We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (08/06/2021) / Conformation - Friday Show 2

August 6, 2021

Location: Longview, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Laura Patton
Male Puppy BM Blackwell's The Ranch, Amy Blackwell
BHF BF BOW BOB CH Blackwell's Rox, Amy Blackwell

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Laura Patton
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry
BHF Listed Entry

Great Dane, 3 Entries
Judge Laura Patton
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Blue Envy's Remington Steele, Kristie Bertram
GRCH BOB EGCH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram

Rottweiler, 1 Entry
Judge Laura Patton
BHF BF BOB CH Dea Vom Corvinus Haus, Kolene Kasey Corning

South African Boerboel, 2 Entries
Judge Laura Patton
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Brickyard Defar Rombauer, Rosalyn Rombauer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Laura Patton
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Great Dane, EGCH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd
3rd) Rottweiler, CH Dea Vom Corvinus Haus
4th) South African Boerboel, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB RACEN CCH Windbourne Jump Right In, Paige Olsen

Beagle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB PTS Starbuck Boldly Go Fourth, Rebecca Dodson

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Beagle, PTS Starbuck Boldly Go Fourth
2nd) Redbone Coonhound, Listed Entry
3rd) American B & T Coonhound, RACEN CCH Windbourne Jump Right In

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB CH Kel Simoon Shani N'sambala, Kayley Paylor

Borzoi, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB Listed Entry

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB PN CH Malachite's Secret Weapon SPOT-ON, Lynna Campbell

Silken Windhound, 16 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW 'PR'Amethyst Chili Bean @ Wildrose, Tammy Mills
Female Puppy RBF 'PR'Allagante Mazie Malay, Jeanie Maresh
Jr. Female 'PR'Allagante Amoreena, Jeanie Maresh
Open Female BF 'PR'Allagante Beyond Compare, Karen Sanders
Adult Female BF 'PR'Allagante Wildrose Boocay, Tammy Mills
BHF 'PR'Amethyst Four Leaf Clover SPOT-ON, Hillary Tregillus
CH BOB CH'PR'Allagante Greased Lightning, Karen Sanders or Paul Sanders
RCH CH'PR'Wildrose Allagante True Love, Tammy Mills

Whippet, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Female BF Careme Monsoon Season At Bartin's, Erin Tinsley

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Whippet, Invalid Entry
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Ibizan Hound, PN CH Malachite's Secret Weapon SPOT-ON
4th) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Greased Lightning

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH URO3 UCDX Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash, Shireen Stout, Katie Effert

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB UWP CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM BOW BOB CH Sunset Hhf Walk Across The Sky, Cynthia Leung
Adult Male RBM UWP Calling All Survivors, K Morgan Sigler
Jr. Female BF RACEN CH Srg's A Survivors Promise SPOT-ON, Kristina Sigler
CH CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine SPOT-ON, Kerry Miller

Irish Setter, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Flipadan M&m's Candy, Angela Burns
RGRCH VPA AP URO1 UWPCH EGCH Flipadan John's Loyal Companion, Angela Burns

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
CH BOB URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON, Kristen Reiter
GRCH AP VPN CA RATN RACES UWP URO3 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON, Kristen Reiter

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Open Male BM BOB Hawks Nest The Party Finds You, Bella Goodell, Carolyn Kurth, Rochelle Kurth

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH D'agua Superbird 426 Hemi, Tamara L Rook

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Sandra Shaw
Open Female BF Snowy Mts Diamond In The Rough, Amy Coble
CH RACEN CH Antigua Xscape To Mount Zion, Camille Torkornoo
RCH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough
GRCH BOB RACEN GRCH Reflexxions Lets Be Frank SPOT-ON, Karen Anderson

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Sandra Shaw
Male Puppy BM So Fetchs Fatal Attraction, Amy Coble
CH BOB PN GRCH Kvali's Spanish Buck SPOT, Danielle Qualheim
RCH RACEN CH Gineve's Symplee That's My Spot, Virginia Connelly
GRCH BA RACEN ROM EGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens

