We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/14/2021) / Conformation - Saturday Show 1

May 15, 2021

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB Rhapsody's Creed Of The Desert, Elaine Berg

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Triple J A Midnite Rendezvous', Marnell Lowe

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB URO1 NV CH Dexter De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix
2nd) Anatolian Shepherd, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Rhapsody's Creed Of The Desert
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Harrier, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Adult Male BM BOB Blythmoor Chase Away The Blues, Peggy Miller

Scenthound Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Harrier, Blythmoor Chase Away The Blues

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Lynn Martin
BHF BF BOB CH Wyoland's Miss Kitty, Janell Canaday

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Lynn Martin
MEDIO WIRE
BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Adult Female RBF CH'PR'Clayborn's Blue Fairy, Mindy Sherwood, Charles Minneker
BHF BF BOW BOB CH'PR'Broadway Without Love, Christina Klahn
CH GRCH'PR'Satsuma Beignet At Broadway Dna SPOT, Christina Klahn, Denise Young
RCH CH'PR'Clayborn's Eureka, Laura Garabedian, Stuart Small
GRCH GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson
RGRCH EGCH'PR'Allagante Broadway Abbey Road Dna SPOT-ON, Tina Klahn
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Broadway Howl's Moving Castle, Amy Reed

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Silken Windhound, CH'PR'Broadway Without Love
2nd) Podengo Portugueso, Listed Entry
3rd) Basenji, CH Wyoland's Miss Kitty

Gun Dogs

Field Spaniel, 4 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Male BM BOW Upland's Blue Sky Aviator, Anita Eley
Female Puppy BF Pridemark's Alliwantforxmas, Carole Willimas
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Blue Sky's Aces High, Anita C Eley

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Male Listed Entry
Open Male Listed Entry
Adult Male RBM Starz Ready and Watching, Pamela Biard
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Golden Romance Grace Kelly, Christine Brandt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Starz Ready and Watching, Pamela Biard

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Male BM Beaver Creek's Wynter Storm, Erin Bonwell
Open Female BF BOW BOB Remingtons Hipster Chickster, Stephanie Magid

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Adult Female RBF CH Sekhemt Swept By The Wind, Meagan Townsend
BHF BF Arteaga's Do You Know Who I Am, Marily Arteaga
CH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM High Mesa's Gen. Finzenheimer, Teresa Despres
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW Cosmic Caliber's Steel Magnolia, Kathryn Wilt, David Wilt
CH CH Fireside's Moves Like Jagger, Kathryn Wilt, David Wilt
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Shyre's Gift Of Hope To Mnj, Jennifer Bills

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
2nd) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
3rd) Field Spaniel, CH Blue Sky's Aces High
4th) Labrador Retriever, Remingtons Hipster Chickster

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM Daydream'sborn To Be Wild Tikaani, Fred Shanks
Jr. Female BF BOW BOB Daydreamunderaspensw/Dreamhi&doha, Kristi Skipper
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Everyone'sdreambeautifulblpass, Fred M Shanks
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire and Mark Squire
Female Veteran: CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Lynn Martin
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB 'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka, Leslie Milohov
STANDARD
Female Puppy BFV RBF 'PR'Ice's $ Baby I'm Worth It $, Michelle Short
TOY
CH CH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOB Kojiro Go Akayama, Brittany Love
Adult Male RBM CH Kai Raikou Go Sakura No Sono, Brittany Love

Keeshond, 5 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM Beowulf-swankee Fool 4 Ur Love, Lee Wunsch, Donna Powell
Jr. Female BF BOW BOB Yara Sumbarsky Pramen, Sharon Miller
Adult Female Beowulf-swankee Saison Rue, Lee Wunsch, Donna Powell
BHF RBF Swankee-beowulf Nobody's Fool, Donna Powell, Lee Wunsch

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Open Male BM BOB Listed Entry

Norwegian Elkhound, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Open Female BF BOB Snobiz Quicksilver Girl O'strchy, Dorothy Sencenbaugh, Robert Sencenbaugh
RBF Snobiz The Story In Your Eyes Robert Sencenbaugh, Dorothy Sencenbaugh

