We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (08/06/2021) / Conformation - Friday Show 1

August 6, 2021

Location: Longview, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Blackwell's The Ranch, Amy Blackwell

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
BHM BM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Great Dane, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH CH Blue Envy's Remington Steele, Kristie Bertram
GRCH EGCH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram

Rottweiler, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
BHF BF BOB CH Dea Vom Corvinus Haus, Kolene Kasey Corning

South African Boerboel, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOB Brickyard Defar Rombauer, Rosalyn Rombauer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, CH Dea Vom Corvinus Haus
3rd) South African Boerboel, Brickyard Defar Rombauer
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Adult Female BF BOB RACEN CCH Windbourne Jump Right In, Paige Olsen

Beagle, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Male BM BOB PTS Starbuck Boldly Go Fourth, Rebecca Dodson

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Redbone Coonhound, Listed Entry
2nd) Beagle, PTS Starbuck Boldly Go Fourth
3rd) American B & T Coonhound, RACEN CCH Windbourne Jump Right In

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Female BF BOB CH Ahimana Amalu SPOT, Kayley Paylor

Borzoi, 1 Entry
Judge Karen Hynek
BHF BF BOB Listed Entry

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB PN CH Malachite's Secret Weapon SPOT-ON, Lynna Campbell

Silken Windhound, 15 Entries
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM 'PR'Amethyst Chili Bean @ Wildrose, Tammy Mills
Female Puppy BF 'PR'Starfyre Mystique, Karen Sanders, Paul Sanders
Jr. Female 'PR'Allagante Amoreena, Jeanie Maresh
Open Female 'PR'Allagante Beyond Compare, Karen Sanders
Adult Female RBF 'PR'Allagante Sundance Sausalito, Karen Sanders, Lori Idsinger
BHF 'PR'Amethyst Four Leaf Clover SPOT-ON, Hillary Tregillus
CH BOB CH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON, Bella Goodell
RCH CH'PR'Wildrose Allagante True Love, Tammy Mills
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Allagante Greased Lightning, Karen Sanders or Paul Sanders

Whippet, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Female BF BOW BOB Careme Monsoon Season At Bartin's, Erin Tinsley

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Silken Windhound, CH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Azawakh, CH Ahimana Amalu SPOT
4th) Whippet, Careme Monsoon Season At Bartin's

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH URO3 UCDX Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash, Shireen Stout, Katie Effert

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB UWP CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW CH Sunset Hhf Walk Across The Sky, Cynthia Leung
Adult Male RBM UWP Calling All Survivors, K Morgan Sigler
Jr. Female BF RACEN CH Srg's A Survivors Promise SPOT-ON, Kristina Sigler
CH BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine SPOT-ON, Kerry Miller

Irish Setter, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Flipadan M&m's Candy, Angela Burns
RGRCH VPA AP URO1 UWPCH EGCH Flipadan John's Loyal Companion, Angela Burns

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON, Kristen Reiter
GRCH AP VPN CA RATN RACES UWP URO3 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON, Kristen Reiter

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Open Male BM BOB Hawks Nest The Party Finds You, Bella Goodell, Carolyn Kurth, Rochelle Kurth

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
BHF BF Listed Entry
CH BOB AP VPN UWPCH CH D'agua Full Moon, Tamara L Rook

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Open Female BF Snowy Mts Diamond In The Rough, Amy Coble
CH RACEN CH Antigua Xscape To Mount Zion, Camille Torkornoo
RCH CH Sirius Alpha Canis Majoris SPOT-ON, Jazmyne Schmidt
GRCH BOB RACEN GRCH Reflexxions Lets Be Frank SPOT-ON, Karen Anderson

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM So Fetchs Fatal Attraction, Amy Coble
CH PN GRCH Kvali's Spanish Buck SPOT, Danielle Qualheim
RCH RACEN CH Gineve's Symplee That's My Spot, Virginia Connelly
GRCH BOB BA RACEN ROM EGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens
RGRCH RACEN URO1 GRCH Better Than Mistletoe, Kacy Hottell

