We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (07/30/2021) / Conformation - Saturday Show 1

July 31, 2021

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Lila Fast
CH CA RACEA GRCH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT, James Peterson
RCH UNJ URO1 RACEA CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
GRCH BOB UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH UJJ CA RACEN UNJ NE URO3 GRCH'PR'Hd's Ramona Mae Razzle Dazzle SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Boxer, 2 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Lila Fast
Adult Male BM Ty's Kraven Tipsy, Kristy Glazier
CH BOB CH Kansa's Bedlam In Belgium, Jacqueline C Matson

Great Dane, 2 Entries
Judge Lila Fast
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Pdk's Belle Of The Ball Of Double, V Genile Dennison

Newfoundland, 1 Entry
Judge Lila Fast
Adult Female BF BOB CH Showstopper @bearsnest Chariboo, Patricia Testa

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Lila Fast
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB SGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Olde English Bulldogge, SGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Doberman Pinscher, CH Kansa's Bedlam In Belgium
3rd) American Bulldog, UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
4th) Bullmastiff, Listed Entry

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF 'PR'Rockin W's Gr's I'll Fly Away, Whitney Killough, Marissa Turner
CH CCH'PR'Boomers Pistol Pete, Matt Mc Guire
RCH URO1 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller
GRCH BOB NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One, Whitney Killough, Marissa Turner

Dachshund, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Basset Hound, Listed Entry
2nd) Bluetick Coonhound, NITECH GRCH CGRCH'PR'Rockin W's That Was A Cold One
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 14 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOW CH Legend Kristull Whipped Cream, Angela Crowley
Open Male RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF Empyrean Kristull Token Of Love, Vicki Frey
BHF RBF CH Kristull Q'lover, Francie Stull
CH CH Kristulls Idol Of Royal Sooner, Brenda R Young
RCH CH Kristull Magenta Knight, Francie Stull
GRCH BOB EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RGRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Whippet, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Silken Windhound, EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou
2nd) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

Irish Setter, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Female BF BOB Laveta Farms 3es Whats Your Dream, Brandi Lewis
Adult Female RBF CH 3 E Adventures Scarlett Magnolia, Brandi Lewis
CH CH 3 E Adventures Titusz Reed Von Lo, Brandi Lewis

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Matthew K Proctor
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Adult Female Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM Listed Entry
Open Male Sunset Tranquility's Nakoa Asher, Tosha Ruttman
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW CH URO1 Phantom Queen Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart
CH Listed Entry
GRCH BOB RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH GRCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RBM Ambitionsrhi Archilles Ammo Jennifer Benning

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Irish Setter, Laveta Farms 3es Whats Your Dream
3rd) Standard Poodle M/C, RACEN EGCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
4th) Wirehaired Point. Griffon, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB CH'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka, Leslie Milohov
STANDARD
Jr. Female BFV RBF CH'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $, Michelle Short
CH CH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper
RCH CH'PR'Wiebelhusky's Life Of Rylee, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus

Chow Chow, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF BOB Moondancer's Make It Reign, Melanie Regnier
Adult Female RBF Oasis Dancer Of The Blue Mystery, Melanie Regnier, Barbara D Becker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB CH Echoingwind Kodiak Stand By Me, Sandra Hudspeth, Robin Malchow, Charity Reger

Northern Breed Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Siberian Husky, CH Echoingwind Kodiak Stand By Me
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka
3rd) Chow Chow, Moondancer's Make It Reign

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHM BM Listed Entry
Adult Female BF BOW CH Kg's Unto The Hills, Amy Gibbs
GRCH BOB ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON, Amy Gibbs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB UCD NN AE URO2 SI AHD MC PTE Duet's The Longest Time, Janet Cairns

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB CH Obsidian's No Limits No Rules, Tracey Suver

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male BM BOW CH Berlin Vom Kleinstadt, Toney Turner
Jr. Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH GRCH V.w.e.'s Dare To Beat The Odds, Paula Long, Heather Culbreth

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Female BF Pegoda R's Bluen, Chandly Maynard
GRCH BOB RACEA RGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

Pembroke Welsh Corgi, 10 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM CH Vintage Perfect Pandemonium, Evangeline K Stuck Dvm
Female Puppy RBF Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
RCH GRCH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams
GRCH URX2 UCD UROC RGCH Laif Spring Nit Herd SPOT-ON, Evangeline Stuck Dvm, Jenna Dirkschneider
RGRCH RACEA RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Herding Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Belgian Shepherd Dog, UCD NN AE URO2 SI AHD MC PTE Duet's The Longest Time
2nd) German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon
3rd) Australian Shepherd, ROM SGCH Kg's Refuge and Strength SPOT-ON
4th) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Bellridge's Whole Lotta Love, Garoleen Wilson, Ernie Schlatter, Carla Naasz Schlatter

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Lila Fast
CH URO1 CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
RCH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
GRCH BOB RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RGRCH UWP GRCH'PR'Nevada Larum Suprnaturl Spirit, Kasandra Carpenter

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Lila Fast
CH BOB GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RCH CH'PR'Tmt's Watch Us Work It Of Shk, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Hairless Terrier, CH Bellridge's Whole Lotta Love
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEA CA UWP GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok

Companion Dogs

French Bulldog, 2 Entries
Judge Lila Fast
CH BOB URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway
RCH CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams

Havanese, 2 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOB Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) French Bulldog, URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON
2nd) Havanese, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Silken Windhound, GRCH BOB EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RBIS Standard Poodle, Listed Entry

View Event >