Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: K9 Fanciers-RQE (05/14/2021) / Conformation - Sunday Show 1

May 16, 2021

Hosted By: K9 Fanciers

Location: Centerville, Michigan

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB SGCH Eliana's The Man In Black, Elizabeth Robinson

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours, Kathy White, Gerry Beaudoin, Becky Martin

CANE CORSO ITALIANO Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Reliances Leather and Lace

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Pride Of Russia Chernaya Noch, Jeanetta Wilson
Jr. Female BF CH Pride Of Russia Velora, Jeanetta Wilson
GRCH BOB SV SI AN SC PTM URO1 EGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Great Dane, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB PN URO1 SGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Leontix Qubitron Hendryx, Annette Balkevitch

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Doberman Pinscher, SV SI AN SC PTM URO1 EGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON
2nd) Bullmastiff, NC CH Bobeck Stelorthepleasureisours
3rd) American Bulldog, SGCH Eliana's The Man In Black
4th) South African Boerboel, CH Leontix Qubitron Hendryx

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Devlon's Steamroller Blues, Kelly Leonard

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Foxhound, Devlon's Steamroller Blues

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Malisco's One To Many, Kristen Kozminski

Borzoi, 4 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Aria's Man On Fire, Brenda Bruinekool
RCH CH Starswift Legacy Of A Legend, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein
GRCH BOB EGCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein
RGRCH GRCH Estet Classic Prohor Fflight, Deborah L Dine

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Afghan Hound, CH Malisco's One To Many
2nd) Borzoi, EGCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB CH Attitude's Snowfire, Lorraine Frendling

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Riverwatch Six Feet Apart, Alexandra James

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Richard Klatt
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB Smith's Pixie Pearl, Cindy Hultz Walker

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Elkens Maverick At Renaissance, Cheryl Locke

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM En Tour's Trail Blazer Of Forest, Michele Harvey, Myriah Johnson
Jr. Male Mount Bethel Solar Mythos, Darcy Kallus, Anna-rose Wolff
Open Male BM CH Stardust Over Forest Lakes, Michele Harvey, Kasey Schmidt
Female Puppy Litilann's Wg Gold Coast, Joyce Wilson
Jr. Female Amore Bello Rhapsody For A Queen, Rebecca Laing-austin
Adult Female BF BOW CH Fleetwood's Winter Lady, Chelsa Brandsen
BHF RBF Firestar Phenomenon Of Forest Lak, Michele Harvey
CH CH Croton Pines Allie Mon Alouette, Paula Lunde
RCH CH Croton Pines Amoureux Homme, Linda Cohen
GRCH BOB RACEN GRCH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF Sarafina Amaris Noir Of Forest, Michele Harvey
CH GRCH Liberty's Flash Gordon, Cheryl Pulaski
RCH CH Jazzys Moolit Vali At Mytyme, Kimberly Huling
GRCH BOB SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH GRCH Chapel Hill Matilda's Liebe, Elaine Bolbach

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Curly-Coated Retriever, Riverwatch Six Feet Apart
2nd) Standard Poodle M/C, SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour
3rd) Golden Retriever, CH Glamour's Primo SPOT-ON
4th) Brittany, CH Attitude's Snowfire

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Anua's Terra, She's Terrarific, Darrin Fulghum

Samoyed, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB EGCH Sfx Bazinga!, Lori Chapek-carleton

SIBERIAN HUSKY Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Samoyed, EGCH Sfx Bazinga!
2nd) Alaskan Malamute, CH Anua's Terra, She's Terrarific

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF CH NN Chercar Blk Velvet If U Please, Cheryl Carlson
GRCH BOB UCD AP UJJ ROM UWPCH EGCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
RGRCH RACEA PTM UJJ URO1 SN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH Jagger Dream Kruser SPOT-ON, Brett Kruse

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB SGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH CA URO3 SGCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Shetland Sheepdog, SGCH Clearsky Belmark Illumination
2nd) Border Collie, Listed Entry
3rd) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres
4th) German Shepherd Dog, GRCH Alta-tollhaus Winnetka

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM 'PR'Nitro's Oh Pancho @ True Heart, Corina Castillo
Open Male BM BOW BOB CH'PR'Ivieleags Cisco Kid Of True Heart, Corina Castillo
Female Puppy BF CH'PR'Nevada's@40cal The Rona 2020, Anthony Hammock

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB White River Chips Ahoy, Kelly Leonard, Donald Leonard

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH NE NI NC CH Superbs Tellmehaveyouseenher, Linda Ringle, Jane Lasher
GRCH BOB MI SN EC GRCH Devils and Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Jack Russell Terrier, White River Chips Ahoy
2nd) Staffordshire Bullterrier, MI SN EC GRCH Devils and Fairies T-rex By Bs
3rd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Ivieleags Cisco Kid Of True Heart

Companion Dogs
CHIHUAHUA Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Improv Vulkyrie To Legit To Qu

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH GRCH Zuo's Winter Serenade Of Kyloe, Jan Spiker, Jill Rankinen

NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Sg Dare To Be Different
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UWPV AP2 VPN UWPCH EGCH Jemm's Enjoy The Show, Jamie Robinson
RGRCH GRCH Jemms Girlz Wanna Have Fun S-b, Jamie Robinson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Bucks

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC EGCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyra Silvertongue Of Indigo Wc, Jennifer Harman

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Wee Loves Cracklin Rosie, Gail Gee
RCH CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend, Anna T Romness

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Yorkshire Terrier, CH Wee Loves Cracklin Rosie
2nd) Papillon, ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC EGCH Windcrest Wild Card SPOT
4th) French Bulldog, UWPV AP2 VPN UWPCH EGCH Jemm's Enjoy The Show
TOTAL DOG QUALIFIERS
DOBERMAN PINSCHER, SV SI AN SC PTM URO1 EGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong
BORDER COLLIE, Listed Entry
DUTCH SHEPHERD, UCD AP UJJ ROM UWPCH EGCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

BIS Curly-Coated Retriever, Riverwatch Six Feet Apart, Alexandra James
RBIS American Foxhound, Devlon's Steamroller Blues, Kelly Leonard

View Event >