▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/18/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

February 18, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Linda L Reece
Int. Male BM BOW URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brodix, Tina Frey
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CA CH El Mesquital Junior De Vulcan, Ronald K Ackerman
RCH CA CH El Mesquital Nemesis, Ronald Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Linda L Reece
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning
RCH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
GRCH GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Boxer, Don't Wake The Dragon Von Haus

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB Listed Entry

Plott Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Ibizan Hound, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM BOB CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer
3rd) Ibizan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Braerwood Duchess Of York, Rebecca Mc Casland
GRCH GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM CH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban
Jr. Female BF BOW BOB CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
Int. Female RBF CH Patriot's American Story, Jean Urban

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) German Shorthaired Pntr, CH Braerwood Duchess Of York
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, CH Patriot's American Story

Herding Dogs

Australian Cattle Dog
Judge Linda L Reece
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UJJ CA UAGI UCD URO3 CH Cheyenne's Stormin The West, Debbie S Holmes

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Linda L Reece
BHM BM BOW Poise Shiver Me Timbers, Angie Claussen, Mandy Rose
BHF BF CH Poise Don't Let The Fire Die, Kim Eden, Angie Claussen, Mandy Rose
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Linda L Reece
MALINOIS
Jr. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
Adult Male BMV BM URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Female Puppy BFV BF BOW BOB Stonefox Criminal Investigator, Karen A Shivers
Adult Female RBFV RBF URX2 UROC Stonefox Saving Grace SPOT-ON, Karen A Shivers
CH UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RCH URO1 NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Anzel Vom Arrowtipps, Sunshine Gipson
CH CA URX PTE NC NI UROC CH Blue's Jadzia Vom Angelhaus SPOT-ON, Ala Johnson-arends

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Linda L Reece
CH BOB CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
RCH USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Herding Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Pembroke Welsh Corgi, URO1 ALCH Kismet Farm Clancy Mac Clancy
2nd) Belgian Shepherd Dog, Stonefox Criminal Investigator
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Stablemate Starsnbrightlights
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Int. Male BMV BM BOW CH'PR'3bfburway The Leading Man, Barbara J Trammell
Jr. Female BFV BF 'PR'Hime Masako Of Miyuki & Dugan, Yolanda Cunningham, Colleen Mckee Sanchez
CH Listed Entry
RCH CH Miyuki From Empress, Yolanda H Cunningham
GRCH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Cohills Anasazi Princess, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM CH Cress' Copper Top Of Ahk, Deborah Botruff
Female Puppy RBF Aspen's Chantilly Lace, Deborah Botruff
BHF BF BOW CH'PR'Triple C's Kickin Up A Storm, Cheryl Wimberly
CH BOB CH Triple C Red Neck Woman Of Ahk, Cheryl Wimberly
RCH CH'PR'Triple C's Red Raider, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'Cohills Indian Outlaw
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Triple C Red Neck Woman Of Ahk
3rd) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey
GRCH UWP CA GRCH FS Bully Genetics Gbar Loveless, Tara Massey

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Papillon, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Yorkshire Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Hylan Acres Echoes Of Love, Janice Williams, Anne Wylie, Mary Keeling
BHM Jadestone Dealer Of Hearts, Janice Williams, Fed Williams
RBM Jadestone Wings & A Prayer Janice Williams, Fed Williams

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Brussels Griffon, Listed Entry
2nd) American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit
3rd) Yorkshire Terrier, CH Hylan Acres Echoes Of Love
4th) Papillon, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Cane Corso Italiano, URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brod, Tina Frey
Cane Corso Italiano, Listed Entry
Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'Cohills Indian Outlaw, Liz Oney And D'etta Oney
Doberman Pinscher, URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning
Pembroke Welsh Corgi, URO1 ALCH Kismet Farm Clancy Mac Clancy, Marcia Vail

BIS Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RBIS Brussels Griffon, Listed Entry

View Event >