Entry
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Haznow Knickers At Sharbo, Sharon Gilb
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Jack Russell Terrier, CH Haznow Knickers At Sharbo
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB True Heart's Small Block Chevy, Corina Castillo
BOSTON TERRIER, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOW BOB CH Jingle's Let It Snow, Jill M Moore, Kathryn T Graves, Glenn Moore
Female Puppy BF Veritas's Hey Look Me Over, Jill Moore, Ann Timmer
RBF CH Katbird's Stirrin' The Pot Jill M Moore, Kathryn T Graves, Glenn Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
CHIHUAHUA
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
CHINESE CRESTED
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB Bella Coeur's Bon Temps Rouler, Lori Fahndrich
RBM Listed Entry
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB CH Nautica Anjis St Marcella At Boka, Kathy Schwartzenberger, Angela Leonard
PUG, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH CH Exquisite Princess Nikki Wang, Anton Tomasin, Jessica Diperna
GRCH BOB GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Pug, GRCH Exquisite My Real Mc Coy
2nd) Italian Greyhound, CH Nautica Anjis St Marcella At Boka
3rd) Boston Terrier, CH Jingle's Let It Snow
4th) French Bulldog, Bella Coeur's Bon Temps Rouler

BIMBS Pug, GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna
RBIMBS Jack Russell Terrier, CH Haznow Knickers At Sharbo, Sharon Gilb