We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: K9 Fanciers-RQE (05/14/2021) / Conformation - Sunday Show 2

May 16, 2021

Hosted By: K9 Fanciers

Location: Centerville, Michigan

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB SGCH Eliana's The Man In Black, Elizabeth Robinson

Bullmastiff, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours, Kathy White, Gerry Beaudoin, Becky Martin

CANE CORSO ITALIANO Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nyx

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Pride Of Russia Chernaya Noch, Jeanetta Wilson
Jr. Female RBF CH Pride Of Russia Velora, Jeanetta Wilson
GRCH BOB SV SI AN SC PTM URO1 EGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Great Dane, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark

South African Boerboel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Leontix Qubitron Hendryx, Annette Balkevitch

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Bullmastiff, NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours
2nd) Great Dane, PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON
3rd) American Bulldog, SGCH Eliana's The Man In Black
4th) Doberman Pinscher, SV SI AN SC PTM URO1 EGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB Devlon's Steamroller Blues, Kelly Leonard

BEAGLE Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Westen

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Foxhound, Devlon's Steamroller Blues

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Malisco's One To Many, Kristen Kozminski

Borzoi, 4 Entries
Judge David Arthur
CH CH Starswift Legacy Of A Legend, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein
RCH CH Aria's Man On Fire, Brenda Bruinekool
GRCH BOB GRCH Estet Classic Prohor Fflight, Deborah L Dine
RGRCH EGCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Borzoi, GRCH Estet Classic Prohor Fflight
2nd) Afghan Hound, CH Malisco's One To Many

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB CH Attitude's Snowfire, Lorraine Frendling

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Riverwatch Six Feet Apart, Alexandra James

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge David Arthur
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB Smith's Pixie Pearl, Cindy Hultz Walker

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Elkens Maverick At Renaissance, Cheryl Locke

Standard Poodle, 9 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM En Tour's Trail Blazer Of Forest, Michele Harvey, Myriah Johnson
Female Puppy BF BOW BOB Litilann's Wg Gold Coast, Joyce Wilson
CH CH Croton Pines Amoureux Homme, Linda Cohen
RCH CH Fleetwood's Winter Lady, Chelsa Brandsen
GRCH RACEN GRCH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge David Arthur
Adult Female BF Sarafina Amaris Noir Of Forest, Michele Harvey
CH CH Sunrize Silver Dream At Mytyme, Kimberly Huling
RCH CH Jazzys Moolit Vali At Mytyme, Kimberly Huling
GRCH BOB SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH GRCH Liberty's Flash Gordon, Cheryl Pulaski

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Standard Poodle, Litilann's Wg Gold Coast
2nd) Standard Poodle M/C, SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour
3rd) Curly-Coated Retriever, Riverwatch Six Feet Apart
4th) Brittany, CH Attitude's Snowfire

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH Anua's Terra, She's Terrarific, Darrin Fulghum

Samoyed, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB EGCH Sfx Bazinga!, Lori Chapek-carleton
RGRCH GRCH Sfx Articcross Make It So, Lori Chapek-carleton

SIBERIAN HUSKY Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Alaskan Malamute, Listed Entry
2nd) Samoyed, EGCH Sfx Bazinga!

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB CH NN Chercar Blk Velvet If U Please, Cheryl Carlson

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB RACEA PTM UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
RGRCH GRCH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH Jagger Dream Kruser SPOT-ON, Brett Kruse

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB SGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH CA URO3 SGCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Shetland Sheepdog, SGCH Clearsky Belmark Illumination
2nd) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres
3rd) Dutch Shepherd, CH NN Chercar Blk Velvet If U Please
4th) White Shepherd, UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM 'PR'Nitro's Oh Pancho @ True Heart, Corina Castillo
Open Male BM BOW BOB CH'PR'Ivieleags Cisco Kid Of True Heart, Corina Castillo
Female Puppy BF CH'PR'Nevada's@40cal The Rona 2020, Anthony Hammock

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB White River Chips Ahoy, Kelly Leonard, Donald Leonard

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB NE NI NC CH Superbs Tellmehaveyouseenher, Linda Ringle, Jane Lasher
GRCH MI SN EC GRCH Devils and Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Jack Russell Terrier, White River Chips Ahoy
2nd) Staffordshire Bullterrier, NE NI NC CH Superbs Tellmehaveyouseenher
3rd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Ivieleags Cisco Kid Of True Heart

Companion Dogs
CHIHUAHUA Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Zion

Chinese Crested, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Jansen Kiora Dutchess Heart, Candice Radziewicz, Jan Spiker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Oakley
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB UWPV AP2 VPN UWPCH EGCH Jemm's Enjoy The Show, Jamie Robinson
RGRCH GRCH Jemms Girlz Wanna Have Fun S-b, Jamie Robinson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Bucks
NFP Jemm's One In A Minion, Jamie Robinson

Papillon, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC EGCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyra Silvertongue Of Indigo Wc, Jennifer Harman

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Wee Loves Cracklin Rosie, Gail Gee
RCH CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend, Anna T Romness

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Yorkshire Terrier, CH Wee Loves Cracklin Rosie
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Papillon, ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC EGCH Windcrest Wild Card SPOT
4th) French Bulldog, UWPV AP2 VPN UWPCH EGCH Jemm's Enjoy The Show

TOTAL DOG QUALIFIERS
BULLMASTIFF, NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours, Kathy White, Gerry Beaudoin, Becky Martin
DUTCH SHEPHERD, CH NN Chercar Blk Velvet If U Please, Cheryl Carlson
GERMAN SHEPHERD DOG, RACEA PTM UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, NE NI NC CH Superbs Tellmehaveyouseenher, Linda Ringle, Jane Lasher

BIS Shetland Sheepdog, SGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RBIS Bullmastiff, NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours, Kathy White, Gerry Beaudoin, Becky Martin

View Event >