Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (07/30/2021) / Conformation - Sunday Show 1

August 1, 2021

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Jennifer Landers
CH UNJ URO1 RACEA CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
RCH CA RACEA GRCH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT, James Peterson
GRCH BOB UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH CA GRCH Humphrey Bogie On His Tail Hdk, K Mannel-fairfield

Boxer, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
CH BOB CH Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM Ty's Kraven Tipsy, Kristy Glazier
CH BOB CH Kansa's Bedlam In Belgium, Jacqueline C Matson

Great Dane, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Adult Female BF BOB CH Showstopper @bearsnest Chariboo, Patricia Testa

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Newfoundland, CH Showstopper @bearsnest Chariboo
3rd) Doberman Pinscher, CH Kansa's Bedlam In Belgium
4th) American Bulldog, UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF 'PR'Rockin W's Gr's I'll Fly Away, Whitney Killough, Marissa Turner
CH BOB CCH'PR'Boomers Pistol Pete, Matt Mc Guire
RCH URO1 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller
GRCH NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One, Whitney Killough, Marissa Turner

Dachshund, 4 Entries
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBFV Listed Entry
Jr. Female BFV BF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Bluetick Coonhound, CCH'PR'Boomers Pistol Pete
2nd) Basset Hound, Listed Entry
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Boho Pixie Of Syndicate, Lori Roberts
RBF CH Elan Compelling Dreams Doubled Marissa Wagenaar

Saluki, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Azharaani Nur Niqaba Asuka, Lori Roberts
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey
GRCH EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RGRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RBM Satsuma Kristul I Remember Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Silken Windhound, CH'PR'Empyrean Zinfindel Dna
2nd) Ibizan Hound, Boho Pixie Of Syndicate
3rd) Saluki, Listed Entry

Gun Dogs

Irish Setter, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Laveta Farms 3es Whats Your Dream, Brandi Lewis
Adult Female RBF CH 3 E Adventures Scarlett Magnolia, Brandi Lewis
CH CH 3 E Adventures Titusz Reed Von Lo, Brandi Lewis

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH CH Savannah's Sound Of Silence, Stephanie Hart
RCH Listed Entry
GRCH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Listed Entry
Open Male Sunset Tranquility's Nakoa Asher, Tosha Ruttman
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW CH URO1 Phantom Queen Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart
CH Listed Entry
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RBM Ambitionsrhi Archilles Ammo Jennifer Benning

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Irish Setter, Laveta Farms 3es Whats Your Dream

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper
RCH CH'PR'Wiebelhusky's Life Of Rylee, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus

Chow Chow, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Moondancer's Make It Reign, Melanie Regnier
Adult Female RBF Oasis Dancer Of The Blue Mystery, Melanie Regnier, Barbara D Becker

Northern Breed Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Ice's Always The Proper Choice
2nd) Chow Chow, Moondancer's Make It Reign

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Brenda Landers
BHM BM Listed Entry
Open Female BF ROM URX UROC Shaman N Kyroka Prim N Proper, Cheryl Morgan, Tammy Batt
GRCH BOB ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON, Amy Gibbs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB UCD NN AE URO2 SI AHD MC PTE Duet's The Longest Time, Janet Cairns

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Obsidian's No Limits No Rules, Tracey Suver

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOW CH Berlin Vom Kleinstadt, Toney Turner
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH GRCH V.w.e.'s Dare To Beat The Odds, Paula Long, Heather Culbreth

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Female BF Pegoda R's Bluen, Chandly Maynard
GRCH BOB RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM CH Vintage Perfect Pandemonium, Evangeline K Stuck Dvm
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Vintage True North, Evangeline K Stuck Dvm
RCH CH USA UFA Ozblu's North Star, Kimberlie Adams
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH URX2 UCD UROC RGCH Laif Spring Nit Herd SPOT-ON, Evangeline Stuck Dvm, Jenna Dirkschneider

Herding Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) La Catahoula Leopard Dog, RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
2nd) Pembroke Welsh Corgi, RACEA RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
3rd) Australian Shepherd, ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON
4th) German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Bellridge's Whole Lotta Love, Garoleen Wilson, Ernie Schlatter, Carla Naasz Schlatter

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Nevada Larum Suprnaturl Spirit, Kasandra Carpenter
RGRCH RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB GRCH Wadas Ketchum If You Can, Kim Wadas

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
CH BOB GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RCH CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) American Hairless Terrier, CH Bellridge's Whole Lotta Love
2nd) Miniature Schnauzer, GRCH Wadas Ketchum If You Can
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok
4th) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Nevada Larum Suprnaturl Spirit

Companion Dogs

French Bulldog, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOW BOB Goldsierra Xmaspromis@swallowtail, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
Female Puppy BF Alszegi-jarvi Dalma @swallowtail, Alberta Evans-conaway, Randolph Conaway
CH CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams
RCH URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway

Havanese, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) French Bulldog, Goldsierra Xmaspromis@swallowtail
2nd) Havanese, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Standard Poodle, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RBIS Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

View Event >