Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (08/14/2021) / Conformation - Sunday Show 2

August 15, 2021

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW CH Encores High Roller, Alana Bernard
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Triple Bs No Nonsense Nola, Susan Foster, Maura Mcintosh
CH BOB CH Irish Whispers Of Connemara, Maura Mc Intosh

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Argo Della Vale Degli Orsi Ali, Roxana Ciulei

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH URO1 Saratoga Love No Limit, Tory Davis

Rottweiler, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Ketelhaus Mind Games Ignite Spark, Kelly Garrett
Jr. Female BF BOW Von Teakwoods Defying All Odds, Maureen Cousino
CH CH Von Teakwoods Defying Gravity, Margaret Bryan
RCH URO1 CH Von Teakwoods Diligent Warrior, Roberta Foley
GRCH BOB URO3 UCD GRCH Misztichol's Ares Bold Warrior SPOT-ON, Diane M Cohn

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Doberman Pinscher, CH URO1 Saratoga Love No Limit
2nd) Boxer, CH Irish Whispers Of Connemara
3rd) Saint Bernard, GRCH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
4th) Rottweiler, URO3 UCD GRCH Misztichol's Ares Bold Warrior SPOT-ON

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB RACEN UFA CH Star Mountain Catch Me If You Can, Annaka Miller

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB 'PR'Belozor Hold On To Your Hat, Pam Kilby

Whippet, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Podengo Portugueso, RACEN UFA CH Star Mountain Catch Me If You Can
2nd) Silken Windhound, 'PR'Belozor Hold On To Your Hat
3rd) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Open Male BM BOB CH Cerise Justify, Christine Kallivrousis
GRCH GRCH Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
BHM BM BOW BOB Fishercreeks Sight Of The Sun, Jill Kuchinos
BHF BF Fishercreeks Love At Frist Sight, Jill Kuchinos

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB Jacksons John Wayne, Nichole Marie Jackson

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Wilann's Peppermint Pattie, Annmarie Wilson

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy RBM Doevalley Flint The Firestarter, Eloise Glover
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Olive U Nahla's Sweetest Joy, Sheila Gravelle
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Open Female Doevalley Rolling In The Deep, Danielle Rouleau
BHF Doevalley Set Fire To The Rain, Danielle Rouleau
CH BOB CH UWP Haute Pudel's American Muscle, Emily Morelli, Celeste Morelli

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Open Female BF BOB Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) English Springer Spaniel, CH Cerise Justify
2nd) Flat-Coated Retriever, Fishercreeks Sight Of The Sun
3rd) Labrador Retriever, Wilann's Peppermint Pattie
4th) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite

Northern Breeds

American Eskimo, 9 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Jr. Male RBMV 'PR'Miracle Poco Allegro Vivo, Jeanne Coonan
Open Male URO1'PR'Cwk Itz'za Hooked On You, Penny Wills
BHM BMV BM BOW 'PR'Miracle Misty Mornin Stranger, Carol J Innerst, Amanda E Innerst
STANDARD
Male Puppy BMV RBM 'PR'Miracle's I Believe, Amanda E Innerst
Female Puppy BFV BF 'PR'Ss Miracles The Skys The Limit, Penny J Wills
CH BOB GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo
RCH CH'PR'Miracle P-irish Americn Scandl, Amanda E Innerst, Carol J Innerst

Samoyed, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH White Magic's Little Wing, Darlene James
RCH CH Polarmist Lil Ball Of Fire, Darlene James
GRCH GRCH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB CH Snowdancer's Heybaby,heybaby,hey!, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Siberian Husky, CH Snowdancer's Heybaby,heybaby,hey!
2nd) Samoyed, CH White Magic's Little Wing
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Saffires Bottle Of Red, Linda Barden

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB CH URO2 Norian Boldface Both Sides Now SPOT-ON, Geoffrey Stern

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid
GRCH BOB URO1 GRCH White Raven Pizza or Death, Ashley Nadeau
RGRCH URO1 GRCH Cardach's Diva In Blue SPOT-ON, William Maxim

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Nova, Jody Bouma
CH CH Kanjer V D Ganzeweide, Jody Bouma

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Anya Vom Schlosswolfsbrunnen, Maddie Priestley
CH BOB CH Brownhill-breelyn's Mo Ghile Mear, Mary Carew

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male RBM Benevers Journey Thru Time, Carol Kasabian
BHM BM BOW Benevers Voice Of Reason, Carol Kasabian
Jr. Female BF Benevers Star Crossed Lover, Carol Kasabian
CH BOB CH Benevers Time After Time, Carol Kasabian
RCH CH Benevers Old Time Rock & Roll, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB URO1 Carmylie Autumn haze, Lisa Klinkowski

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB CH Kleinhaus Turkey Day Candied Yam, Katrina Klein
Female Puppy BF CH Kleinhaus Turkey Day Sweet Potato, Katrina Klein

White Shepherd, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry
GRCH GRCH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso
RGRCH GRCH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) White Shepherd, Listed Entry
2nd) Dutch Shepherd, Nova
3rd) Icelandic Sheepdog, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, CH Saffires Bottle Of Red

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Wilsongbellridge Hooked On You, Mary F Carroll, Garoleen Wilson

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM 'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer
CH ROM RATN GRCH Bluprints Bogie's Bribe SPOT-ON, Joan Mc Master, Steve Mc Master
RCH UWPCH GRCH Smalltown Classic Revolver, Crystal M Muller, Danielle Cyr
GRCH BOB UWPS AP5 VPE UGWPCH RGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RGRCH URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Blulake Did My Heart Love Tillnow, Philip Lemieux, Jose Benavidez

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWPS AP5 VPE UGWPCH RGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Blulake Did My Heart Love Tillnow
3rd) American Hairless Terrier, 'PR'Wilsongbellridge Hooked On You

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Boston Terrier, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Popping Pippon, Tara Chumsae

Brussels Griffon, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Blackwood Bender, Heather Burrowes
RBM Listed Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Jewels Cafe Komodo Dragon, Nancy Brome

English Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Pomeranian, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RBM Camelots Root Beer Float SPOT-ON Kevyn Michael Thomas

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Chinese Crested, CH Jewels Cafe Komodo Dragon
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Doberman Pinscher, CH URO1 Saratoga Love No Limit, Tory Davis
RBIS American Pit Bull Terrier, UWPS AP5 VPE UGWPCH RGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

View Event >