▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/18/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

February 18, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM URO1 CH Cypress Arrow Prestigious Brodix, Tina Frey
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CA CH El Mesquital Junior De Vulcan, Ronald K Ackerman
RCH CA CH El Mesquital Nemesis, Ronald Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning
RCH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
GRCH GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Doberman Pinscher, URO1 CH Lothlorien Reign In Moria
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB Listed Entry

Plott Hound, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett

Scenthound Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Ibizan Hound, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Ibizan Hound, Listed Entry
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Linda L Reece
CH CH Braerwood Duchess Of York, Rebecca Mc Casland
GRCH BOB UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOW BOB CH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban
Jr. Female BF CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
Int. Female RBF CH Patriot's American Story, Jean Urban

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor
3rd) Standard Poodle, CH Patriot's Place In The Sun

Herding Dogs

Australian Cattle Dog
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UJJ CA UAGI UCD URO3 CH Cheyenne's Stormin The West, Debbie S Holmes

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM Poise Shiver Me Timbers, Angie Claussen, Mandy Rose
BHF BF BOW CH Poise Don't Let The Fire Die, Kim Eden, Angie Claussen, Mandy Rose
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MALINOIS
Jr. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
Adult Male BMV BM BOW URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Female Puppy RBFV RBF Stonefox Criminal Investigator, Karen A Shivers
Adult Female BFV BF URX2 UROC Stonefox Saving Grace SPOT-ON, Karen A Shivers
CH BOB UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RCH URO1 NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF Anzel Vom Arrowtipps, Sunshine Gipson
CH CA URX PTE NC NI UROC CH Blue's Jadzia Vom Angelhaus SPOT-ON, Ala Johnson-arends

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
RCH USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Belgian Shepherd Dog, URO1 Stonefox Knight Rider
2nd) Belgian Shepherd Dog, UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Linda L Reece
STANDARD
Int. Male BMV BM BOW CH'PR'3bfburway The Leading Man, Barbara J Trammell
Jr. Female BFV BF 'PR'Hime Masako Of Miyuki & Dugan, Yolanda Cunningham, Colleen Mckee Sanchez
CH GRCH'PR'Cohills Sweet N Sour Sadie, Lexi Foster Jones, Jennifer Jones
RCH CH Miyuki From Empress, Yolanda H Cunningham
GRCH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Cohills Anasazi Princess, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male RBM CH Cress' Copper Top Of Ahk, Deborah Botruff
BHM BM BOW BOB CH'PR'Triple C's Red Raider, Cheryl Wimberly
Female Puppy RBF Aspen's Chantilly Lace, Deborah Botruff
BHF BF CH'PR'Triple C's Kickin Up A Storm, Cheryl Wimberly
CH CH'PR'Aspen's Good Vibrations, Deborah Botruff
RCH CH Triple C Its A Cajun Thing, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Triple C's Red Raider

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey
GRCH UWP CA GRCH FS Bully Genetics Gbar Loveless, Tara Massey

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Int. Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Papillon, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Yorkshire Terrier, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Hylan Acres Echoes Of Love, Janice Williams, Anne Wylie, Mary Keeling
BHM Jadestone Dealer Of Hearts, Janice Williams, Fed Williams
RBM Jadestone Wings & A Prayer Janice Williams, Fed Williams

Companion Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit
2nd) Brussels Griffon, Listed Entry
3rd) Yorkshire Terrier, CH Hylan Acres Echoes Of Love
4th) Papillon, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, URO1 Stonefox Knight Rider, Terri Cole-altman
Cane Corso Italiano, Listed Entry
Doberman Pinscher, URO1 CH Lothlorien Reign In Moria, Christi Rhyne, Bunny Lanning

BIS American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey
RBIS Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

View Event >