Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Premier Nationals - Kalamazoo, MI (06/17/2021) / Altered Conformation - Friday Show 1

June 18, 2021

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian

Rottweiler, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB NV NE NC UCD URO2 CA CH Saxony's Something To Brag About, Suzanne Zoromskis

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
CH PTS ALCH AN'PR'Clayborn's Ignite The Night, Kathryn Houghton
GRCH BOB AEGCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf

Whippet, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
GRCH BOB ALGRCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) Whippet, ALGRCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Brenda Landers
GRCH BOB GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB URX UCD ALCH UROC Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON, Jennifer Tower

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM Red Oaks Jackson, Zachary Callewaert
CH BOB ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON, Carol J Fryar
RCH UCD UAGI URO2 ALCH Red Oaks My Sweet Girl Addison, Jennifer Kressin

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Flat-Coated Retriever, URX UCD ALCH UROC Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON
2nd) German Shorthaired Pntr, URO1 ALCH Sonrise Valentine
3rd) English Springer Spaniel, GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT
4th) Golden Retriever, ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
CH URO2 UACH CH'PR'Mikka-diamond E Cherry Blossom, Brandy Lawrence
GRCH BOB RACEN ALGRCH URO1 USA UFA'PR'Foxx's Harbor Light SPOT, Donna Sager

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Female BF BOB Aanbuaq Foxie Roxie, John Krieger
CH RACEN CH UWP Mischievous Nymph, Colleen Lack
RCH NV NC RMX RMC UWPV UAGI AP3 VPU URX6 ALCH Kloud Burst's Brown Eyed Girl SPOT-, Sarah Todd

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
GRCH BOB ADGCH RGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Keeshond, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
GRCH BOB URX UCDX UROC UGRACH6 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Donna L Schmitt and Katrina C Guse

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
GRCH BOB AEGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace, Cathy Gray and Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Karelian Bear Dog, ADGCH RGCH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Keeshond, URX UCDX UROC UGRACH6 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot
3rd) Alaskan Malamute, Aanbuaq Foxie Roxie
4th) Siberian Husky, AEGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Tracy Doty
CH BOB URO3 ALCH Bur Oaks Special Agent, Susan Avery
RCH ROM UCD URX2 UROC CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Paula D Kropidlowski
GRCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark

Border Collie, 1 Entry
Judge Tracy Doty
GRCH BOB RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool and Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tracy Doty
GRCH BOB GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Tracy Doty
CH UAGI URX2 UCDX UROC CH Vrijheid's Obfuscate, Kirstin Allan
GRCH BOB CA UJJ URO1 GRCH Vdks Dustys 3rd Times A Charm, Debra Rojewski

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Tracy Doty
CH BOB NNCH ACH ALCH EN Cher Car's Amazing Grace, Karen Irwin
GRCH RACEA CAS URO1 GRCH Mojo's King Of Thorne, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
GRCH BOB ME NHD MC SN PTE URO1 ALGRCH Kismet Farm Clancy Mac Clancy, Marcia Vail

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Heidi Scheff
Open Male BM URO1 UAGII Dreamseed Natures Repitition, Carol Guth
Jr. Female RBF USA UFA Sv lil miss bailey shooting star, Lynn Moore
BHF BF BOW BOB ALCH Will O'wisp Winter Vacation, Sarah Peak
CH NN AC UWP ALCH CA USR UFR Hopes Carry Me Back SPOT-ON, Natalee Yates, Kenneth Rushing
RCH RACEA USA UAGII ALCH UFA Lil Miss Sofie Midnight Star, Lynn M Moore

Herding Dog Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Australian Shepherd, URO3 ALCH Bur Oaks Special Agent
2nd) Pembroke Welsh Corgi, ME NHD MC SN PTE URO1 ALGRCH Kismet Farm Clancy Mac Clancy
3rd) Border Collie, RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool and Gentle River SPOT-ON
4th) Shetland Sheepdog, ALCH Will O'wisp Winter Vacation

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Valerie A Piltz
Adult Female BF Emerald Crk Third Times Fanta-c, Amanda Stevens, Ari Onna Walker, Melissa Shead
GRCH BOB UWPV USA UFA CA UNJ AP2 VPA UWPCH URO1 GRC Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
RBF URO1 Hearthaven's Supernova Lawren Coulam

Border Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Firesyde's Strike A Pose Greta, Ann Toman, Amy Moore

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
GRCH BOB GRCH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Parson Russell Terrier, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
CH USA UFA CH Tundra Mysia Zaglada@montana Sky, Patricia M Robinson
GRCH BOB ALGRCH CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Cohills Thistle Du Nicely SPOT-ON, Jeri Berg

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB AI NV AC PTE ALCH Kaler Let's Talk Turkey, Karli Mueller

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
GRCH BOB AEGCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) American Pit Bull Terrier, UWPV USA UFA CA UNJ AP2 VPA UWPCH URO1 GRC Cpw's Snapping Dragon SPOT
2nd) Soft-Coat Wheaten Terrier, AI NV AC PTE ALCH Kaler Let's Talk Turkey
3rd) Border Terrier, CH Firesyde's Strike A Pose Greta
4th) Jack Russell Terrier, GRCH High Meadow Place Your Bet

Companion Dogs

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Dr. Kathryn L Baxter
CH BOB CH Tebo Dralions Cirque Du Soleil, Alicia Reed

Pug, 1 Entry
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Adult Female BF BOB Listed Entry

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Open Male BM BOB NE Danser Wish For A Rish, Mary Martin
Adult Male RBM Danser Sudden Change Of Heart, Mary Martin

Companion Dog Group Winners
Judge: Dr. Kathryn L Baxter
1st) Italian Greyhound, CH Tebo Dralions Cirque Du Soleil
2nd) Pug, Listed Entry
3rd) Tibetan Terrier, NE Danser Wish For A Rish

TOTAL DOG QUALIFIERS
FLAT-COATED RETRIEVER, URX UCD ALCH UROC Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON, Jennifer Tower
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach
ALASKAN MALAMUTE, Aanbuaq Foxie Roxie, John Krieger
ALASKAN MALAMUTE, RACEN CH UWP Mischievous Nymph, Colleen Lack
KEESHOND, URX UCDX UROC UGRACH6 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Donna L Schmitt and Katrina C Guse
AUSTRALIAN SHEPHERD, ROM UCD URX2 UROC CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Paula D Kropidlowski
BORDER COLLIE, RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool and Gentle River SPOT-ON, John Lewis
GERMAN SHEPHERD DOG, NNCH ACH ALCH EN Cher Car's Amazing Grace, Karen Irwin
PEMBROKE WELSH CORGI, ME NHD MC SN PTE URO1 ALGRCH Kismet Farm Clancy Mac Clancy, Marcia Vail
SHETLAND SHEEPDOG, NN AC UWP ALCH CA USR UFR Hopes Carry Me Back SPOT-ON, Natalee Yates, Kenneth Rushing
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPV USA UFA CA UNJ AP2 VPA UWPCH URO1 GRC Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
TIBETAN TERRIER, NE Danser Wish For A Rish, Mary Martin

ABIS Karelian Bear Dog, ADGCH RGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
ARBIS Australian Shepherd, URO3 ALCH Bur Oaks Special Agent, Susan Avery

View Event >