▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club / Conformation Saturday Show 2

September 3, 2016

Location: Perry, Georgia

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 4 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Jr. Male RBM Nikola Volta SPOT, Sandra Owen
BHM BM CH Celebration's Perfect Formula 1, Melissa Timken
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
GRCH CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Jr. Male BM Baron Von Legendehaus, Jack Nelson Grist
Jr. Female BF BOW BOB CH Brunhildes Ooh Lala, Nelson Grist
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynette Rutz-komorowski
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, CH Brunhildes Ooh Lala

SCENTHOUNDS
BASSET FAUVE DE BRETAGNE, 3 Entries
JUDGE Anne Kieffer
Jr. Female BF CH Oo La La Flirt D'aahroo, Cindy M Hartman
BHF RBF Petit Pedenomme Priya D'aahroo, Cindy M Hartman
GRCH BOB NV NC GRCH Nisalette D'aahroo, Cindy M Hartman, Rachael Murphy
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Anne Kieffer
MINIATURE
Int. Female BFV BF CH D'parks Little Bitty Bit Ms, Jo Du Bose
CH BOB CH D'parks Devil In Disguise Ms, Jo Du Bose
RCH CH Sardachs Park Ranger Ms, Jo Du Bose
REDBONE COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Anne Kieffer
Female Puppy BF BOB 'PR'Flashback Liberty Grace, Jennifer E Garner, James F Garner Jr, Catherine O Garner
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Anne Kieffer
1st) Basset Fauve De Bretagne, NV NC GRCH Nisalette D'aahroo
2nd) Dachshund, CH D'parks Devil In Disguise Ms
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Flashback Liberty Grace

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PERUVIAN INCA ORCHID, 2 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
CH BOB CH D'inka Espipena Katari, Barbara Ann Dubois
RCH CH Joker Sunystone De Korrantoh, Kathryn Martel
RHODESIAN RIDGEBACK, 8 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM Lionhounds Reddog Nukta Lamba, Cheryl Lantz
Jr. Female RBF Lionhounds Singing In The Rain, Cheryl Lantz
BHF BF BOW CH Lionhounds Mega Million, Cheryl Lantz
CH BOB CH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey
RCH CH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey
GRCH GRCH Lionhounds Sir General Duncan, Cheryl Lantz
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nina Marie Sherrer
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Lionhounds Mkubwa Masikio
2nd) Peruvian Inca Orchid, CH D'inka Espipena Katari

GUN DOGS
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, 4 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Female Puppy BF Barnums Amazing Eagles Wings, Sheila Millette
CH BOB URO1 USJ CH Whiskey Creek's Parting Waters, Ann Brashears
RCH RATN RATS USJCH CA CH Whiskey Creek's Evinrude, Katherine E Case
COCKER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Female Puppy BF BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Prism's Neat, No Ice, Robin Bowen
Jr. Female BF CH Prism's Frost Yourself...with Ice, Robin Bowen
Adult Female RBF HR Jazzin's Traveling Song At Rr, Mary Ann Revell
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Int. Female BF Darlas Rose Of Red Peddals, Darla Spencer
CH BOB CH UAGI Curly Ques Prince Nikao, Kimberly Mc Lane
STANDARD POODLE M/C, 3 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB GRCH Tova's Onyx To Goodness, Karen Gordon
RCH CH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
GRCH GRCH 1fc From Mine To Yours, Ray Jones, Kristy Jo Jones
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Onyx To Goodness
2nd) Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Standard Poodle, CH UAGI Curly Ques Prince Nikao

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 1 Entry
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
CH BOB CH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme, Eleanor Main
CHINESE SHAR-PEI, 1 Entry
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Adult Male BM BOB Listed Entry
FINNISH SPITZ, 3 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Int. Female Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Maxasta's Kapteeni Koukku, R Rowdy Yates Or Kelly Rea
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Lynette Rutz-komorowski
1st) Finnish Spitz, GRCH Maxasta's Kapteeni Koukku
2nd) American Eskimo, CH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme
3rd) Chinese Shar-pei, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 11 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM Bamboorun Ironman @ Kingsferry, Amber Leigh Pickett, Krystle Pickett
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy CH Bamboorunkryptonite @ Kingsferry, Krystle Pickett
Int. Female RBF CH Kings Ferry Let It Go, Victoria Craig
Adult Female BF BOW CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey
BHF Bamboo Run's Saloon Girl, Terri Rein, Harry Owens
CH BOB GRCH Kings Ferry Made Ya Look, Krystle Pickett
RCH URO1 UAGI CH Kings Ferry Donttakurluv2town SPOT-ON, Harry Owens, Terri Rein
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Jr. Female RBF CH Snapdragon Ct Paint It Black, Tara Cotton
Int. Female BF BOB CH Gatewyn Cottontails Starfox SPOT-ON, Tara Cotton
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Int. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Appleridges Georgia Girl Ii, Kadience Abbot
CH URO1 CH Cierras Rusty, Heidi E Owen
GRCH GRCH Red Rock's Eve Of Destruction, Anita Rabidou-milligan
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 6 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Warrior River Talon, Kayla Cooper
RCH GRCH Tasso's Harley, Jean C Rothe
GRCH UWP CA GRCH Warrior River Khaleesi, Kayla Cooper
PEMBROKE WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Drogheda De Bricassart, Diane Greene
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nina Marie Sherrer
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, GRCH Kings Ferry Made Ya Look
3rd) Shetland Sheepdog, CH Drogheda De Bricassart
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Warrior River Talon

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 5 Entries
JUDGE Anne Kieffer
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH'PR'Floridays Keeper De Maxasta, R Rowdy Yates Or Elenore Hunt
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 10 Entries
JUDGE Anne Kieffer
Int. Female Invalid Entry
CH GRCH Kayo's Winmor Royals, Brenda Clark
RCH CH'PR'Topline's Homegrown Honey, Stephen A Edwards, Brandy Latham
GRCH BOB GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey, Amy Watson
RAT TERRIER, 1 Entry
JUDGE Anne Kieffer
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'River Ridge's Wicked Good, Penny J Cary, Hosea W Carpenter, Stacy Mc Williams
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Anne Kieffer
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey
2nd) Rat Terrier, CH'PR'River Ridge's Wicked Good
3rd) American Hairless Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 5 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB GRCH Misty's Bolt Action Cold As Ice, Cheri Caudill
RCH CH Trilands Pancho Villa Of Bab, Stacey Criswell
GRCH CA GRCH FS Bolt Action Iceman, David Criswell
BIEWER TERRIER, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
BHF BF BOB Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
BHF BF BOB Camelot&alvin Farm's Lollypop, Dede Stevens
ENGLISH BULLDOG, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Wildwood's Cookin At Ponderosa, Tiew Honig
RCH CH Wildwood Little Miss Sure Shot, Beatrice Page
PAPILLON, 3 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy RBM Nightfires Fight To Win, Maria Oehler
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Parabeau's Motte, Michaela Torbert
PUG, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Lovable Big Man Brutus, Amanda Lunsford
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Biewer Terrier, Listed Entry
2nd) American Bully, GRCH Misty's Bolt Action Cold As Ice
3rd) Papillon, CH Parabeau's Motte
4th) Brussels Griffon, Camelot&alvin Farm's Lollypop

BIMBS Doberman Pinscher, Listed Entry
RBIMBS Basset Fauve De Bretagne, NV NC GRCH Nisalette D'aahroo, Cindy M Hartman, Rachael Murphy