We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association (05/13/2021) / Conformation - Saturday Show 2

May 15, 2021

Hosted By: Illinois Toy Fox Terrier Association

Location: Peoria, Illinois

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF Boondocks Into The Night, Medesta Pigg
CH BOB AP VPN UWPCH GRCH Boondock's Swtr Then Sugar, Medesta D Pigg

Olde English Bulldogge, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH RGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Rottweiler, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB GRCH Korbyn Vom Mitternacht, Joanna Lockner

Guardian Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Rottweiler, GRCH Korbyn Vom Mitternacht
2nd) Olde English Bulldogge, Listed Entry
3rd) Cane Corso Italiano, AP VPN UWPCH GRCH Boondock's Swtr Then Sugar

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM BOW CCH CH'PR'Hogan's Gemba, Lee Hogan
Open Female BF CCH WCH GRFCH GRCH(2)'PR'Hogan's Naughty, Lee Hogan
CH BOB CGRCH NITECH GRCH(2)'PR'Ransom Ranch Butter Bawl, Doug Ransom
RCH CCH CH'PR'Ransom Ranch Blue Bawl Stevie, Doug Ransom
GRCH CGRCH GRWCH(2) GRNITECH(3) GRFCH(5) GRCHHO'PR'Hogan's Ruby HTX4, Lee Hogan

Otterhound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHF BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB CCH'PR'Drake's Wind Storm, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins
CH CCH'PR'Meramec Valley Spotd Sensation, Connie Bigley
GRCH CGRCH'PR'Skyline's Code Of Ethics, Beth Jenkins, Megan O'connor

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Drake's Wind Storm
2nd) Otterhound, Listed Entry
3rd) Bluetick Coonhound, CGRCH NITECH GRCH(2)'PR'Ransom Ranch Butter Bawl

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM CH D&j Ha'aretz Aaron, Donna Davison
Adult Female RBF D&j Ha'aretz Josie, Donna Davison
BHF BF BOW BOB D&j Ha'aretz Thelma Lou, Donna Davison, Jackie Davison
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP D&j Ha'aretz Sarah, Donna Davidson, Jackie Davidson

Whippet, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB Wylie's Wah Watusi, Debra Borton
Open Female RBF CH Wylie's Tap Danc'n On My Heart, Debra Borton
GRCH EGCH Cali's Razzle Dazzle At Wylie, Debra Borton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Whippet, Wylie's Wah Watusi
2nd) Canaan Dog, D&j Ha'aretz Thelma Lou

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Felstar Precious Hot Fire, Dr Bev Sigl Felten
RCH CH Felstar Glacier Hot Fire, Dr Bev Sigl Felten
GRCH NV NI NC GRCH Felstar Precious Light, Bev Sigl Felten

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Kingsbridge A Lick & A Promise, Kathleen Stevens

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM BOB CH Heiss Draht-jneens Sig Sauer, Jeanine Garner, Daryl Garner

Portuguese Water Dog, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Mcknights Sojourn Lago, Theresa Delgado
CH BOB CH URO1 Mcknights Caravela Dream, Patti Mcknight, Carl Mc Knight
RCH CH URO1 Mcknights Rose Among Thorns, Patti Mcknight, Carl Mc Knight
GRCH RMC UWP UCD URX2 UJJ GRCH UROC Kingsway Mc Knight's Little Girl SPOT-ON, Patti Carl Mc Knight

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF CH Kissme Im A Good Girl, Joanna Ray
CH BOB CH Ksp The Art Of Possibilities, Joanna Ray

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Begonia's Bluebird In My Heart, Lynelle Mellecker

Vizsla, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOW BOB CH Lone Ridge's Rudi, Chandra Allen
BHF BF Listed Entry
CH CH Lone Ridge's Bustin Up The Plaza, Jean Andrew

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Flat-Coated Retriever, CH Kingsbridge A Lick & A Promise
2nd) Standard Poodle M/C, CH Begonia's Bluebird In My Heart
3rd) Portuguese Water Dog, CH URO1 Mcknights Caravela Dream
4th) Standard Poodle, CH Ksp The Art Of Possibilities

