Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (07/30/2021) / Conformation - Sunday Show 2

August 1, 2021

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH UNJ URO1 RACEA CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
RCH CA RACEA GRCH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT, James Peterson
GRCH BOB UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH UJJ CA RACEN UNJ NE URO3 GRCH'PR'Hd's Ramona Mae Razzle Dazzle SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Boxer, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
CH BOB CH Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Kansa's Bedlam In Belgium, Jacqueline C Matson

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB CH Showstopper @bearsnest Chariboo, Patricia Testa

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Bulldog, UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, CH Kansa's Bedlam In Belgium
3rd) Newfoundland, CH Showstopper @bearsnest Chariboo
4th) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF 'PR'Rockin W's Gr's I'll Fly Away, Whitney Killough, Marissa Turner
CH BOB CCH'PR'Boomers Pistol Pete, Matt Mc Guire
RCH URO1 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller
GRCH NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One, Whitney Killough, Marissa Turner

Dachshund, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Basset Hound, Listed Entry
2nd) Bluetick Coonhound, CCH'PR'Boomers Pistol Pete
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Female BF BOB CH Elan Compelling Dreams Doubled, Marissa Wagenaar
RBF Boho Pixie Of Syndicate Lori Roberts

Saluki, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Azharaani Nur Niqaba Asuka, Lori Roberts
Adult Female RBF Listed Entry

Silken Windhound, 14 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
RCH CH Kristulls Icon Of Royal Sooner, Brenda R Young
GRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RBM Satsuma Kristul I Remember Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Silken Windhound, CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey
2nd) Saluki, Azharaani Nur Niqaba Asuka
3rd) Ibizan Hound, CH Elan Compelling Dreams Doubled

Gun Dogs

Irish Setter, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH Invalid Entry
RCH CH 3 E Adventures Titusz Reed Von Lo, Brandi Lewis

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Savannah's Sound Of Silence, Stephanie Hart
GRCH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM Listed Entry
Open Male Sunset Tranquility's Nakoa Asher, Tosha Ruttman
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW CH URO1 Phantom Queen Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart
CH Listed Entry
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RBM Ambitionsrhi Archilles Ammo Jennifer Benning

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
3rd) Irish Setter, Invalid Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $, Michelle Short
RCH CH'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka, Leslie Milohov

Chow Chow, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF BOB Moondancer's Make It Reign, Melanie Regnier
Adult Female RBF Oasis Dancer Of The Blue Mystery, Melanie Regnier, Barbara D Becker

Northern Breed Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Chow Chow, Moondancer's Make It Reign
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
BHM BM BOW Listed Entry
Open Female BF ROM URX UROC Shaman N Kyroka Prim N Proper, Cheryl Morgan, Tammy Batt
GRCH BOB ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON, Amy Gibbs

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Obsidian's No Limits No Rules, Tracey Suver

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM BOW CH Berlin Vom Kleinstadt, Toney Turner
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH GRCH V.w.e.'s Dare To Beat The Odds, Paula Long, Heather Culbreth

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Female BF Pegoda R's Bluen, Chandly Maynard
GRCH BOB RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM CH Vintage Perfect Pandemonium, Evangeline K Stuck Dvm
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH USA UFA Ozblu's North Star, Kimberlie Adams
RCH CH Vintage True North, Evangeline K Stuck Dvm
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH URX2 UCD UROC RGCH Laif Spring Nit Herd SPOT-ON, Evangeline Stuck Dvm, Jenna Dirkschneider

Herding Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Australian Shepherd, ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon
3rd) La Catahoula Leopard Dog, RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Obsidian's No Limits No Rules

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Bellridge's Whole Lotta Love, Garoleen Wilson, Ernie Schlatter, Carla Naasz Schlatter

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Wadas Ketchum If You Can, Kim Wadas

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk, Jenifer Robertson, Max Robertson
RCH GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Miniature Schnauzer, GRCH Wadas Ketchum If You Can
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
3rd) American Hairless Terrier, CH Bellridge's Whole Lotta Love
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk

Companion Dogs

French Bulldog, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW Goldsierra Xmaspromis@swallowtail, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
Female Puppy BF Alszegi-jarvi Dalma @swallowtail, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
CH BOB CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams
RCH URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway

Havanese, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) French Bulldog, CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy
2nd) Havanese, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Australian Shepherd, ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON, Amy Gibbs
RBIS Miniature Schnauzer, GRCH Wadas Ketchum If You Can, Kim Wadas

View Event >