Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (07/30/2021) / Conformation - Saturday Show 2

July 31, 2021

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CA RACEA GRCH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT, James Peterson
RCH UNJ URO1 RACEA CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
GRCH UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH UJJ CA RACEN UNJ NE URO3 GRCH'PR'Hd's Ramona Mae Razzle Dazzle SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Boxer, 3 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
CH CH Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Kansa's Bedlam In Belgium, Jacqueline C Matson

Great Dane, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Adult Female BF BOB CH Showstopper @bearsnest Chariboo, Patricia Testa

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Brenda Landers
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Doberman Pinscher, CH Kansa's Bedlam In Belgium
3rd) Bullmastiff, Listed Entry
4th) American Bulldog, CA RACEA GRCH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF 'PR'Rockin W's Gr's I'll Fly Away, Whitney Killough, Marissa Turner
CH CCH'PR'Boomers Pistol Pete, Matt Mc Guire
RCH URO1 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller
GRCH BOB NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One, Whitney Killough, Marissa Turner

Dachshund, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Basset Hound, Listed Entry
2nd) Bluetick Coonhound, NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Open Female BF BOB CH URO2 Hh's Atlantis Wildcraft SPOT-ON, Sage Johnson

Silken Windhound, 14 Entries
Judge Jennifer Landers
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female 'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
BHF RBF CH Kristull Q'lover, Francie Stull
CH CH Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
RCH CH Kristulls Icon Of Royal Sooner, Brenda R Young
GRCH BOB EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RGRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RBM Satsuma Kristul I Remember Francie Stull

Whippet, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Silken Windhound, EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Carolina Dog, CH URO2 Hh's Atlantis Wildcraft SPOT-ON

Gun Dogs

Irish Setter, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Jr. Female BF BOB Laveta Farms 3es Whats Your Dream, Brandi Lewis
Adult Female RBF CH 3 E Adventures Scarlett Magnolia, Brandi Lewis
CH CH 3 E Adventures Titusz Reed Von Lo, Brandi Lewis

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Jennifer Landers
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM RBM BOW My Remarkable Rolz Royce, Bobbie Kindig-sumner
Open Male Sunset Tranquility's Nakoa Asher, Tosha Ruttman
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RGRCH RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Irish Setter, Laveta Farms 3es Whats Your Dream
3rd) Wirehaired Point. Griffon, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Jr. Female BFV BF CH'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $, Michelle Short
CH BOB CH'PR'Wiebelhusky's Life Of Rylee, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus
RCH CH'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka, Leslie Milohov

Chow Chow, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Moondancer's Make It Reign, Melanie Regnier
Adult Female RBF Oasis Dancer Of The Blue Mystery, Melanie Regnier, Barbara D Becker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB CH Echoingwind Kodiak Stand By Me, Sandra Hudspeth, Robin Malchow, Charity Reger

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Siberian Husky, CH Echoingwind Kodiak Stand By Me
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Wiebelhusky's Life Of Rylee
3rd) Chow Chow, Moondancer's Make It Reign

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM Listed Entry
Adult Female BF BOW CH Kg's Unto The Hills, Amy Gibbs
GRCH BOB ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON, Amy Gibbs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB UCD NN AE URO2 SI AHD MC PTE Duet's The Longest Time, Janet Cairns

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Obsidian's No Limits No Rules, Tracey Suver

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW CH Berlin Vom Kleinstadt, Toney Turner
Jr. Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH GRCH V.w.e.'s Dare To Beat The Odds, Paula Long, Heather Culbreth

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF Pegoda R's Bluen, Chandly Maynard
GRCH BOB RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM CH Vintage Perfect Pandemonium, Evangeline K Stuck Dvm
Female Puppy RBF Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Vintage True North, Evangeline K Stuck Dvm
RCH CH Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Australian Shepherd, ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON
3rd) La Catahoula Leopard Dog, RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, UCD NN AE URO2 SI AHD MC PTE Duet's The Longest Time

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH'PR'Wilsong Bellridge Hot N Tot, Garoleen Wilson, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Brenda Landers
CH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
RCH URO1 CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
GRCH BOB RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RGRCH UWP GRCH'PR'Nevada Larum Suprnaturl Spirit, Kasandra Carpenter

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB GRCH Wadas Ketchum If You Can, Kim Wadas

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk, Jenifer Robertson, Max Robertson
RCH GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Terrier Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Wilsong Bellridge Hot N Tot
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
3rd) Miniature Schnauzer, GRCH Wadas Ketchum If You Can
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk

Companion Dogs

French Bulldog, 2 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway
RCH CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams

Havanese, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) French Bulldog, URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON
2nd) Havanese, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Silken Windhound, EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RBIS German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen

View Event >