▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Premier / Altered Conformation - Friday, Show 1

June 17, 2016

Location: Kalamazoo, Michigan

GUARDIAN DOGS
BOXER 1 Entry
JUDGE Tim Parr
GRCH BOB GRCH Shira's Tiki Crown Of Thunderbay, Bernard Atkins And Ruth Atkins
CANE CORSO ITALIANO 1 Entry
JUDGE Tim Parr
BHF BF BOB Listed Entry
LEONBERGER 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB UAGI CH Ludwick's Bianca Von Drea, Kimberly Nordin And Beverly Waites
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Leonberger, UAGI CH Ludwick's Bianca Von Drea
3rd) Boxer, GRCH Shira's Tiki Crown Of Thunderbay

SCENTHOUNDS
BEAGLE 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
GRCH BOB USA UFA CA UWPO UWPCH CGRCH Windswepthill Eve Of Destruction, Stacy Faw And Susan Faw
DACHSHUND 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Ynot Make A Wish Msp, Cynthia Darling
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Beagle, USA UFA CA UWPO UWPCH CGRCH Windswepthill Eve Of Destruction
2nd) Dachshund, CH Ynot Make A Wish Msp

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB UWP CH Ankhu Ottaray Benjimen Bones, Terry Fiedler
WHIPPET 4 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Adult Male BM Saesi My Immortal, Tatum Love And Mary Magee
Int. Female BF BOW NI AC NV Jaama's Morning Jasmine, Laura La Forest
CH ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett
GRCH BOB GRCH Appraxin I'm A Covergirl, Martha Homrich
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Basenji, UWP CH Ankhu Ottaray Benjimen Bones
2nd) Whippet, GRCH Appraxin I'm A Covergirl

GUN DOGS
BARBET 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Female BF BOB CA Hickory Tavern Final Grade, Angie Tena, Leonard Tena
ENGLISH COCKER SPANIEL 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Int. Female BF BOB Shambrio Winsome Macey, Emma Tinklenberg
ENGLISH SETTER 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Adult Female BF BOB Listed Entry
ENGLISH SPRINGER SPANIEL 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH CH Whitney Farms Pennys Frm Heaven, Nanci La Marque
GRCH BOB URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator, Suzanne Y Benton
FLAT-COATED RETRIEVER 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB AE AI NN AC UCDX URO3 CH Hearthaven's Flying Tiger, Lawren Coulam
GERMAN SHORTHAIRED PNTR 5 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB UNJ ALGRCH CH Ton80s The Big Bang Theory, Jennifer M Pietrusiewicz, Peter J Pietrusiewicz
RCH Listed Entry
GRCH UMJCH UUF UWP GRCH Bnj Ton80s Dont Stop Believin', Jennifer M Pietrusiewicz Or Beth De Vries
GOLDEN RETRIEVER 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB ALCH Malagold's Back In Thyme, Klaranne Spearbraker Or Laurie Olsson
LABRADOR RETRIEVER 1 Entry
JUDGE Margaret L Doster
CH BOB ALCH UGRACH Tlc's Folsom Man In Black, Penny Klingler Or Gary Klingler
NS DUCK TOLLING RETRIEVER 1 Entry
JUDGE Margaret L Doster
CH BOB CA URO1 UAGII CH Pinehill's River Song SPOT, Colleen Bliffert
STANDARD POODLE 4 Entries
JUDGE Margaret L Doster
CH BOB URO1 ALCH Tudor's Majikal Paradox, Karen P Tudor
RCH ALCH Aircastle's The Pianist SPOT, David J Arthur And Barbara J Arthur
GRCH GRCH Aircastle's Devil By Design, David J Arthur And Barbara J Arthur
STANDARD POODLE M/C 1 Entry
JUDGE Margaret L Doster
GRCH BOB UAGI UWP UCD URO3 GRCH Balsam's Sharp Dressed Man, Kathryn E Szalasny
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda Reece
1st) English Springer Spaniel, URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator
2nd) Ns Duck Tolling Retriever, CA URO1 UAGII CH Pinehill's River Song SPOT
3rd) Flat-coated Retriever, AE AI NN AC UCDX URO3 CH Hearthaven's Flying Tiger
4th) Golden Retriever, ALCH Malagold's Back In Thyme

