▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/18/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

February 19, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Ann Hearn
Int. Male BM BOW BOB URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brodix, Tina Frey
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CA CH El Mesquital Nemesis, Ronald Ackerman
RCH CA CH El Mesquital Junior De Vulcan, Ronald K Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning
RCH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Cane Corso Italiano, URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brodix
3rd) Boxer, Don't Wake The Dragon Von Haus

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge J.d. Mcnutt
CH BOB Listed Entry

Plott Hound, 1 Entry
Judge J.d. Mcnutt
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett

Scenthound Group Winners
Judge: J.d. Mcnutt
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Ibizan Hound, 3 Entries
Judge Ann Hearn
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Male Puppy BM BOB CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Ibizan Hound, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge J.d. Mcnutt
CH CH Braerwood Duchess Of York, Rebecca Mc Casland
GRCH BOB UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway

Standard Poodle, 4 Entries
Judge J.d. Mcnutt
Jr. Male BM CH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban
Jr. Female RBF CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
Int. Female BF BOW BOB CH Patriot's American Story, Jean Urban

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge J.d. Mcnutt
Male Puppy BM BOW BOB Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: J.d. Mcnutt
1st) German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor
2nd) Standard Poodle, CH Patriot's American Story
3rd) Standard Poodle M/C, Brienwoods Argento Bacardi Z Rose

Herding Dogs

Australian Cattle Dog
Judge Ann Hearn
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UJJ CA UAGI UCD URO3 CH Cheyenne's Stormin The West, Debbie S Holmes

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Ann Hearn
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW Poise Shiver Me Timbers, Angie Claussen, Mandy Rose
BHF BF CH Poise Don't Let The Fire Die, Kim Eden, Angie Claussen, Mandy Rose
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Ann Hearn
MALINOIS
Jr. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
Adult Male BMV BM URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Female Puppy BFV BF BOW Stonefox Criminal Investigator, Karen A Shivers
Adult Female RBFV RBF URX2 UROC Stonefox Saving Grace SPOT-ON, Karen A Shivers
CH BOB UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Ann Hearn
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Anzel Vom Arrowtipps, Sunshine Gipson

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Ann Hearn
CH BOB USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Int. Male BM BOB Allusion Timeless Image, Janet Irby
CH CH Allusion Tartan Hidden Virtue, Janet L Irby

Herding Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Belgian Shepherd Dog, UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON
2nd) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie
3rd) Shetland Sheepdog, Allusion Timeless Image
4th) Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire

Terriers

Rat Terrier, 5 Entries
Judge J.d. Mcnutt
CH BOB CH'PR'3bfburway The Leading Man, Barbara J Trammell
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge J.d. Mcnutt
Jr. Male BM BOW BOB CH Cress' Copper Top Of Ahk, Deborah Botruff
BHM RBM Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
Female Puppy RBF Aspen's Chantilly Lace, Deborah Botruff
BHF BF CH'PR'Triple C's Kickin Up A Storm, Cheryl Wimberly
CH CH'PR'Aspen's Good Vibrations, Deborah Botruff
RCH CH Triple C Red Neck Woman Of Ahk, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: J.d. Mcnutt
1st) Rat Terrier, CH'PR'3bfburway The Leading Man
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Cress' Copper Top Of Ahk

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge J.d. Mcnutt
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOB CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey
CH UNJ CH FS Bpb/Hhk Public Enemy Number 1, Tiffany Clevenger
RCH CH UJJ Bpb Hhk Rizzo, Jonathon A Foster
GRCH UWP CA GRCH FS Bully Genetics Gbar Loveless, Tara Massey

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge J.d. Mcnutt
Int. Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge J.d. Mcnutt
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Schipperke, 4 Entries
Judge J.d. Mcnutt
CH GRCH Mnm's Don't Tread On Me SPOT, Nancy Anderson, June A Moore
RCH AHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH BOB URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON, Nancy K Anderson

Yorkshire Terrier, 3 Entries
Judge J.d. Mcnutt
Jr. Male BM BOB CH Hylan Acres Echoes Of Love, Janice Williams, Anne Wylie, Mary Keeling
BHM RBM Jadestone Dealer Of Hearts, Janice Williams, Fed Williams

Companion Dog Group Winners
Judge: J.d. Mcnutt
1st) American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit
2nd) Schipperke, URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON
3rd) Brussels Griffon, Listed Entry
4th) Havanese, Runamok's Swashbuckling Pirate

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
Belgian Shepherd Dog, URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Cane Corso Italiano, URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brod, Tina Frey
Cane Corso Italiano, Listed Entry
Doberman Pinscher, URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning

BIS Belgian Shepherd Dog, UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RBIS American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey

View Event >