SIBERIAN HUSKY Entries
Judge Lynn Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Yetieska's You've Been Ghosted, Kenneth Fingerlos, April Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Norwegian Elkhound, Listed Entry
2nd) Keeshond, Yara Sumbarsky Pramen
3rd) Alaskan Klee Kai, 'PR'Yakitat's Winne Bago V Sobaka
4th) Japanese Akita, Kojiro Go Akayama

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male BM Vrs Grand Teton's Guiding Star, Alison Gocke
BHM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female RBF Ritari Of Imagineer, Reini Brickson
BHF BF BOW BOB Hhk Heartz On Fire, Vivian Beard
CH CH Outlaws Something Special, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Iron Rose Reach For The Sky, Jennifer Cartmell
NFP BP Listed Entry, Jennifer Cartmell

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Sue Phillips
BHF BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sue Phillips
MALINOIS
Open Female BFV BF Listed Entry
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
CH URO1 CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
URO1 CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB Ghostwind Etched In Stone, Sherry Holt

Collie, 5 Entries
Judge Sue Phillips
ROUGH
Oen Male BMV RBM High Altitude Mountain Angus, Lauren Maggart
SMOOTH
Open Male BMV BM Midknights Raise A Glass High Alt, Lauren Maggart
CH CH Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga
RCH CH Sun-rai's Coctel De Esmeralda, Marily Arteaga
GRCH BOB URO3 GRCH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF CH UWP Denwolf's Sable, Denese Wolfson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Errol

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Cimerron's Bridger, Jillian Jancko, Deborah C Deters

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Adult Female BF CH WSD Kickinauss On The Co Trail SPOT-ON, Donna Carr
CH BOB CH Two J's It's All Good Man, Kathy Doehler

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF BOB Aspenleaf's Mayhem, Jennifer Cartmell
Adult Female RBF Aspenleafs Ari In Paradise Yet, Jody Kelly

Herding Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Bouvier Des Flandres, Ghostwind Etched In Stone
2nd) Australian Shepherd, Hhk Heartz On Fire
3rd) Min American Shepherd, CH Two J's It's All Good Man
4th) Bearded Collie, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
HAIRLESS
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB 'PR'Bartin's Pua'aari'i For Brk&nv, Cassandra Garner, Janice Snyder
CH CH Trailblazings Just Take Me On, Kristine Helgeson

Border Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB D.b.f. Dare To Stare, Sheree Sanchez

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHF BF BOB RACEN Outlaws Hocus Pocus, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 12 Entries
Judge David L Kittredge
STANDARD
Male Puppy Stick To Your Guns Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Male BMV BM BOW Listed Entry
Female RBFV RBF 'PR'K2's Total Package @ Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Open Female BFV BF 'PR'K2's Cookie Monster, Tracey A Kallas
Adult Female 'PR'K2's Make Mine Dirty @ Arkay, Ruth E Kramer, Tracey Kallas
CH BOB CH'PR'K2's Livin' The Heart Dream, Shana Bokelman, Tracey A Kallas
RCH CH'PR'Arkay's Stomp The Yard, Ruth Kramer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP 'PR'Outlaws Cock Of The Walk, Sheree Sanchez
NFP BP 'PR'Outlaws Yadda Yadda Yadda, Sheree Sanchez
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Srk K2's Zero Sight Adjustment, Rebekah Anthony

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Patterdale Terrier, RACEN Outlaws Hocus Pocus
2nd) Border Terrier, Listed Entry
3rd) Rat Terrier, CH'PR'K2's Livin' The Heart Dream
4th) Toy Fox Terrier, Listed Entry

Companion Dogs
LOWCHEN Entries
Judge Sue Phillips
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Pug, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Male BM BOB CH House Of Wu Bobby Dazzler, Gay D Eckes, Claudia Miller

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Shih Tzu, CH House Of Wu Bobby Dazzler
2nd) Tibetan Terrier, Listed Entry
3rd) Pug, Listed Entry

BIS Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks
RBIS Patterdale Terrier, RACEN Outlaws Hocus Pocus, Sheree Sanchez

View Event >