▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Michigan Toy Fox Terrier Association / Conformation Saturday Show 1

August 27, 2016

Location: Whitmore Lake, Michigan

GUARDIAN DOGS
CANE CORSO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 5 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM CH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
Female Puppy Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
Jr. Female BF BOW CH Winmar's Rush N River V Arete, Vicki Hitzfield, Lisa Burroff
GRCH BOB GRCH Bel-mar's Wanted, Marcy Nichols
RBF CH Bruda Party On Anji Angela Leonard
GIANT SCHNAUZER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Kenro's Time You Hear Me Roar, Rita Yost
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Wildhaven's Eyes Of The Night, Trisha Higgerson
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Doberman Pinscher, GRCH Bel-mar's Wanted
2nd) Giant Schnauzer, CH Kenro's Time You Hear Me Roar
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Rottweiler, CH Wildhaven's Eyes Of The Night

SCENTHOUNDS
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB GRCH Burdachs Sharp Dressed Man Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
RCH CH Burdachs Heart's On Fire Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
GRCH GRCH Burdachsindyniteryder@kalaya Ml, Tammy Rose, Ehrling Rose
TREEING WALKER COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM 'PR'Bear Claw's Cc Blitz, Lynn Buzzell, Wyatt Connelly
Female Puppy BF BOW BOB CCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy, Gary Lee Bert, Amanda Bert
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Dachshund, GRCH Burdachs Sharp Dressed Man Ml
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon
PHARAOH HOUND, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Farao Anubis I'm All Ears, Laura Hughes-williams Or Kendra Williams
WHIPPET, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Starline&wyndham Hard Not To Like, Kelly M Hart
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Basenji, UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger
2nd) Whippet, CH Starline&wyndham Hard Not To Like
3rd) Pharaoh Hound, Listed Entry

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Adult Female BF BOB CH Hidalgo's Nina Ricci At Da Grazia, Denise Hanna-nosko
ENGLISH COCKER SPANIEL
JUDGE Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB CH Tarmigan's Compass Point, Gail L Bloomer
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB CH Nelsons High Cals Duke Of Earl, Kim Nelson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Int. Female BF BOB Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
GRCH GRCH Windmere's Play It Again, Jennifer Boucher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry
IRISH RED & WHITE SETTER, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
GRCH BOB GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman
IRISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Adult Female BF BOB Kellyglen's I'm All In, Linda O'dell
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB CH Walker Tucker Texas Ranger, Melissa Anne Walker
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
STANDARD POODLE M/C, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT, Karen Gordon
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Irish Setter, Kellyglen's I'm All In
2nd) Bracco Italiano, CH Hidalgo's Nina Ricci At Da Grazia
3rd) Golden Retriever, Laws Leather & Lace
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT

NORTHERN BREEDS
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Cassandra's Heidi, Cassandra Britt
SAMOYED, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RCH CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
GRCH GRCH Snowbaer's Oro Blanco Candela, Jeffrey R Liddicoat Or Margarita P Liddicoat
SIBERIAN HUSKY, 5 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM Taja's 1.21 Gigawatts, Melissa Arab
Female Puppy BF BOW Glenn's Lady Gabriella, Margie Glenn
CH BOB CH Sally Touch Of Gray, Mary Jane Haan
RCH CH Ferguson's Lady In Gray Lace, Kelsey Ferguson
GRCH GRCH Lexi's Magical Prancing Luka, Cathy Gray Or Sanford Gray
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Heavens Blue Taja Siwash Legen, Melissa A Arab
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Siberian Husky, CH Sally Touch Of Gray
2nd) Samoyed, GRCH Oro Blanco Reina Del Universo
3rd) German Spitz, CH Cassandra's Heidi

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 6 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF Samilyns Admissible Evidence, Tracy Thielman, Michelle L Radloff
CH CH Samilyn's Closing Argument, Kelly C Murphy-smith
RCH URO2 CH Samilyns Duplicitous, Michelle Radloff, Lindsey Lund, Courtney Lund
GRCH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BELGIAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
LAEKENOIS
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOW CH CA Quartz V Moned, Barbara Arney
Int. Female BFV BF Domburg Give Me Some Sugar, Cynthia M Fellows, Nikki Swap
CH GRCH NBOB Domburg Moves Like Jagger, Cindy Fellows, Nikki Swap, Linda Collins
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Domburg Don't Cha Wish, Nikki Swap
BERGER PICARD, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB CH Beauvol's Salted Caramel, Lisa Naert, N J Royer
BOUVIER DES FLANDRES, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Int. Female BF BOB Cam's Princess Maxime, Mary Melissa Williams, Kris Williams
CZECHOSLOVAKIAN VLCAK, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Female Puppy BF Arimminum Aglaya Of True Heart, Corina Castillo
CH BOB CH Buddha Z Postupickeho Podlesi, Terri Lynn Wemigwans
DUTCH SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB Chercar's Larue Du Dragon Noir, Carole Field
GERMAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT, Jena Machala
PULI, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB Moonshadow Mind Games, Stacy Gail Czekaj
RBM Szentmihalyi-szabo Miksa Gail Schroth, Larry Schroth Sr
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Male BM CH Lil Blessing Celestial Sodapop, Jane Mc Manus, Linda S Chilson, Donald E Chilson
Int. Male RBM Lil Blessings Steel'n My Heart, Catherine Fry, Stuart Fry, Linda Chilson, Donald E Chilson
CH CH Lil Blessings Eagles Shadow, Linda Chilson Or Donald E Chilson
RCH CH Jonmar Agape's Vision Of Grace, Patricia Gustafson
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore
WHITE SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB Listed Entry
RCH CH Worrywort Pass It Along, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Puli, Moonshadow Mind Games
2nd) Berger Picard, CH Beauvol's Salted Caramel
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
4th) Belgian Shepherd Dog, GRCH Domburg Don't Cha Wish

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF CH'PR'True Heart's She's A Gem, Corina Castillo
CH BOB Listed Entry
GRCH UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
RBF Listed Entry
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Haznow Knickers At Sharbo, Sharon Gilb
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Jack Russell Terrier, CH Haznow Knickers At Sharbo
2nd) American Pit Bull Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB True Heart's Small Block Chevy, Corina Castillo
BOSTON TERRIER, 3 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW BOB CH Jingle's Let It Snow, Jill M Moore, Kathryn T Graves, Glenn Moore
Female Puppy BF CH Katbird's Stirrin' The Pot, Jill M Moore, Kathryn T Graves, Glenn Moore
RBF Veritas's Hey Look Me Over Jill Moore, Ann Timmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
CHIHUAHUA
JUDGE Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
CHINESE CRESTED
JUDGE Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RBM Bella Coeur's Bon Temps Rouler Lori Fahndrich
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB CH Nautica Anjis St Marcella At Boka, Kathy Schwartzenberger, Angela Leonard
PUG, 3 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
CH BOB CH Exquisite Princess Nikki Wang, Anton Tomasin, Jessica Diperna
GRCH GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Pug, CH Exquisite Princess Nikki Wang
2nd) Boston Terrier, CH Jingle's Let It Snow
3rd) Italian Greyhound, CH Nautica Anjis St Marcella At Boka
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIMBS Basenji, UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon
RBIMBS Doberman Pinscher, GRCH Bel-mar's Wanted, Marcy Nichols