NORTHERN BREEDS
ALASKAN KLEE KAI 7 Entries
JUDGE Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB ALCH'PR'Serenity's Everyday Miracle, Kristine Hynes
CH UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket, Angela Davis
RCH UAGII URO1 ALCH'PR'Aliak's Darkk Midnight At Rohn, Richard Lo Presto And Megan Lo Presto
GRCH UAGI URO1 ALGRCH Kodiakk's Fiscal Reckoning Day SPOT, Jennifer Hsia
AMERICAN ESKIMO 1 Entry
JUDGE Larry E Hansen Jr
GRCH BOB UCDX URX2 UROG ALGRCH'PR'Pat's Irish Warp Signature, Donna Blews-pappas
CHINESE SHAR-PEI 3 Entries
JUDGE Larry E Hansen Jr
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye, Sarah Beurkens
RBF UWP Ricketts Libertynjustice Chases Tina Chase
KEESHOND 2 Entries
JUDGE Larry E Hansen Jr
Adult Male BM Keenorth Raizin Kane, Harriet Harpe
GRCH BOB UCD URO3 UACHX GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Donna L Schmitt And Katrina C Guse
SAMOYED 1 Entry
JUDGE Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB Snowshoe's Christmas Eve Giftride, Susan Slagle
SIBERIAN HUSKY 2 Entries
JUDGE Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB ALCH Qudos Fifty Yard Dash, Linda Quarterman
CH URO1 ALCH Linny's Mahogany Agnes Ann, Vicki L Limbaugh
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Larry Hansen
1st) American Eskimo, UCDX URX2 UROG ALGRCH'PR'Pat's Irish Warp Signature
2nd) Samoyed, Snowshoe's Christmas Eve Giftride
3rd) Keeshond, UCD URO3 UACHX GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot
4th) Chinese Shar-pei, CA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD 3 Entries
JUDGE Sonja J Ostrom
Jr. Female BF Lk Michigan Riding The Waves, Sebrina Tingley
CH BOB ALCH Northbay's Biscuits And Gerty, Jodi Noble, Tom Noble
RCH CA ALCH URO1 Katahdin Let It Be, Martha Miller
BELGIAN SHEPHERD DOG 2 Entries
JUDGE Karen Johnson
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB ALCH CA UCDX URO3 Clarimonds Because Im The Boss, Emily Wagoner, Susan Forbes
RBMV Westcrofts Lumos Laura P Rusick, Jeffrey J Rusick
RBM Westcrofts Lumos Laura P Rusick, Jeffrey J Rusick
BORDER COLLIE 3 Entries
JUDGE Sonja J Ostrom
Adult Female BF NN CA UJJCH Northwind's Ace Of My Heart SPOT, Michelle Abdo, Patrice Wronski
CH BOB URO1 ALCH Anadune Cool And Gentle River, John Lewis
GRCH CA UWP UUDX2 URX5 USJ UAGII GOCH UROG GRCH Blitzen's Maximum Traction, Lorraine Frendling
BOUVIER DES FLANDRES 1 Entry
JUDGE Sonja J Ostrom
GRCH BOB URO1 UCD FO GRCH Joyalens Zealous Riley Rebel, Rebecca Allen Robbins
CARDIGAN WELSH CORGI 2 Entries
JUDGE Sonja J Ostrom
CH BOB URO1 ALCH Troubadour Whisper In The Wind, Gayle Petrick
RCH ALCH URO3 Nab's Blue Wild Card, Nancy Buckland
DUTCH SHEPHERD 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
CH BOB UAGII USF USJ ALCH Liberty Hoeve Bria, Amanda Janicki
GERMAN SHEPHERD DOG 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
GRCH BOB URX UNJCH UCD UROC GRCH Jdm's Third Times A Charm, Karen Monteith Or Juquita Monteith
MIN AMERICAN SHEPHERD 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
Adult Female BF BOB Swampy Creeks Kodak Moment, Allyssa Dolan
MUDI 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
CH BOB CH Kiralytanyai Tavasz, Amanda Haldeman
SHETLAND SHEEPDOG 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
CH BOB ALCH Woodruff Solar Flare, Emma L Tinklenberg
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Sonja Ostrom
1st) Cardigan Welsh Corgi, URO1 ALCH Troubadour Whisper In The Wind
2nd) Shetland Sheepdog, ALCH Woodruff Solar Flare
3rd) Belgian Shepherd Dog, ALCH CA UCDX URO3 Clarimonds Because Im The Boss
4th) Bouvier Des Flandres, URO1 UCD FO GRCH Joyalens Zealous Riley Rebel

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER 1 Entry
JUDGE Jennifer Landers
CH BOB UNJ ALCH Raganrahtz Futuriztic Dreamz, Darice Ragan Or Lacey Williams
AMERICAN PIT BULL TERRIER 4 Entries
JUDGE Jennifer Landers
CH UWP CH'PR'Apbtkennels Cold Hard Cash, Jose S Perez
GRCH BOB USF CA GSJCH UWPCH URO1 GRCH'PR'Jhnsns Ton80s The Perfect Game, Jennifer M Pietrusiewicz, Amy Johnson, Will Chrzanowski
PARSON RUSSELL TERRIER 1 Entry
JUDGE Jennifer Landers
CH BOB CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson
RAT TERRIER 2 Entries
JUDGE Jennifer Landers
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star, Carrie Riley
RBFV 'PR'Evanlees Girl On Fire Carrie Riley
RBF 'PR'Evanlees Girl On Fire Carrie Riley
TOY FOX TERRIER 1 Entry
JUDGE Jennifer Landers
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen
W.HIGHLAND WHITE TERRIER 1 Entry
JUDGE Jennifer Landers
Adult Female BF BOB CA Misty Morn's I'm Skye High, Mary Ellen Kessler
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Jennifer Landers
1st) American Hairless Terrier, UNJ ALCH Raganrahtz Futuriztic Dreamz
2nd) American Pit Bull Terrier, USF CA GSJCH UWPCH URO1 GRCH'PR'Jhnsns Ton80s The Perfect Game
3rd) Rat Terrier, UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star
4th) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler

COMPANION DOGS
CHIHUAHUA 2 Entries
JUDGE Robert G Collins
CH BOB ALCH Classy's Shadow Walker, Marian R Campbell
GRCH GRCH B-z-b's Payson, Shirley Ann Banderet
CHINESE CRESTED 1 Entry
JUDGE Robert G Collins
CH BOB ALCH Valtera's Polar Ice Bear, Terese Worful
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Robert G Collins
1st) Chihuahua, ALCH Classy's Shadow Walker
2nd) Chinese Crested, ALCH Valtera's Polar Ice Bear

ABIS Basenji, UWP CH Ankhu Ottaray Benjimen Bones, Terry Fiedler
ARBIS Cardigan Welsh Corgi, URO1 ALCH Troubadour Whisper In The Wind, Gayle Petrick