▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (02/17/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

February 19, 2017

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Kelley F Maldon
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Kelley F Maldon
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Adult Female BF Aguilo Neverending Story Carosel, Amy Walden
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Rottweiler, 2 Entries
Judge Kelley F Maldon
Jr. Male BM BOB CH Baron Von Legendehaus, Montell Brown, Jack Nelson Grist
CH CH Taragwyn's Mob Boss, Cyndee Duncan

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kelley F Maldon
1st) Rottweiler, CH Baron Von Legendehaus
2nd) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB CH Petit Pedenomme Priya D'aahroo, Cindy M Hartman
RCH CH Oo La La Flirt D'aahroo, Cindy M Hartman

Beagle, 3 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB CCH Shenanigans Odd Man Out, Colleen Meek Or Christina Meek
RCH URO1 CGRCH Roirdan's New Direction, Minta Mike Williquette, Carol Herr
GRCH CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher

Scenthound Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Petit Pedenomme Priya D'aahroo
2nd) Beagle, CCH Shenanigans Odd Man Out

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB Listed Entry

Saluki, 1 Entry
Judge William Hossler
Int. Female BF BOB CH Sonova Winter Born Lady, Stephanie Jordan

Silken Windhound, 1 Entry
Judge William Hossler
Female Puppy BF BOB 'PR'Satsuma Cinnamon Girl, Jennifer Ceballos, Breeze Binns, Jeremy Stickley

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Pharaoh Hound, Listed Entry
2nd) Saluki, CH Sonova Winter Born Lady
3rd) Silken Windhound, 'PR'Satsuma Cinnamon Girl

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Anna Baughn
Int. Female BF BOB Listed Entry

Spinone Italiano, 3 Entries
Judge Anna Baughn
CH BOB NI NC PTA GRCH Hootwire N Bellacampo Overthemoon, Debbie Perrott, Shirley Knipe, Kay Mc Leland
RCH Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Anna Baughn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Anna Baughn
Male Puppy BM BOW CH D'ali How Do Ya Like Me Now?!, Alison Parr, Dawn Kane
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH D'ali Gunpowder N'lead, Alison Parr, Dawn Kane
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Anna Baughn
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Spinone Italiano, NI NC PTA GRCH Hootwire N Bellacampo Overthemoon
4th) Standard Poodle M/C, CH D'ali How Do Ya Like Me Now?!

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Kelley F Maldon
Male Puppy BM BOB Wayeh Ski Flyer Of Summerice, Lynne Nappi, Michael Nappi

American Eskimo, 3 Entries
Judge Emergency Replacement
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Amar's Fora's Bella, Anne Marie Meek
RBFV 'PR'Sr Amars Lady Diamond In The Ruff Anne Marie Meek
GRCH BOB GRCH'PR'Sr Miss Maize Byrd, Barbara Byrd

Chinook, 2 Entries
Judge Kelley F Maldon
GRCH BOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok, Diana Fowler And Joann Blackman

Finnish Spitz, 3 Entries
Judge Kelley F Maldon
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB UWP GRCH Maxasta's Iso Poika, Rowdy Yates Or Robert Engelauf

Northern Breed Group Winners
Judge: Kelley F Maldon
1st) Alaskan Malamute, Wayeh Ski Flyer Of Summerice
2nd) Finnish Spitz, UWP GRCH Maxasta's Iso Poika
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Sr Miss Maize Byrd
4th) Chinook, GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge William Hossler
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge William Hossler
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge William Hossler
CH CH Drogheda Forbidden Love, Diane Greene
RCH CH Lil Blessing Celestial Sodapop, Jane Mc Manus, Linda S Chilson, Donald E Chilson
GRCH BOB GRCH Lil Blessings Eagles Shadow, Linda Chilson Or Donald E Chilson

White Shepherd, 1 Entry
Judge William Hossler
Jr. Female BF BOB Royal Regal Lady Grace, Caroline Szymeczek, Walter Bollenbacher

Herding Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) German Shepherd Dog, Invalid Entry
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Lil Blessings Eagles Shadow
3rd) Australian Cattle Dog, Listed Entry
4th) White Shepherd, Royal Regal Lady Grace

Terriers

American Pit Bull Terrier, 18 Entries
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM 'PR'Nichols Big Chicken, Lindsey Nichols
Female Puppy BF BOW 'PR'Nichols Spitting Image, Lindsey Nichols
Int. Female RBF 'PR'Winmors Real E Rojo Of Roki, C Holly Lowery, Stacy J Frady
BHF 'PR'Nichols I Wanna Talk About Me, Dawn Kane, Alison Parr, Lindsey Nichols
CH CH'PR'Nichols Crazy Train, Lindsey Nichols
RCH CH Moores Str8 Outta Backwoods, Cedric Moore
GRCH BOB GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey, Amy Watson

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Jr. Male BM BOB Connacht Double Single Malt, Mary L Jordan, Will H Jordan

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Tami Hayden
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Sundancer's Fire B. My Desire, Lisa Sands
Jr. Male BMV BM CH'PR'Wild Heart's Roux La La O'sands, Lisa Sands
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Bur-way Rising Tide, Lesa Barnett

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM Barnett's Rambling Red Baron, Lesa Barnett
Female Puppy BF BOW BOB CH Barnett's Moonlite Night Nbt, Lesa Barnett
GRCH GRCH Weebits Zorro, Lesa Barnett
RBF Rolling In The Clover Of Ahk Diane Scott

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Adult Male BM BOB 'PR'Five Forks I'm In Your Future, Dana K Smoak And Wister D Rogers

Terrier Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Bur-way Rising Tide
3rd) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
4th) Cairn Terrier, Connacht Double Single Malt

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Anna Baughn
Male Puppy BM BOB Cubanstylebullies Man Of Steel, Luis Morales

French Bulldog, 1 Entry
Judge Anna Baughn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Anna Baughn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Poodle, 8 Entries
Judge Anna Baughn
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Shiann Fire And Rain, Ann Marie Saunier, Janet Allmendinger
Jr. Female BFV BF BOW Shianns Uptown Girl V Showcase, Kendra Casse, Jennifer Casse
BHF Shiann Jolene, Ann Marie Saunier
RBFV Kassel's Crimson Bijou Debra L Smith
CH BOB GRCH Shiann's Gogo Dancer, Ann Marie Saunier
RCH Listed Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Anna Baughn
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
RBMV Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Anna Baughn
1st) American Bully, Cubanstylebullies Man Of Steel
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Poodle, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Finnish Spitz, UWP GRCH Maxasta's Iso Poika, Rowdy Yates Or Robert Engelauf
American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Royals, Brenda Clark
American Pit Bull Terrier, UWPCH CH Pigott's To Smooth 4 U, Keith Scott

BIMBS Pharaoh Hound, Listed Entry
RBIMBS American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey, Amy Watson

View Event >