Gun Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Standard Poodle M/C, BA RACEN ROM EGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON
2nd) Labrador Retriever, URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON
3rd) Portuguese Water Dog, AP VPN UWPCH CH D'agua Full Moon
4th) English Springer Spaniel, CH URO3 UCDX Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB CH Sovereign's It's Only Rock'n Roll, Christine Garnier, Mario Garnier

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH URO1 USA UFA RACEN NC CH'PR'Dekk's Grl W/Kaleidoscope Eyes SPOT, Ingrid Knorr, Garet Handy
GRCH BOB IA UAGI EGCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle
RGRCH IA NN USA UFA NHD RACEA URO1 AI SC RATN GR'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Ingrid Knorr, Garet Handy

American Eskimo, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH'PR'Valhalla Ws Wakashanwnds Pr Kenji, Nancy Fransen, Bruce Fransen

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON, Jennifer Merrill

Hokkaido, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB RACEN CH Hokuryuu Go Kaijusou SPOT, Jeannie Tran
RCH RACEN CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

KAI Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Yamabushi No Octave Melody SPOT-ON, Tain Rose

Keeshond, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW BOB CH Cardamon Element Of Me, Nikki Littleton
BHF BF CH Koala Ts California Dreamin, Nikki Littleton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Koala T's Defiant Diva SPOT-ON, Nikki Littleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Akita, CH Sovereign's It's Only Rock'n Roll
2nd) Chinese Shar-Pei, CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON
3rd) American Eskimo, CH'PR'Valhalla Ws Wakashanwnds Pr Kenji
4th) Hokkaido, RACEN CH Hokuryuu Go Kaijusou SPOT

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB URO2 UWP CH Dingos Red Dust Devil, Harriet Deary

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Laura Patton
Open Male BM BOW BOB URO1 CH Ponderosa Our Day Will Come, Jennifer Guynup
Open Female BF Allstar Sundew Once Upon Jadis, Elizabeth Bernstein
CH RACEN UWP CH Lookouttrail Dark Holocron, Sarah Scott

Beauceron, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB UWP CH Svajone's Pick Your Poison, Alissa Felix, Kayla Phillips, Josiah Felix

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Laura Patton
CH BOB CH Verseau's Sirius Black V.eh, Penny King, Ramona Kraft
RCH UWPV VPN AP RACEA UWPCH CH Mds/Pk's Lucifer The Dark Lord SPOT-ON, Christopher Herman

Collie, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB IA CH Swan's Tour Jete' En Pointe, Sally M Wells

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Laura Patton
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH RACEA GRCH Leo Of Crooked Creek SPOT, Melissa Berg

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB RACEN CH Dawson Hollow's Titus, Michelle Ammenwerth, Richard Bankhead

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB RACEN CH Srss Last Shot Of Tequila SPOT-ON, Kristina Sigler

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB CH Guardian Angel At The Gate, Linda Mcmullen

White Shepherd, 2 Entries
Judge Laura Patton
Adult Female BF Worrywort Double Dog Dare You, Linda Lipford, Dayna Grever
CH BOB CH Worrywort You Are Great, Linda Lipford, Dayna Grever

Herding Dog Group Winners
Judge: Laura Patton
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Verseau's Sirius Black V.eh
2nd) Australian Shepherd, URO1 CH Ponderosa Our Day Will Come
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Australian Cattle Dog, URO2 UWP CH Dingos Red Dust Devil

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
GRCH BOB RACEN RATO VPE AP9 USA UFA CAS UWPS UEWPCH Wmk's Little Oak Kodyak@vntg SPOT-, Valerie Ann Piltz, June E Pasko
RGRCH RACEA UWPS AP5 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 20 Entries
Judge Sandra Shaw
Male Puppy RBM 'PR'Bartin's They Call Us Lucky, Erin Tinsley
BHM BM BOW BOB CH'PR'Lelands Smokin Gun Ma Deuce, Jessica Lewno, Jesse Douglas
Female Puppy RBF 'PR'Bartins I Think Therefore I Am, Erin Tinsley
Jr. Female BF CH UWP'PR'Bartins Every Sort Of Mischief, Erin Tinsley
CH CH'PR'Leland's Bad Medicine, Brooke Leland
RCH CH'PR'Ivieleags Miss Bee Havin, Alicia Ivie, Donna Michael
GRCH AP VPA UNJ UWPCH EGCH'PR'Bartin's Head Of Fashion, Erin Tinsley
RGRCH GRCH'PR'Ivieleags How The West Was Won, Alicia Ivie

