We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (05/22/2021) / Conformation - Sunday Show 2

May 23, 2021

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Dorothy Baker
Female Puppy BF Saratoga Amazing Grace, Christy Jordan
BHF RBF Saratoga Argentine Tango, Christy Jordan
CH BOB CH URO1 Saratoga Love No Limit, Tory Davis
RCH CH Bravo's Dantes Inferno, Gary Jordan

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Open Female BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH Trescb Son Of The Mountain King, Darlene James

Leonberger, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
Male Puppy BM BOW BOB CH Jdleos Endless Heights, Janice Weaver
BHF BF CH Jdleos Ariel's Hope, Janice Weaver

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB UWP CH Soundwaves Doubleup Nipsey, Felix Guzman Iii, Vincent Smith

Rottweiler, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Benoit's Wolfpack Blue, Sydney Plante

Guardian Dog Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Olde English Bulldogge, UWP CH Soundwaves Doubleup Nipsey
2nd) Doberman Pinscher, CH URO1 Saratoga Love No Limit
3rd) Leonberger, CH Jdleos Endless Heights
4th) Great Pyrenees, CH Trescb Son Of The Mountain King

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Norden Liht Empire Of Passion, Sue Paradis

Scenthound Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
PEQUENO SMOOTH
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Jr. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BFV RBF Listed Entry
PEQUENO WIRE
Open Female BFV BF Listed Entry

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Female BF BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Stoney Brook's Feel The Burn, Dorothy Baker

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Podengo Portugueso, Listed Entry
3rd) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman
4th) Xoloitzcuintli, Stoney Brook's Feel The Burn

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOW BOB Cathedral Leader Of The Band, Heidi Marie Dion
Female Puppy BF Listed Entry
RBM Cathedral Wonderful Life Kristen Anne Kish

English Springer Spaniel, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF CH Reddoor's Starlight Fusion, Cindy Lester
CH CH Crossrd Looks Like We Made It, Kathleen Ross
RCH URO2 CH Cerise Star Witness, Hailey Gillotti
GRCH BOB GRCH Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM Jacksons John Wayne, Nichole Marie Jackson
CH BOB CH Crk On The Double, Margaret C Farone

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Comstocks Lotus Flower, Kathryn Eddy
Adult Female BF Thornelea Victorious, Stacy Small
BHF Triplecreek Catch A Rizin Star, Shelly Truskauskas

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB Wilann's Peppermint Pattie, Annmarie Wilson

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sussex Spaniel, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Female BF Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu
CH BOB CH Kamands Tornado Alley At Seabreez, Lori Carver

Gun Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) German Shorthaired Pntr, CH Crk On The Double
2nd) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) English Cocker Spaniel, Cathedral Leader Of The Band

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge David Arthur
STANDARD
BHM BMV BM BOB 'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Bear Country's Louhi Kuparivuori, Alli Mc Keen

Samoyed, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female RBF Polar Mist Fire Heart Of Gold, Darlene James
BHF BF BOB White Magic's Little Wing, Darlene James
CH CH Polarmist Lil Ball Of Fire, Darlene James
GRCH GRCH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Siberian Husky, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Barynuks One N Only Diamond Girl, Rebecca Green

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Samoyed, White Magic's Little Wing
2nd) Siberian Husky, Barynuks One N Only Diamond Girl
3rd) American Eskimo, 'PR'Wachusett's Mighty Oak
4th) Karelian Bear Dog, CH Bear Country's Louhi Kuparivuori

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Wolfwood Special Dark, Sarah Davis

Briard, 1 Entry
Judge David Arthur
BHF BF BOB Snoaire's Hbhp Rubix Cube, Marsha Clamp, Elizabeth Larue

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male Vestavia With A Song In My Heart, Adrienne Alexander
Open Male RBM CH Winddancer Suncliffe Harvest Moon, Cindy L O'neill
CH CH Wolfwood Asteroid Blues, Sarah Davis, Lorrie Lejeune
GRCH BOB URO1 GRCH White Raven Pizza or Death, Ashley Nadeau

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Hammersmiththisismyfightsongofhlk, Kaitlyn Peneston

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone

Lapinporokoira, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON, Dana C Runkle

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW CH Benevers Old Time Rock & Roll, Carol Kasabian
Jr. Female RBF Benever If I Could Turn Back Time, Carol Kasabian
BHF BF Benevers Time After Time, Carol Kasabian
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

White Shepherd, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Majestic Joyful-n-triumphant, Venera Grasso
RGRCH GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) La Catahoula Leopard Dog, UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT
2nd) Border Collie, Wolfwood Special Dark
3rd) White Shepherd, GRCH Majestic Joyful-n-triumphant
4th) Lapinporokoira, CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Karyn Colman
CH CH Carter's Sixth Sense Aspen, David Carter, Amy Carter
RCH UWPCH CH Smalltown Classic Revolver, Crystal M Muller, Danielle Cyr
GRCH BOB GRCH Carter's Sorry For The Wait, David Carter, Amy Carter
RGRCH UWPS AP4 VPE UWPCHX EGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Kerry Blue Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB CH Blulake Did My Heart Love Tillnow, Philip Lemieux, Jose Benavidez
CH CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
STANDARD
CH CH'PR'Dogs Of Steel U R My Sunshine, Darin Gillies, Tracey Gillies
RCH CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer
GRCH BOB UWP EGCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

W.Highland White Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Miniature Bull Terrier, CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Blulake Did My Heart Love Tillnow
3rd) American Pit Bull Terrier, GRCH Carter's Sorry For The Wait
4th) Rat Terrier, UWP EGCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry
RCH CH Hkbz603 Keikos Freedom, Danielle Bishop, Vincent Smith

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB CH Popping Pippon, Tara Chumsae
RBF Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Sunnyacres Fast and Furious, Brenda La Roza

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Sunnyacres Fast and Furious
2nd) American Bully, Listed Entry
3rd) Coton De Tulear, Listed Entry
4th) Boston Terrier, CH Popping Pippon

TOTAL DOG QUALIFIERS
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone
RAT TERRIER, UWP EGCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies
RAT TERRIER, UWP EGCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

BIS Olde English Bulldogge, UWP CH Soundwaves Doubleup Nipsey, Felix Guzman Iii, Vincent Smith
RBIS Dachshund, Listed Entry

View Event >