Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/14/2021) / Conformation - Saturday Show 2

May 15, 2021

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Adult Female BF BOB Rhapsody's Creed Of The Desert, Elaine Berg

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female BF BOB Triple J A Midnite Rendezvous', Marnell Lowe

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
CH BOB CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
CH BOB URO1 NV CH Dexter De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix
2nd) Doberman Pinscher, Rhapsody's Creed Of The Desert
3rd) Anatolian Shepherd, Listed Entry
4th) Giant Schnauzer, Triple J A Midnite Rendezvous'

Scenthounds

Harrier, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Male BM BOB Blythmoor Chase Away The Blues, Peggy Miller

Scenthound Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Harrier, Blythmoor Chase Away The Blues

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sue Phillips
BHF BF BOB CH Wyoland's Miss Kitty, Janell Canaday

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Adult Female RBF CH'PR'Clayborn's Blue Fairy, Mindy Sherwood, Charles Minneker
BHF BF BOW CH'PR'Broadway Without Love, Christina Klahn
CH GRCH'PR'Satsuma Beignet At Broadway Dna SPOT, Christina Klahn, Denise Young
RCH CH'PR'Broadway's Razzle Dazzle Dna SPOT-ON, Christina Klahn
GRCH BOB EGCH'PR'Allagante Broadway Abbey Road Dna SPOT-ON, Tina Klahn
RGRCH GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Broadway Howl's Moving Castle, Amy Reed
NFP 'PR'Broadway Castle In The Sky, Christina Klahn

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Silken Windhound, EGCH'PR'Allagante Broadway Abbey Road Dna SPOT-ON
2nd) Basenji, CH Wyoland's Miss Kitty

Gun Dogs

Field Spaniel, 4 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOW BOB Upland's Blue Sky Aviator, Anita Eley
Female Puppy RBF Pridemark's Alliwantforxmas, Carole Willimas
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Blue Sky's Aces High, Anita C Eley

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male Listed Entry
Open Male Listed Entry
Adult Male RBM Starz Ready and Watching, Pamela Biard
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Starz Ready and Watching, Pamela Biard

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM Beaver Creek's Wynter Storm, Erin Bonwell
Open Female BF BOW BOB Remingtons Hipster Chickster, Stephanie Magid

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Lynn Martin
Adult Female BF BOB CH Sekhemt Swept By The Wind, Meagan Townsend
BHF RBF Arteaga's Do You Know Who I Am, Marily Arteaga
CH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM High Mesa's Mighty Odysseus, Jazmine Quintana
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Cosmic Caliber's Steel Magnolia, Kathryn Wilt, David Wilt
CH BOB Listed Entry
RCH CH Fireside's Moves Like Jagger, Kathryn Wilt, David Wilt

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, Listed Entry
4th) Field Spaniel, Upland's Blue Sky Aviator

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Daydream'sborn To Be Wild Tikaani, Fred Shanks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Everyone'sdreambeautifulblpass, Fred M Shanks
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire and Mark Squire
Female Veteran: Best Veteran CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Sue Phillips
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB 'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka, Leslie Milohov
STANDARD
Female Puppy BFV RBF 'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $, Michelle Short
TOY
CH CH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male RBM Kojiro Go Akayama, Brittany Love
Adult Male BM BOB CH Kai Raikou Go Sakura No Sono, Brittany Love

Keeshond, 5 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM Beowulf-swankee Fool 4 Ur Love, Lee Wunsch, Donna Powell
Jr. Female BF BOW BOB Yara Sumbarsky Pramen, Sharon Miller
Adult Female RBF Beowulf-swankee Saison Rue, Lee Wunsch, Donna Powell
BHF Swankee-beowulf Nobody's Fool, Donna Powell, Lee Wunsch

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Open Male BM BOB Listed Entry

Norwegian Elkhound, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Open Female RBM SnoBiz the Story in Your Eyes, Dorothy Sencenbauh, Robert Sencenbaugh
Jr. Female BF BOB Snobiz Quicksilver Girl O'strchy, Dorothy Sencenbaugh, Robert Sencenbaugh