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Jsmine Flowing With Pride, Trevor Davis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Tokuguays Patience Is A Virtue, Samantha Siekerman

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Hope's It's A Kind Of Magic, Amy Boatman, Livia I Leahu

American Eskimo, 7 Entries
Judge Polly A Dake-jones
MINIATURE
Adult Female BFV BF CH'PR'Gimego's One More Thyme, Lauraye Townsend
BHF RBFV RBF Listed Entry
STANDARD
Adult Female BFV 'PR'Gimego's Alpha N Omega, Lauraye Townsend
CH BOB CH'PR'Hh These Colors Don't Run, Denise Hutton
RCH CH'PR'Gimego's Dew Unto Others, Lauraye Townsend

Siberian Husky, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Female BF BOB Listed Entry
CH CH Liberty's Moves Like Jagger, Kenedi Wrezzes
RCH CH Liberty's Amazing Tatsuya, Samantha Siekerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fate

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Akita, CH Jsmine Flowing With Pride
2nd) American Eskimo, CH'PR'Hh These Colors Don't Run
3rd) Siberian Husky, Listed Entry
4th) Alaskan Klee Kai, 'PR'Hope's It's A Kind Of Magic

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GROENENDAEL
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB CH Majestic Tattle On Ewe, Melinda Clark

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM CH Sancho Von Huerta Hof, Teena Roth, Judith A Malone
BHM RBM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Primrose Vom Gildaf, Jean Andrew
Open Female RBF Profiler Vom Gildaf, Melinda Clark
GRCH EGCH Nando Von Huerta Hof, Teena Roth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP No Name

MIN AMERICAN SHEPHERD Entries
Judge Polly A Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Don't Jinx Me, Lisa Bond

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB CH Lambluv's Belewether Boy, Keith Fliss

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB Kazon Cajun Creole, Nayan Gluck

WHITE SHEPHERD Entries
Judge Polly A Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Beatles

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) German Shepherd Dog, Primrose Vom Gildaf
2nd) Old English Sheepdog, CH Lambluv's Belewether Boy
3rd) Border Collie, CH Majestic Tattle On Ewe
4th) Shetland Sheepdog, Kazon Cajun Creole

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
HAIRLESS
CH BOB UFA CH Xo Xo Growing Wings, Kimberly Seegmiller

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Bpb Calamity Jane, Tiffany Clevenger

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB CH First Class 'cause Momma Said So, Tabitha Ambroiggio

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM 'PR'Aerie's Precious Hippo, Medesta Pigg
Female Puppy BF 'PR'Big Groves Kick A Little, Deborah Botruff
CH CH'PR'Aspen's Shine On, Deborah Botruff

Toy Fox Terrier, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHF BF BOB Meadowood's Ramblin' Rose, John F Davidson
CH CH'PR'Meadowood's Miss Liberty, John Davidson
GRCH URO1 GRCH'PR'Meadowood's Belle Star SPOT-ON, John F Davidson or Sally Davidson
RGRCH GRCH'PR'Meadowood's Cat Ballou, John F Davidson or Sally Davidson

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Rat Terrier, Listed Entry
2nd) Toy Fox Terrier, Meadowood's Ramblin' Rose
3rd) Bedlington Terrier, CH First Class 'cause Momma Said So
4th) American Pit Bull Terrier, CH Bpb Calamity Jane

Companion Dogs

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Dalmatian, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOW BOB Stellar Tbgo Starlight Starbright, Philip Kroovand
BHF BF Stellartbgo Britelites By Mapleaf, Lynette Rutz

Papillon, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Open Female BF BOB Marrics Fire In The Sky, Jenna Nehl

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Dalmatian, Stellar Tbgo Starlight Starbright
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Tibetan Terrier, Listed Entry
4th) Papillon, Marrics Fire In The Sky

BIS Flat-Coated Retriever, CH Kingsbridge A Lick & A Promise, Kathleen Stevens
RBIS Rottweiler, GRCH Korbyn Vom Mitternacht, Joanna Lockner

View Event >