Border Terrier, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Pinscher, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
CH BOB RACEN UWP GRCH Diamond Bay Wild Wild West, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie Vihlen Schluter
RCH BA UWPO AP4 VPA USA UFR UWPCHX CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter

Manchester Terrier, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB CH Baysides Christmas Gift, Jerri Gillean

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Male Puppy BM BOB Oakleaf/Jma Matthew's Pike, Perry Parks

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Sandra Shaw
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Turn K2 Diamond In The Ruff Timi, Susan D Turner, Susan Mulligan
Jr. Male CH'PR'Turn Cosmic Hero, Laura Crandall, Susan R Mulligan
Adult Male RBMV RBM Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
RBFV Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH'PR'K2's Skcj 1 More Round Of Turn, Susan D Turner, Tracey A Kallas
RCH RACEN BA URO1 CH'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
RBF Listed Entry

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
CH BOB CH Nolley's Kamille Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH GRCH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
GRCH GRCH Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Open Female BF BOB CH Mazeppa Hartwood, Michele Luther, Delphine Montigny

Terrier Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) German Pinscher, RACEN UWP GRCH Diamond Bay Wild Wild West
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Lelands Smokin Gun Ma Deuce
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Mazeppa Hartwood
4th) Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'K2's Skcj 1 More Round Of Turn

Companion Dogs

American Bully, 19 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Vcb Count Rollo Of Brazenfaith, Janet Bentley-jones, Larry Jones
Adult Male Sbk's First Son, Coriann Ulrich
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Ftogb Mzconduct, Mitzy Crissler, Berry Clements
BHF Ftogb Cherry Bomb, Mitzy Crissler, Berry Clements
CH CH Vcb Ftogb Lil Ninja, Barry Clements, Mitzy Crissler
RCH CH Vcb Justa Little Cheeky Ftogb, Lisa Nice, Barry Clements
GRCH RACEN EGCH Ftogb Rock Hard Wood, Barry Clements, Mitzy Crissler
RGRCH RACEN GRCH Sonic Boom Sweet Cheeks Of Bpb, Tiffany Clevenger

Bolognese, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Elfin's Eleonora, Ikuko Hisaka

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB CH Blossom & Beaus Mighty Oliver, Jennifer Guynup, Spencer Guynup

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Taurunum Angel's Plenty Of Pizazz, Laura Wolfe

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Impressive 1000 Waves By Jove, Mary Edwards

French Bulldog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB CH Blackwell's Josie, Amy Blackwell
Open Female RBF Krutaya Staya Frangipany, Amy Blackwell

Papillon, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW BOB CH Silhouette Knight Of The Dragons, Heather Reeves
Jr. Female BF RBF Silhouette Storm Siren, Heather Reeves

Pekingese, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB CH Tres Beau Lexus, Lynda Knowles

Pomeranian, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB URO1 RACEN CH Prescott's I'm A Lil Rascal, Brenda O'sullivan

SCHIPPERKE Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: URO1 ALGRCH UACHX Olympic Crest Ain't Misbehavin, Kathy C Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) American Bully, Ftogb Mzconduct
2nd) Boston Terrier, CH Blossom & Beaus Mighty Oliver
3rd) Pekingese, CH Tres Beau Lexus
4th) Pomeranian, URO1 RACEN CH Prescott's I'm A Lil Rascal

BIS American Bully, Ftogb Mzconduct, Mitzy Crissler, Berry Clements
RBIS German Pinscher, RACEN UWP GRCH Diamond Bay Wild Wild West, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie Vihlen Schluter

View Event >