SIBERIAN HUSKY Entries
Judge Sue Phillips
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Yetieska's You've Been Ghosted, Kenneth Fingerlos, April Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Keeshond, Yara Sumbarsky Pramen
2nd) Norwegian Elkhound, Listed Entry
3rd) Samoyed, Snobiz Quicksilver Girl O'strchy
4th) Akita, Daydream'sborn To Be Wild Tikaani

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male BM Vrs Grand Teton's Guiding Star, Alison Gocke
BHM Listed Entry
Jr. Female RBF Outlaws A Little Bit Dangerous, Sheree Sanchez
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF Hhk Heartz On Fire, Vivian Beard
CH CH Outlaws Something Special, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Iron Rose Reach For The Sky, Jennifer Cartmell
NFP BP Listed Entry, Jennifer Cartmell

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge David L Kittredge
MALINOIS
Open Female BFV BF Listed Entry
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM BOW Listed Entry
CH BOB URO1 CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF BOB Ghostwind Etched In Stone, Sherry Holt

Collie, 5 Entries
Judge David L Kittredge
ROUGH
Open Male BMV BM High Altitude Mountain Angus, Lauren Maggart
SMOOTH
Open Male BMV RBM Midknights Raise A Glass High Alt, Lauren Maggart
CH BOB CH Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga
RCH CH Sun-rai's Coctel De Esmeralda, Marily Arteaga
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD CH URO3 Wild Wind's Shot In The Dark SPOT-ON, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF CH UWP Denwolf's Sable, Denese Wolfson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Errol

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Cimerron's Bridger, Jillian Jancko, Deborah C Deters

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Female BF CH WSD Kickinauss On The Co Trail SPOT-ON, Donna Carr
CH BOB CH Two J's It's All Good Man, Kathy Doehler

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Aspenleaf's Mayhem, Jennifer Cartmell
Adult Female RBF Aspenleafs Ari In Paradise Yet, Jody Kelly

Herding Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Bouvier Des Flandres, Ghostwind Etched In Stone
2nd) Shetland Sheepdog, Aspenleaf's Mayhem
3rd) Min American Shepherd, CH Two J's It's All Good Man
4th) Collie, CH Mas Bonita De Todos Arteaga

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
HAIRLESS
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Male BM BOW 'PR'Bartin's Pua'aari'i For Brk&nv, Cassandra Garner, Janice Snyder
Jr. Female BF 'PR'Brk's Shieldmaiden Of Thorgerd, Cassandra Garner
CH BOB CH Trailblazings Just Take Me On, Kristine Helgeson

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Adult Female BF BOB D.b.f. Dare To Stare, Sheree Sanchez

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
BHF BF BOB RACEN Outlaws Hocus Pocus, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 12 Entries
Judge Mary C Murphy-east
STANDARD
Male Puppy Stick To Your Guns Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Male BMV RBMV BM RBM Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF 'PR'K2's Total Package @ Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Open Female 'PR'K2's Cookie Monster, Tracey A Kallas
Adult Female BFV BF BOW 'PR'Outlaws Tiny Ballerina @k2, Sheree Sanchez, Tracey A Kallas
CH BOB CH'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
RCH GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Outlaws Cock Of The Walk, Sheree Sanchez
NFP 'PR'Outlaws Yadda Yadda Yadda, Sheree Sanchez
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Srk K2's Zero Sight Adjustment, Rebekah Anthony

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Patterdale Terrier, RACEN Outlaws Hocus Pocus
2nd) Rat Terrier, CH'PR'K2's Devil In The Details
3rd) Jack Russell Terrier, D.b.f. Dare To Stare
4th) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Pug, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOB CH House Of Wu Bobby Dazzler, Gay D Eckes, Claudia Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Pug, Listed Entry
2nd) Tibetan Terrier, Listed Entry
3rd) Shih Tzu, CH House Of Wu Bobby Dazzler

BIS Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks
RBIS Patterdale Terrier, RACEN Outlaws Hocus Pocus, Sheree Sanchez

View Event >