▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (02/17/2017) / Conformation - Friday, Show 1

February 17, 2017

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
GRCH BOB CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Great Dane, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM BOB Rosko Valley's Back In Black, Dina Davis

Rottweiler, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM CH Baron Von Legendehaus, Montell Brown, Jack Nelson Grist
CH BOB CH Taragwyn's Mob Boss, Cyndee Duncan

Guardian Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill
2nd) Boxer, Listed Entry
3rd) Rottweiler, CH Taragwyn's Mob Boss
4th) Great Dane, Rosko Valley's Back In Black

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Kari L Jepson
CH BOB CCH Shenanigans Odd Man Out, Colleen Meek Or Christina Meek
GRCH CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher

English Coonhound, 1 Entry
Judge Kari L Jepson
BHM BM BOB 'PR'Thunderstruck Hell On Wheels, Haley Creasman, Cheryl Creasman

Scenthound Group Winners
Judge: Kari L Jepson
1st) Beagle, CCH Shenanigans Odd Man Out
2nd) English Coonhound, 'PR'Thunderstruck Hell On Wheels

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy RBM 'PR'Taracrest Nature Spirit, Judy C Smith
Jr. Male BM BOB 'PR'Dubai's New Moon Rising, Judy C Smith
Female Puppy BF BOW 'PR'Satsuma Cinnamon Girl, Jennifer Ceballos, Breeze Binns, Jeremy Stickley

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Pharaoh Hound, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, 'PR'Dubai's New Moon Rising

Gun Dogs

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Kari L Jepson
Int. Male BM Heartland's Believe It Or Not, Gail Furniss, Patty King
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Spinone Italiano, 3 Entries
Judge Kari L Jepson
CH BOB Listed Entry
RCH NI NC PTA GRCH Hootwire N Bellacampo Overthemoon, Debbie Perrott, Shirley Knipe, Kay Mc Leland

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Kari L Jepson
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Kari L Jepson
Male Puppy BM CH D'ali How Do Ya Like Me Now?!, Alison Parr, Dawn Kane
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
GRCH GRCH D'ali Gunpowder N'lead, Alison Parr, Dawn Kane
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Kari L Jepson
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Spinone Italiano, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOB Wayeh Ski Flyer Of Summerice, Lynne Nappi, Michael Nappi

American Eskimo, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Amar's Fora's Bella, Anne Marie Meek
RBFV 'PR'Sr Amars Lady Diamond In The Ruff Anne Marie Meek
GRCH GRCH'PR'Sr Miss Maize Byrd, Barbara Byrd

Chinook, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
GRCH BOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok, Diana Fowler And Joann Blackman

Finnish Spitz, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB UWP GRCH Maxasta's Iso Poika, Rowdy Yates Or Robert Engelauf

Northern Breed Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Finnish Spitz, UWP GRCH Maxasta's Iso Poika
2nd) American Eskimo, CH'PR'Amar's Fora's Bella
3rd) Chinook, GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok
4th) Alaskan Malamute, Wayeh Ski Flyer Of Summerice

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM BOB Hirehand Masked Avenger, Patty Anne King

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
MALINOIS
Female Puppy BFV BF BOB Avonlea Exult At Ahz, Vickie Johnson, David Johnson

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BF BOW Alastriona's Valka Von Tropisch, Michael G Milligan
Jr. Female RBF Appleridges Barista Babe, A J Sackrider-miller
BHF Listed Entry
GRCH BOB GRCH URO1 Red Rock's This Magic Moment, Anita Rabidou

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH PTN CA TRCH UWP URO1 CH Crosschecks Warrior River Rimfire SPOT, Kayla Bagwell
RCH CH Warrior River Talon, Kayla Cooper
GRCH BOB UWP CA GRCH Warrior River Khaleesi, Kayla Cooper

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM BOW CH Lil Blessings Encore, Linda Chilson, Donald E Chilson, Jane Mc Manus
Jr. Female BF Goodtime Midnight Rendezvous, Joy Good
CH GRCH Drogheda De Bricassart, Diane Greene
RCH CH Goodtime Sweeter Than Chocolate, Joy Good
GRCH BOB GRCH Lil Blessings Eagles Shadow, Linda Chilson Or Donald E Chilson

Herding Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Australian Cattle Dog, Hirehand Masked Avenger
2nd) German Shepherd Dog, GRCH URO1 Red Rock's This Magic Moment
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Lil Blessings Eagles Shadow
4th) Belgian Shepherd Dog, Avonlea Exult At Ahz

Terriers

American Pit Bull Terrier, 16 Entries
Judge Kari L Jepson
Male Puppy BM BOW CH'PR'Nichols Crazy Train, Lindsey Nichols
BHM RBM 'PR'Nichols Big Chicken, Lindsey Nichols
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Southpaw's Annie Oakley, Keith Scott, Jodi Hursey
Int. Female 'PR'Dgp's Powell's Trinity Cyndel, Juan Mendez, Demarcus Powell
BHF 'PR'Nichols I Wanna Talk About Me, Dawn Kane, Alison Parr, Lindsey Nichols
CH UWPCH CH Pigott's To Smooth 4 U, Keith Scott
RCH UWP USA UFA CH Kayo's Winmor Blame On My Add, Kristina Browne
GRCH BOB UWPV UWPCH GRCH Leonard's Chance, Robert Crouse

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Kari L Jepson
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Sundancer's Fire B. My Desire, Lisa Sands
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Wild Heart's Roux La La O'sands, Lisa Sands

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Kari L Jepson
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Kari L Jepson
Male Puppy BM Barnett's Rambling Red Baron, Lesa Barnett
Female Puppy BF BOW CH Barnett's Moonlite Night Nbt, Lesa Barnett
GRCH BOB GRCH Weebits Zorro, Lesa Barnett
RBF Rolling In The Clover Of Ahk Diane Scott

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Kari L Jepson
Adult Male BM 'PR'Five Forks I'm In Your Future, Dana K Smoak And Wister D Rogers
CH BOB CH Newmont Uq I'm Just As Fanci!, Bonnie L Hale
RCH CH Fanci Newmont Caped Crusader, Bonnie L Hale

Terrier Group Winners
Judge: Kari L Jepson
1st) American Pit Bull Terrier, UWPV UWPCH GRCH Leonard's Chance
2nd) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Weebits Zorro
4th) Rat Terrier, CH'PR'Wild Heart's Roux La La O'sands

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Kari L Jepson
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Kari L Jepson
Jr. Female BF BOB Shevilan Harizma, Vickie Johnson And David Johnson

Poodle, 10 Entries
Judge Kari L Jepson
MINIATURE
Male Puppy BMV BM RBM BOB Shiann Fire And Rain, Ann Marie Saunier, Janet Allmendinger
Jr. Female BFV BF Kassel's Crimson Bijou, Debra L Smith
BHF Shiann Jolene, Ann Marie Saunier
RBMV Listed Entry
RBFV Shianns Uptown Girl V Showcase Kendra Casse, Jennifer Casse
TOY
Jr. Male BMV BM BOW BOB Premier's Fanci Gambler, Bonnie L Hale
CH Listed Entry
RCH GRCH Shiann's Gogo Dancer, Ann Marie Saunier

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Kari L Jepson
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
RBMV Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Kari L Jepson
1st) Poodle, Premier's Fanci Gambler
2nd) Biewer Terrier, Listed Entry
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Brussels Griffon, Shevilan Harizma

BIMBS Pharaoh Hound, Listed Entry
RBIMBS Finnish Spitz, UWP GRCH Maxasta's Iso Poika, Rowdy Yates Or Robert Engelauf

View Event >