▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club / Conformation Saturday Show 1

September 3, 2016

Location: Perry, Georgia

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 4 Entries
JUDGE Anne Kieffer
Jr. Male BM Nikola Volta SPOT, Sandra Owen
BHM RBM CH Celebration's Perfect Formula 1, Melissa Timken
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Anne Kieffer
Jr. Male BM Baron Von Legendehaus, Jack Nelson Grist
Jr. Female BF BOW BOB CH Brunhildes Ooh Lala, Nelson Grist
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Anne Kieffer
1st) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill
2nd) Rottweiler, CH Brunhildes Ooh Lala

SCENTHOUNDS
BASSET FAUVE DE BRETAGNE, 3 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF BOB CH Oo La La Flirt D'aahroo, Cindy M Hartman
BHF RBF Petit Pedenomme Priya D'aahroo, Cindy M Hartman
GRCH NV NC GRCH Nisalette D'aahroo, Cindy M Hartman, Rachael Murphy
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB CH D'parks Little Bitty Bit Ms, Jo Du Bose
CH CH Sardachs Park Ranger Ms, Jo Du Bose
RCH CH D'parks Devil In Disguise Ms, Jo Du Bose
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Nina Marie Sherrer
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Oo La La Flirt D'aahroo
2nd) Dachshund, CH D'parks Little Bitty Bit Ms

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PERUVIAN INCA ORCHID, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH D'inka Espipena Katari, Barbara Ann Dubois
RCH CH Joker Sunystone De Korrantoh, Kathryn Martel
RHODESIAN RIDGEBACK, 7 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Jr. Female BF CH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey
BHF RBF CH Lionhounds Mega Million, Cheryl Lantz
CH BOB CH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey
RCH CH'PR'Lionhounds Starehe Nyota, Cheryl Lantz
GRCH GRCH Lionhounds Sir General Duncan, Cheryl Lantz
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Lionhounds Mkubwa Masikio
2nd) Peruvian Inca Orchid, CH D'inka Espipena Katari

GUN DOGS
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, 4 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Female Puppy BF Barnums Amazing Eagles Wings, Sheila Millette
CH BOB RATN RATS USJCH CA CH Whiskey Creek's Evinrude, Katherine E Case
RCH URO1 USJ CH Whiskey Creek's Parting Waters, Ann Brashears
GOLDEN RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB Prism's Neat, No Ice, Robin Bowen
Jr. Female RBF CH Prism's Frost Yourself...with Ice, Robin Bowen
Adult Female BF HR Jazzin's Traveling Song At Rr, Mary Ann Revell
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Int. Female BF Darlas Rose Of Red Peddals, Darla Spencer
CH BOB CH UAGI Curly Ques Prince Nikao, Kimberly Mc Lane
STANDARD POODLE M/C, 3 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
CH BOB CH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
RCH GRCH Tova's Onyx To Goodness, Karen Gordon
GRCH GRCH 1fc From Mine To Yours, Ray Jones, Kristy Jo Jones
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynette Rutz-komorowski
1st) Standard Poodle, CH UAGI Curly Ques Prince Nikao
2nd) Golden Retriever, Prism's Neat, No Ice
3rd) Chesapeake Bay Retriever, RATN RATS USJCH CA CH Whiskey Creek's Evinrude
4th) Standard Poodle M/C, CH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 1 Entry
JUDGE Anne Kieffer
CH BOB CH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme, Eleanor Main
CHINESE SHAR-PEI, 1 Entry
JUDGE Anne Kieffer
Adult Male BM BOB Listed Entry
FINNISH SPITZ, 3 Entries
JUDGE Anne Kieffer
Int. Female Invalid Entry
GRCH BOB UWP GRCH Maxasta's Iso Poika, Rowdy Yates Or Robert Engelauf
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Anne Kieffer
1st) American Eskimo, CH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme
2nd) Finnish Spitz, UWP GRCH Maxasta's Iso Poika
3rd) Chinese Shar-pei, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN CATTLE DOG, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Int. Female BF BOB Listed Entry
AUSTRALIAN SHEPHERD, 11 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Bamboorunkryptonite @ Kingsferry, Krystle Pickett
Int. Female CH Kings Ferry Let It Go, Victoria Craig
Adult Female BF CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey
BHF Bamboo Run's Saloon Girl, Terri Rein, Harry Owens
CH BOB GRCH Kings Ferry Made Ya Look, Krystle Pickett
RCH URO1 UAGI CH Kings Ferry Donttakurluv2town SPOT-ON, Harry Owens, Terri Rein
BELGIAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB Parabeau's Bon Jovi, Michaela Torbert
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Jr. Female RBF CH Snapdragon Ct Paint It Black, Tara Cotton
Int. Female BF BOB CH Gatewyn Cottontails Starfox SPOT-ON, Tara Cotton
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Int. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Appleridges Georgia Girl Ii, Kadience Abbot
CH URO1 CH Cierras Rusty, Heidi E Owen
GRCH GRCH Red Rock's Eve Of Destruction, Anita Rabidou-milligan
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 6 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH CH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe
RCH GRCH Tasso's Harley, Jean C Rothe
GRCH BOB UWP CA GRCH Warrior River Khaleesi, Kayla Cooper
PEMBROKE WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Drogheda De Bricassart, Diane Greene
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP CA GRCH Warrior River Khaleesi
2nd) Australian Shepherd, GRCH Kings Ferry Made Ya Look
3rd) Shetland Sheepdog, CH Drogheda De Bricassart
4th) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 4 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH'PR'Floridays Keeper De Maxasta, R Rowdy Yates Or Elenore Hunt
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 9 Entries
JUDGE Nina Marie Sherrer
Int. Female Invalid Entry
CH UWP CH Pigott's To Smooth 4 U, Keith Scott
RCH GRCH Kayo's Winmor Royals, Brenda Clark
GRCH BOB CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales, Farshid Freddy Ebrahim
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Nina Marie Sherrer
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) American Hairless Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 5 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
CH BOB CH Trilands Pancho Villa Of Bab, Stacey Criswell
RCH GRCH Misty's Bolt Action Cold As Ice, Cheri Caudill
GRCH CA GRCH FS Bolt Action Iceman, David Criswell
BIEWER TERRIER, 1 Entry
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
BHF BF BOB Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
BHF BF BOB Camelot&alvin Farm's Lollypop, Dede Stevens
PAPILLON, 3 Entries
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
Male Puppy RBM Nightfires Fight To Win, Maria Oehler
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Parabeau's Motte, Michaela Torbert
PUG, 1 Entry
JUDGE Lynette Rutz-komorowski
CH BOB CH Lovable Big Man Brutus, Amanda Lunsford
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynette Rutz-komorowski
1st) American Bully, CH Trilands Pancho Villa Of Bab
2nd) Pug, CH Lovable Big Man Brutus
3rd) Brussels Griffon, Camelot&alvin Farm's Lollypop
4th) Biewer Terrier, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales, Farshid Freddy Ebrahim
American Pit Bull Terrier, UWP CH Pigott's To Smooth 4 U, Keith Scott
American Pit Bull Terrier, Listed Entry
Basenji, UWP CH Ankhu Ottaray Benjimen Bones, Terry Fiedler

BIMBS American Pit Bull Terrier, CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales, Farshid Freddy Ebrahim
RBIMBS Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum