Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (05/22/2021) / Conformation - Saturday Show 2

May 22, 2021

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Encores High Roller, Alana Bernard

Bullmastiff, 2 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB Mt.tom's Nothing Can Stop Me, Octavia Anderson
Jr. Female BF Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 3 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM BOW BOB Maxomagic's Tucker, Daniel Nash
Female Puppy BF Maxomagics Talia, Daniel Nash
RBF Maxomagics Meena Daniel Nash

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Female BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Trescb Son Of The Mountain King, Darlene James

Leonberger, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM CH Jdleos Endless Heights, Janice Weaver
BHF BF BOW BOB CH Jdleos Ariel's Hope, Janice Weaver

Rottweiler, 2 Entries
Judge David Arthur
BHF BF BOB Listed Entry
CH BOB CH Benoit's Wolfpack Blue, Sydney Plante

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Central Asian Shepherddog, Maxomagic's Tucker
2nd) Bullmastiff, Mt.tom's Nothing Can Stop Me
3rd) Dogue De Bordeaux, Listed Entry
4th) Great Pyrenees, CH Trescb Son Of The Mountain King

Scenthounds

Bloodhound, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Edenhill Independence Day, Karen Dewey

Porcelaine, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman
2nd) Bloodhound, Edenhill Independence Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 4 Entries
Judge Karyn Colman
PEQUENO SMOOTH
Male Puppy RBMV Listed Entry
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV RBF Listed Entry
PEQUENO WIRE
Open Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Female BF BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Karyn Colman
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Stoney Brook's Feel The Burn, Dorothy Baker

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman
3rd) Xoloitzcuintli, Stoney Brook's Feel The Burn
4th) Podengo Portugueso, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM CH Crossrd Looks Like We Made It, Kathleen Ross
Female Puppy BF BOW CH Reddoor's Starlight Fusion, Cindy Lester
CH BOB URO2 CH Cerise Star Witness, Hailey Gillotti
GRCH GRCH Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM Jacksons John Wayne, Nichole Marie Jackson
CH BOB CH Crk On The Double, Margaret C Farone

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM BOW BOB Triplecreek's Brazen Trickster, Shelly Truskauskas
Female Puppy BF BOW Comstocks Lotus Flower, Kathryn Eddy
Adult Female RBF Thornelea Victorious, Stacy Small
BHF Triplecreek Catch A Rizin Star, Shelly Truskauskas

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Female BF BOB Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Crk On The Double
3rd) English Springer Spaniel, URO2 CH Cerise Star Witness
4th) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois

Northern Breeds

Chinook, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Adult Male BM BOB 'PR'Snook Nook Solo Hawkins, Jean Bouteiller

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH Lapinkaunis I Want It All, Jacquelyn Barbour, Daniel Nash

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH Bear Country's Louhi Kuparivuori, Alli Mc Keen

Samoyed, 4 Entries
Judge Dorothy Baker
Jr. Female RBF Polar Mist Fire Heart Of Gold, Darlene James
BHF BF BOB White Magic's Little Wing, Darlene James
CH CH Polarmist Lil Ball Of Fire, Darlene James
GRCH GRCH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Adult Female BF BOB Barynuks One N Only Diamond Girl, Rebecca Green

Northern Breed Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Chinook, 'PR'Snook Nook Solo Hawkins
2nd) Siberian Husky, Barynuks One N Only Diamond Girl
3rd) Samoyed, White Magic's Little Wing
4th) Finnish Lapphund, CH Lapinkaunis I Want It All

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM BOB Wolfwood Special Dark, Sarah Davis

Briard, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
BHF BF BOB Snoaire's Hbhp Rubix Cube, Marsha Clamp, Elizabeth Larue

Cardigan Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Dorothy Baker
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM Vestavia With A Song In My Heart, Adrienne Alexander
Open Male CH Winddancer Suncliffe Harvest Moon, Cindy L O'neill
Female Puppy RBF Benevers Not In Quarantine, Carol Kasabian
BHF BF BOW Benevers Six Feet Distance, Carol Kasabian
CH CH Wolfwood Asteroid Blues, Sarah Davis, Lorrie Lejeune
GRCH BOB URO1 GRCH White Raven Pizza or Death, Ashley Nadeau

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Adult Female BF BOB Hammersmiththisismyfightsongofhlk, Kaitlyn Peneston

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Dorothy Baker
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW CH Dust E Boots' Faisons Ce, Joanne Martone
CH AP VPN CA UWP CH NBOB Triple D's Semi-sweet Mocha, Lucy Cheever
GRCH BOB UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone

Lapinporokoira, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON, Dana C Runkle

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM BOW CH Benevers Old Time Rock & Roll, Carol Kasabian
Jr. Female BF Benever If I Could Turn Back Time, Carol Kasabian
BHF RBF Benevers Time After Time, Carol Kasabian
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
Open Female BF BOB CH Lynphil Delicious Detour, Onnaka Dudley
CH CH Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart

Herding Dog Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Shetland Sheepdog, CH Lynphil Delicious Detour
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Winddancer-aylesford Black & Tan
4th) Lapinporokoira, CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 8 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM UWP'PR'Sevensins Buildin Steel Bridges, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Nelson Corporan
Jr. Female BF BOW UWP Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn
CH BOB GRCH Carter's Sorry For The Wait, David Carter, Amy Carter
RCH CH Carter's Sixth Sense Aspen, David Carter, Amy Carter
GRCH UWPS AP4 VPE UWPCHX EGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RGRCH URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Kerry Blue Terrier, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
BHM BM BOB CH Blulake Did My Heart Love Tillnow, Philip Lemieux, Jose Benavidez
CH CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'3bf Set In Stone @ Black Label, Felicia R White, Electra Blair

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Pebwin B Gideon Of Rodnac, Lauri Whatley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Carter's Sorry For The Wait
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Blulake Did My Heart Love Tillnow
3rd) Miniature Bull Terrier, CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden
4th) Rat Terrier, 'PR'3bf Set In Stone @ Black Label

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Wulfsbane Queen Of Kings, Mary Tyson, Kailyn Valentin
Adult Female RBF Sbbz I Will Not Bow Of Hlk, Kaitlyn Peneston
CH BOB CH Hkbz603 Keikos Freedom, Danielle Bishop, Vincent Smith
RCH CH Souza's Loyalty Is Royalty, Kelly Souza

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Female BF BOB CH Popping Pippon, Tara Chumsae
RBF Listed Entry

Coton De Tulear, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

French Bulldog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male RBM Mm One Singular Sensation, Gale Golden, Debra Metcalf
BHM BM BOW BOB Morgan Manor Outlander, Gale Golden, Isabella Eaton
Jr. Female BF Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB Dollar Bar's Starman, Larah Massey

Companion Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Coton De Tulear, Listed Entry
2nd) American Bully, CH Hkbz603 Keikos Freedom
3rd) French Bulldog, Morgan Manor Outlander
4th) Papillon, Dollar Bar's Starman

TOTAL DOG QUALIFIERS
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, UWP NE NI CA URO1 GRCH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone

BIS Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
RBIS Scottish Deerhound, Listed Entry

View Event >