Gun Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) English Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, PN GRCH Kvali's Spanish Buck SPOT
3rd) Golden Retriever, CH Sunset Hhf Walk Across The Sky
4th) Standard Poodle, RACEN GRCH Reflexxions Lets Be Frank SPOT-ON

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Laura Patton
Open Male BM BOB CH Sovereign's It's Only Rock'n Roll, Christine Garnier, Mario Garnier

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Laura Patton
CH URO1 USA UFA RACEN NC CH'PR'Dekk's Grl W/Kaleidoscope Eyes SPOT, Ingrid Knorr, Garet Handy
GRCH BOB IA NN USA UFA NHD RACEA URO1 AI SC RATN GR'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Ingrid Knorr, Garet Handy
RGRCH IA UAGI EGCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle

American Eskimo, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB CH'PR'Valhalla Ws Wakashanwnds Pr Kenji, Nancy Fransen, Bruce Fransen

Hokkaido, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB RACEN CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Kai, 1 Entry
Judge Laura Patton
BHM BM BOB Hayaikaze's No.1 Hero Bakusatsuou, Tain Rose

Keeshond, 2 Entries
Judge Laura Patton
Adult Male BM CH Cardamon Element Of Me, Nikki Littleton
BHF BF BOW BOB CH Koala Ts California Dreamin, Nikki Littleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Laura Patton
1st) Akita, CH Sovereign's It's Only Rock'n Roll
2nd) Hokkaido, RACEN CH Kinryuu Howasou
3rd) Keeshond, CH Koala Ts California Dreamin
4th) American Eskimo, CH'PR'Valhalla Ws Wakashanwnds Pr Kenji

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB URO2 UWP CH Dingos Red Dust Devil, Harriet Deary

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Open Female BF Allstar Sundew Once Upon Jadis, Elizabeth Bernstein
CH BOB RACEN UWP CH Lookouttrail Dark Holocron, Sarah Scott

Beauceron, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB UWP CH Svajone's Pick Your Poison, Alissa Felix, Kayla Phillips, Josiah Felix

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Verseau's Sirius Black V.eh, Penny King, Ramona Kraft
RCH UWPV VPN AP RACEA UWPCH CH Mds/Pk's Lucifer The Dark Lord SPOT-ON, Christopher Herman

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH RACEA GRCH Leo Of Crooked Creek SPOT, Melissa Berg

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB RACEN CH Dawson Hollow's Titus, Michelle Ammenwerth, Richard Bankhead

White Shepherd, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Female BF Worrywort Double Dog Dare You, Linda Lipford, Dayna Grever
CH BOB CH Worrywort You Are Great, Linda Lipford, Dayna Grever

Herding Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Verseau's Sirius Black V.eh
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, RACEN CH Dawson Hollow's Titus
4th) Australian Cattle Dog, URO2 UWP CH Dingos Red Dust Devil

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB RACEN RATO VPE AP9 USA UFA CAS UWPS UEWPCH Wmk's Little Oak Kodyak@vntg SPOT-, Valerie Ann Piltz, June E Pasko
RGRCH RACEA UWPS AP5 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 20 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy RBM 'PR'Bartin's They Call Us Lucky, Erin Tinsley
BHM BM BOW CH'PR'Lelands Smokin Gun Ma Deuce, Jessica Lewno, Jesse Douglas
Female Puppy RBF 'PR'Bartins I Think Therefore I Am, Erin Tinsley
Jr. Female BF CH UWP'PR'Bartins Every Sort Of Mischief, Erin Tinsley
CH CH'PR'Ivieleags Tombstone, Alicia Ivie, Hollie Ivie
RCH UWP CH Bluprints In Queso Quarantine SPOT, Mercedes Moore, Dawn Spivey
GRCH BOB RACEN UWPS AP4 VPE UGWPCH EGCH Country Star's Sunshine & Whiskey, Angela Bruner
RGRCH AP VPA UNJ UWPCH EGCH'PR'Bartin's Head Of Fashion, Erin Tinsley

