We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/31/2021) / Conformation - Saturday Show 2

July 31, 2021

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Bainbridge's Fat Bottom Girl, Sandra Bainbridge

Great Dane, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
BHF BF BOB CH Foxtales Million Dollar Dream, Diane Husar
CH CH Take The Money and Run SPOT-ON, Kara Lyn Berry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHF BF BOB CH Drop Anchor Across The Pond, Ashley Cambridge, Shirley Katchmore

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOB Estrella Polars Crux Karvagnen, Karina Whittington, Patricia Nelson, Michael Dillaplain

Rottweiler, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH Cowboy Casanova Baarvon Boylan, Jennifer Bianchini

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak
RCH CH Centara Melody In Motion, Pat Sutton

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Pyrenean Mastiff, Estrella Polars Crux Karvagnen
2nd) Newfoundland, CH Drop Anchor Across The Pond
3rd) Great Dane, CH Foxtales Million Dollar Dream
4th) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB CCH'PR'Rimfire's Supernatural, Danielle Madore

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire's Supernatural

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOW BOB 'PR'Csb Agent Morzeny, Shelby Stegall, Chase Sisler, Jami Howdyshell
Jr. Female BF 'PR'Csb Agent Mei-lei, Steven Beckerman, Chistina Beckerman, Shelby Stegall
RBM 'PR'Summersspirit Secretariat Dna Emily T Buerger

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Basenji, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, 'PR'Csb Agent Morzeny

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BA Aberayy Wudaface M'arshall Matt, Darin Cox, Patricia Snider
BHM RBM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Sugartime At Sugarland, Linda L Fusco

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB Rose Mnt Lifestyle Of Pink&famous, Tiffany Cessna

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW BOB Golden Goose Fly Away Home, Amy Connor
BHM RBM Golden Goose Maverick Mitchell, Amy Connor
Female Puppy BF Anatypia's Close Encounters, Stacy George, Amy Connor
CH CH Golden Glory Victory's Choice, Sharon Behmke, Randy Behmke, Arlene Quinn, Kevin Quinn
GRCH UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Rough Rider Crosswi, Debra C Eib and Chris Browning

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF Chilbrook Bold Impulse, Debby Kay
CH CH Chilbrook Double Agent, Debby Kay
RCH CH Fox Lanes Fudgie Mudgie Mousse SPOT, Joanne Martin
GRCH BOB RACEA CA RGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore
RGRCH USJ EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kahlua

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB USJCH EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOW Piccolo's Out Of Blue Clear Sky, Alexandra Houck
Female Puppy Piccolo's Ripley Sulaco Reign, Rosalyn Dupont
Jr. Female RBF BN URO1 PN Piccolo's Picture Perfect, Evelyn Comer
Open Female BF CH Jewels Mtn Impress Me @ Magrdg, Ryan Mercadovelezherrod
CH URO2 CH Piccolo's Masterpiece In Progress, Tyler Mikels
RCH RMC URX6 UUD CH UROG Piccolo's Niall Delaney, Marguerite Plank
GRCH BOB EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW CH BN PN URO3 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Ns Duck Tolling Retriever, USJCH EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
2nd) Golden Retriever, Golden Goose Fly Away Home
3rd) German Shorthaired Pntr, Rose Mnt Lifestyle Of Pink&famous
4th) English Cocker Spaniel, Sugartime At Sugarland

Northern Breeds

Akita, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
BHM BM Koti's Coming Around Again, Chris Kuenitz, Cheryl Tice
Open Female RBF CH Koti's Baby I'm Amazed Of Regalia, Chris Koenitz
BHF BF BOW Koti's-kuma Ginger Snap, Cheryl Tice, Chris Koenitz, Lillian Naused
CH BOB CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella, Chris Koenitz, Lilian R Naused, Cheryl Tice

Japanese Akita, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
CH CH Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli
RCH CH Unmei No Banuk, Taylor Jones
GRCH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Keeshond, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB EGCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

Shikoku, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOW BOB Jikino Kensha No Boeki Go, Sarah Sears
Female Puppy BF Fudzisan Naoka Usui, Sarah Sears

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Keeshond, EGCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle
2nd) Japanese Akita, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
3rd) Shikoku, Jikino Kensha No Boeki Go
4th) Akita, CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella

Herding Dogs

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM Arianfarms Winstonbrycechurchill, Judy Proia
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank
RCH CH Arian Farms Prince Patrick Lewis, Judy Proia, Katie Lynn Proia
RBM Listed Entry

Collie, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
ROUGH
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Hillcrest's Walkin' On The Sun, Barbara A Cutler, Sharon Mayes
Open Female BFV BF Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy RBM Ez Brooks Delta Elite, Alan Wiener, Kara Berry
Jr. Male BM BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB BN CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King, Suzanne White, Steve Blair
RCH CH Tumblinrun's Ace Is On The Case, Suzanne White, Lucas Miller, Steve Blair

Mudi, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOW BOB CH Copper Tree Summers Fading Light, Emily Buerger
Female Puppy BF Twisted Acres Once Upon A Time, Emily Buerger

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Riverside Storm Surge SPOT-ON, Denise Malinowski

SHETLAND SHEEPDOG Entries
Judge Pamela Perdue
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran PN URO2 ALCH Gypsy Splendor Of Themountain, Rhonda E Robinson

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Riverside Storm Surge SPOT-ON
2nd) Collie, CH Hillcrest's Walkin' On The Sun
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH RACES CH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino

Terrier Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot, Alicia Reed

Lowchen, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders
RGRCH RGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH Jj's New Beginning @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Schipperke, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOB CH Pandymonium Turquoise Temptation, Jody Kinney

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Poodle, GRCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax
2nd) Lowchen, Listed Entry
3rd) Poodle M/C, GRCH Jj's New Beginning @ Jewels Mtn
4th) Schipperke, CH Pandymonium Turquoise Temptation

BIS Ns Duck Tolling Retriever, USJCH EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich
RBIS Poodle, GRCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders

View Event >