Border Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Pinscher, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB RACEN UWP GRCH Diamond Bay Wild Wild West, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie Vihlen Schluter
RCH BA UWPO AP4 VPA USA UFR UWPCHX CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter

Manchester Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
TOY
Open Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Baysides Christmas Gift, Jerri Gillean

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Oakleaf/Jma Matthew's Pike, Perry Parks

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
STANDARD
Male Puppy BMV BM CH'PR'Turn K2 Diamond In The Ruff Timi, Susan D Turner, Susan Mulligan
Jr. Male RBMV RBM CH'PR'Turn Cosmic Hero, Laura Crandall, Susan R Mulligan
Adult Male Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
RBFV Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH'PR'K2's Skcj 1 More Round Of Turn, Susan D Turner, Tracey A Kallas
RCH RACEN BA URO1 CH'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
RBF Listed Entry

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Nolley's Kamille Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH GRCH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
GRCH GRCH Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Open Female BF BOB CH Mazeppa Hartwood, Michele Luther, Delphine Montigny

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'K2's Skcj 1 More Round Of Turn
2nd) German Pinscher, RACEN UWP GRCH Diamond Bay Wild Wild West
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Mazeppa Hartwood
4th) Scottish Terrier, CH Nolley's Kamille Reed Of Kelso

Companion Dogs

American Bully, 19 Entries
Judge Karen Hynek
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW RACEN CH Opilio Peerless One, Ashley Marthaller, Charles Cromer
Adult Male RBM Sbk's First Son, Coriann Ulrich
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female Ftogb Mzconduct, Mitzy Crissler, Berry Clements
BHF Ibks We Gotta Prankster, Mary Edwards
CH CH Vcb Ftogb Lil Ninja, Barry Clements, Mitzy Crissler
RCH CH Ibk's 21 Savage, Somer Snow
GRCH BOB RACEN EGCH Ftogb Rock Hard Wood, Barry Clements, Mitzy Crissler
RGRCH RACEN GRCH Sonic Boom Sweet Cheeks Of Bpb, Tiffany Clevenger
RBF Vcb Justa Cheeky Girl Of Bf Larry D Jones

Bolognese, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Elfin's Eleonora, Ikuko Hisaka

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Male BM BOB CH Blossom & Beaus Mighty Oliver, Jennifer Guynup, Spencer Guynup

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Jr. Male BM BOB Taurunum Angel's Plenty Of Pizazz, Laura Wolfe

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Karen Hynek
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Ohso Dancing In The Dark, Barbara A Larsen, Angela Bruner
CH BOB CH Impressive 1000 Waves By Jove, Mary Edwards

French Bulldog, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Female BF BOB CH Blackwell's Josie, Amy Blackwell
Open Female RBF Melli Des Shakira, Amy Blackwell

Papillon, 3 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Male BM BOW BOB CH Silhouette Knight Of The Dragons, Heather Reeves
Jr. Female BF Silhouette Storm Siren, Heather Reeves
RBF URO1 Silhouette Queen Of Dragons Heather Reeves

Pekingese, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Female BF BOB CH Tres Beau Lexus, Lynda Knowles

Pomeranian, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB URO1 RACEN CH Prescott's I'm A Lil Rascal, Brenda O'sullivan

Companion Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Pomeranian, URO1 RACEN CH Prescott's I'm A Lil Rascal
2nd) American Bully, RACEN EGCH Ftogb Rock Hard Wood
3rd) Bolognese, CH Elfin's Eleonora
4th) Papillon, CH Silhouette Knight Of The Dragons

BIS Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'K2's Skcj 1 More Round Of Turn, Susan D Turner, Tracey A Kallas
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Verseau's Sirius Black V.eh, Penny King, Ramona Kraft

View Event >